آخرین اخبار
۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۰
بازدید:۹۵
مطالعات جدید حاکی از آن است که تعداد مردان مبتلا به سرطان پروستات در سراسر جهان تا سال ۲۰۴۰ میلادی دو برابر می‌شود و به رقم ۲.۹ میلیون نفر در سال می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری نیز ۸۵ درصد افزایش یابد.
کد خبر : ۷۹۷۲۶

افزایش جهانی موارد ابتلا به سرطان پروستات تا ۲۰۴۰

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین،مطالعات جدید حاکی از آن است که تعداد مردان مبتلا به سرطان پروستات در سراسر جهان تا سال ۲۰۴۰ میلادی دو برابر می‌شود و به رقم ۲.۹ میلیون نفر در سال می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری نیز ۸۵ درصد افزایش یابد.


 سرطان پروستات در حال حاضر یکی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی مردان و همچنین شایع‌ترین نوع سرطان مردانه در بیش از ۱۰۰ کشور جهان است.

با افزایش سن جمعیت و افزایش امید به زندگی در سطح جهان، یک تحلیل جدید از احتمال افزایش چشمگیر موارد و مرگ و میر ناشی از این بیماری در ۱۵ سال آینده خبر داده است.

تحقیقات کمیسیون سرطان پروستات مجله لانست که قرار است گزارش ۴۰ صفحه‌ای آن شنبه آینده در کنگره سالانه انجمن ارولوژی اروپا در پاریس ارائه شود، پیش‌بینی کرده است تشخیص‌های سالانه ابتلا به این نوع از سرطان از ۱.۴ میلیون مورد در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲.۹ میلیون تا سال ۲۰۴۰ افزایش یابد؛ به معنای دیگر هر ساعت به ۳۳۰ مرد گفته می شود که به این بیماری مبتلا هستند.

تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری در سراسر جهان نیز در ۲۰ سال آینده حدود ۸۵ درصد افزایش خواهد یافت و از ۳۷۵ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ به تقریباً ۷۰۰ هزار نفر تا سال ۲۰۴۰ میلادی خواهد رسید.

البته کارشناسان بر این باورند که تعداد واقعی مرگ و میرها به دلایلی همچون تشخیص‌های نادرست و عدم مدیریت درست داده‌ها در کشورهای با درآمد متوسط و پایین احتمالاً بیشتر خواهد بود.

به گزارش یورونیوز، افزایش سن جمعیت و افزایش امید به زندگی به این معنی است که تعداد مردان مسن در سراسر جهان (که مدت طولانی‌تری زندگی می‌کنند) رو به افزایش است و با توجه به این که داشتن سنی بالاتر از ۵۰ سال و سابقه خانوادگی از جمله دلایل اصلی ابتلا به این نوع سرطان محسوب می‌شود، کارشناسان می‎‌گویند جلوگیری از ابتلا به این بیماری نیز از طریق تغییر سبک زندگی یا مداخلات بهداشت عمومی ممکن نیست.

با این حال به گفته نویسندگان این گزارش، آگاهی بیشتر از علائم بیماری، تشخیص زودهنگام و پیشرفت در درمان‌ها می‌تواند امیدها برای کاهش نرخ مرگ و میر آن را تقویت کند.

افزایش آگاهی‌های عمومی

بر اساس این گزارش، تقویت آگاهی‌ها در میان مردان و خانواده‌هایشان درباره نشانه‌های این بیماری که باید به آنها توجه کنند نیز یک نکته کلیدی است.

علائمی مانند نیاز بیشتر به دفع ادرار و اغلب در طول شب، عجله برای رفتن به توالت، مشکل در شروع ادرار کردن و این احساس که مثانه بطور کامل تخلیه نشده، همچنین وجود خون در ادرار باید هشداری به مردان برای مراجعه به پزشک باشد.

البته این علائم همیشه به معنای ابتلا به سرطان پروستات نیست. پروستات بسیاری از مردان با افزایش سن به دلیل بیماری به نام «بزرگی خوش‌خیم پروستات» بزرگتر می‌شود.

علائمی مانند درد بیضه، درد کمر یا استخوان، از دست دادن اشتها و کاهش وزن ناخواسته نیز می‌تواند نشانه‌هایی از وخامت وضعیت فرد مبتلا باشد.

این مطالعه همچنین بر ضرورت انجام تحقیقات بیشتر برای درک بهتر سرطان پروستات به ویژه در مردان سیاه پوست تاکید کرده است چراکه بیشتر تحقیقات درباره مردان سفیدپوست انجام شده است.

در همین حال، سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد بار سرطان در جهان در حال افزایش است و این آژانس سازمان ملل متحد انتظار دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی موارد ابتلا به سرطان در جهان ۷۷ درصد افزایش یابد.

سازمان جهانی بهداشت و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) آخرین تخمین‌ها را در مورد موارد ابتلا به سرطان و داده‌های مربوط به میزان بودجه کشورها برای سرطان و خدمات مراقبتی منتشر کردند.

بر اساس برآوردهای آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان که در بیانیه ای ارائه شده است، در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۰ میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان و ۹.۷ میلیون مورد مرگ و میر ناشی این بیماری وجود داشته است.

داده‌های جهانی نشان داده است که از هر پنج نفر یک نفر در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می شود و از هر ۹ مرد یکی و از هر ۱۲ زن هم یکی از آن‌ها، به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهد.

این مطالعه نشان داد سه نوع سرطان اصلی در سال ۲۰۲۲ میلادی شامل سرطان های ریه، سینه و کولورکتال بودند. این گزارش افزود: سرطان ریه با ۲.۵ میلیون مورد جدید ابتلا، شایع ترین سرطان در سراسر جهان است.

پس از آن هم سرطان سینه در زنان با ۲.۳ میلیون مورد و سرطان روده بزرگ با ۱.۹ میلیون مورد ابتلا قرار دارند.

بر اساس این بیانیه، برآوردهای آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان ۱۸۵ کشور و ۳۶ سرطان را پوشش می دهد.

یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: نظرسنجی جهانی جدید سازمان جهانی بهداشت نابرابری های عمده و عدم حمایت مالی از سرطان در سراسر جهان را روشن می کند و به ویژه در کشورهای کم درآمد، افراد قادر به دسترسی به اصول اولیه مراقبت از سرطان نیستند.

21458/خ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها