۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
بازدید:۷۶۷
تعطیلات بلندمدت و تغییر سبک زندگی، سفرهای طولانی، جشنواره غذا و آجیل و شیرینی و میوه و گردهمایی‌های دوستانه و خانوادگی در رستوران‌ها و بعضا افطاری خوردن سنگین، دست‌کم یکی دو کیلو اضافه وزن را روی دست بیشتر ما گذاشته است.
کد خبر : ۷۹۷۰۰

۵ راهکار برای نجات از چاقی نوروزی

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، تعطیلات بلندمدت و تغییر سبک زندگی، سفرهای طولانی، جشنواره غذا و آجیل و شیرینی و میوه و گردهمایی‌های دوستانه و خانوادگی در رستوران‌ها و بعضا افطاری خوردن سنگین، دست‌کم یکی دو کیلو اضافه وزن را روی دست بیشتر ما گذاشته است.


اصلا جای نگرانی و افسوس نیست چون خارج شدن از نظم و نظام زندگی روزمره در تعطیلات، پدیده‌ای جهانی است و فقط ما نیستیم که بعد از تعطیلات سال نو چاق می‌شویم.

در این تعطیلات بلندمدت، غذا خوردن در رستوران‌ها که فست‌فودها هم بخشی از آن هستند رواج پیدا می‌کند، ورزش کردن و برنامه‌ریزی برای آن کمی سخت می‌شود، خوردن نوشیدنی‌های پر از قند و کالری مثل نوشابه اوج می‌گیرد و تازه ما در نوروز مسابقه خوردن آجیل، شیرینی و میوه را هم داریم. اگر به آن، افطارهای مفصل ‌ماه رمضان را هم اضافه کنیم، راحت می‌توانیم با این چند کیلو اضافه وزن کنار بیاییم.

اما بهتر است حالا که تعطیلات تمام و زندگی عادی شروع شده، فکری به حال این اضافه وزن بکنیم وگرنه مثل بدهی انباشته، می‌ماند و بیشتر می‌شود. همچنین اضافه وزن تعطیلات بعدی روی آن تلنبار می‌شود. اینجا چند راهکار ساده و کارآمد آمده که می‌شود با توسل به آنها، به شرایط قبل از تعطیلات برگشت.

به زندگی قبل برگردیم

باید به زودی به عادات غذایی قبل از تعطیلات برگردیم. نخستین گام این است که هر چیز چاق‌کننده‌ای در آشپرخانه داریم را از دم دست برداریم. بهتر است از شیرینی و نوشیدنی‌های قندی شروع کنیم.

سالم بخوریم

غذاهای خانگی را باید با مواداولیه سالم و مفید بپزیم. نخستین خریدمان باید مقدار زیادی سبزی و کاهو، میوه، غلات کامل، حبوبات و پروتئین باشد. کم کردن مصرف نان و برنج و جایگزین کردن آنها با سبزیجات پخته و سالاد و سیب زمینی، یک روش همیشه کارآمد برای کاهش وزن است.


سیراب شویم

یک توصیه همیشگی برای کاهش وزن، خوردن آب به مقدار کافی است. خوردن آب کافی، باعث سرعت در کاهش وزن می‌شود. براساس یک تحقیق توسط انجمن آمریکایی شیمی، خوردن ۲ لیوان آب قبل از هر وعده غذایی می‌تواند به کاهش وزن سرعت بدهد. نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های قندی را هم بهتر است فعلا کنار بگذاریم. البته اگر بتوانیم برای همیشه با این نوشیدنی‌های مضر وداع کنیم که برد بزرگی کرده‌ایم.

با ورزش آشتی کنیم

معمولا نخستین چیزی که تعطیلات و مسافرت قربانی می‌کند برنامه‌های ورزشی و تمرینی ما هستند. دوباره با باشگاه باید آشتی و تا می‌توانیم پیاده‌روی، شنا و دوچرخه‌سواری کنیم و اگر می‌توانیم بدویم. برگشت به تمرین‌هایی که قبل از تعطیلات داشته‎ایم مفید است اما با از سرگیری آنها، احتمالا همان میزان کالری‌ای که قبلا از دست می‌دادیم را نمی‌سوزانیم و اینجاست که ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی، دویدن، شنا و دوچرخه‌سواری به کمک‌مان می‌آیند. اگر قبلا این کارها را می‌کردیم، کافی است کمی زمان و فشار آن را زیاد کنیم. در باشگاه هم می‌توانیم از دستگاه‌هایی استفاده کنیم که شرایط این ورزش‌ها را برای ما شبیه‌سازی می‌کنند. تنوع در تمرین‌ها و دستگاه‌ها هم می‌تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد. نکته این است که باید کمی به‌ خودمان فشار بیاوریم. آن چربی‌های لعنتی بدون زحمت و جان کندن آب نمی‌شوند.

بدانیم چه می‌کنیم

اگر امکانش وجود دارد خوب است که آمار کاهش وزنمان را داشته باشیم. به‌عبارت دقیق‌تر، باید مبنا را بر این بگذاریم که در روز برایند مصرف و سوزاندن کالری ما، منفی ۵۰۰باشد. یعنی ۵۰۰کالری بیشتر از چیزی که دریافت می‌کنیم بسوزانیم. اینگونه می‌توانیم مصرف کالری همیشگی را داشته باشیم تا روند عادی زندگی‌مان مختل نشود و به بیان ساده، ضعف نکنیم و خدای نکرده بیمار نشویم و برای سوزاندن کالری‌های بیشتر وقت و انرژی بگذاریم. حذف ۲۵۰کالری از خوراکی‌های روزانه، کار سختی نیست و در حد حذف یک کافه لاته است، اما می‌تواند کمک زیادی به روند کاهشی کالری داشته باشد. کم کردن مصرف کالری با شیب بسیار ملایم و کم و از آن سو افزایش تمرین و فشار تمرینی، می‌تواند خیلی زود ما را به شرایط قبل از تعطیلات برساند. بهتر است در همین روزها و هفته‌های پیش رو به فکر اضافه وزن نوروزی امسال باشیم وگرنه آثار آن را نوروز بعدی هم در آینه خواهیم دید.

21458/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها