آخرین اخبار
۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۵
بازدید:۵۱۶
یک مطالعه جدید هشدار می دهد افرادی که از یک دوره طولانی و شدید کووید۱۹ جان سالم به در می برند، از عوارض بیماری در امان نیستند.
کد خبر : ۸۰۹۰۳

بازماندگان کووید شدید ماه‌ها بعد با مشکلات سلامتی مواجه می شوند

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، یک مطالعه جدید هشدار می دهد افرادی که از یک دوره طولانی و شدید کووید۱۹ جان سالم به در می برند، از عوارض بیماری در امان نیستند.


 به نقل از هلث دی نیوز، محققان گزارش می‌دهند که دو سوم بیماران مبتلا به کووید شدید هنوز یک سال پس از بیماری خود دارای مشکلات جسمی، روانی و فکری هستند.

دکتر «آنیل ماکام»، محقق ارشد و دانشیار پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، گفت: «این گزارش بر معضل مداومی که میلیون‌ها بازمانده از شدیدترین و طولانی‌ترین بیماری کووید در سراسر جهان با آن مواجه هستند، تأکید می‌کند.»

برای این گزارش، محققان ۱۵۶ نفر را مورد مطالعه قرار دادند که مبتلا به عفونت‌های کووید به قدری شدید شده بودند که نیاز به انتقال به بیمارستان‌های مراقبت‌های حاد طولانی‌مدت داشتند. میانگین سنی آنها ۶۵ سال بود و اکثر آنها گفتند که قبل از ابتلا به کووید سالم بوده اند.

به گفته محققان، بیماران اغلب بقای خود را به عنوان یک "معجزه" توصیف کردند. اما افزودند که بهبودی آنها بسیار بیشتر از حد انتظار طول کشیده بود.

در میان شرکت‌کنندگان، ۶۴ درصد گزارش کردند که یک سال پس از بیماری خود مشکلات سلامتی مداوم، از جمله علائم جسمی (۵۷٪)، تنفسی (۴۹٪)، روانپزشکی (۲۴٪) و شناختی (۱۵٪) داشتند.

نتایج نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از آنها (۴۷%) بیش از یک نوع مشکل داشتند و از هر پنج نفر (۱۹%) یک نفر همچنان به اکسیژن مکمل نیاز داشت.

این بیماران همچنین از مشکلات سلامتی ناشی از اقامت طولانی مدت در بیمارستان، از جمله زخم بستر دردناک و آسیب عصبی که استفاده از بازوها یا پاهای آنها را محدود می‌کرد، شکایت داشتند.

نتایج نشان می‌دهد اگرچه از هر پنج نفر (۷۹٪) چهار نفر گفتند که سلامت کامل خود را به دست نیاورده‌اند، تقریباً همه (۹۹٪) به خانه بازگشته‌اند و از هر پنج نفر (۶۰٪) سه نفر به سر کار بازگشته‌اند.

21458/غ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها