۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۵
بازدید:۱۳۴۱
یافته‌های اولیه نشان می‌دهد زنان بیش از مردان احتمال دارد به فشار خون بالا مبتلا شوند
کد خبر : ۷۸۸۶۸

افزایش خطر فشارخون بالا به دنبال خواب کمتر از هفت ساعت

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،یافته‌های اولیه نشان می‌دهد زنان بیش از مردان احتمال دارد به فشار خون بالا مبتلا شوند.

 


به نقل از ایندیپندنت، پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهد که خواب کمتر از هفت ساعت با ۷ درصد افزایش احتمال ابتلا به فشار خون بالا مرتبط است.

این پژوهش با تحلیل داده‌های بیش از یک میلیون نفر از شش کشور گوناگون، نشان داده است که این احتمال با کمتر از پنج ساعت خواب به ۱۱ درصد افزایش پیدا می‌کند.

به گفته این گروه پژوهشی، هیچ‌گونه تفاوت مرتبط با سن در ارتباط میان میزان خواب و فشار خون بالا مشاهده نشده است.

کاوه حسینی، استادیار بیماری‌های قلب و عروق (کاردیولوژی) در مرکز قلب تهران در ایران، گفت: «هفت تا هشت ساعت خواب، که کارشناسان خواب توصیه می‌کنند، شاید برای قلبتان هم بهتر باشد.»

یافته‌های اولیه این پژوهش که در «نشست علمی سالانه» کالج کاردیولوژی آمریکا ارائه شد، همچنین نشان می‌دهد که زنان ۷ درصد بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند.

اما حسینی هشدار داد در حالی که این تفاوت از لحاظ آماری اهمیت دارد، «اطمینان ندارند که از لحاظ بالینی اهمیت داشته باشد»‌ــ و بر ضرورت تحقیق بیشتر تاکید کرد.

افرادی که در این پژوهش داده‌های آن‌ها بررسی شد در آغاز تحقیق به فشار خون بالا مبتلا نبودند و در پنج سال بعدی میزان فشار خونشان در محدوده متوسط قرار داشت.

ارتباط میان خواب و فشار خون بالا پس از تطبیق آماری عواملی مانند خطر ابتلا به بیماری قلبی، جنسیت، تحصیلات، وضعیت مصرف دخانیات و وزن به دست آمد.

پژوهشگران این تحقیق همچنین توصیه می‌کنند افراد در مورد الگوی خوابشان با پزشک صحبت کنند، زیرا پژوهش‌ها نشان داده است عارضه‌هایی مانند اختلال‌های تنفسی مرتبط با خواب نیز با بیماری‌های قلبی‌عروقی ارتباط دارد.

321458/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها