۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۵
بازدید:۴۳۲
صد آنلاین | نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد شاخه‌های گیاه بامبو سرشار از پروتئین بالا و از این منظر شبیه به شیر گاو است. این یافته‌ها می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌هایی مانند چاقی، دیابت و سرطان کمک کند.
کد خبر : ۷۸۰۷۶
 

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، در حالی که تقریباً ۶۸ درصد از جمعیت کره زمین به لاکتوز حساسیت دارند، صنایع لبنی یکی از بزرگترین عوامل انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز هستند، چیزی که به طور قابل توجهی بر تغییرات آب و هوایی تأثیر می‌گذارد.

 

 

 

 بامبو به اندازه شیر گاو پروتئین دارد


این موضوع، دانشمندان در سراسر جهان را بر آن داشته است تا خارج از چارچوب فکر کنند و به دنبال جایگزین‌های گیاهی برای لبنیات به خصوص شیری باشند که شبیه به شیر گاو است.

به نقل از آی‌ای، اکنون پژوهشگران با وجود در دسترس قرار داشتن شیرهای گیاهی جایگزین مانند شیر بادام، شیر جو دوسر، شیر بادام هندی، شیر سویا و شیر فندق، به منبعی ناشناخته یعنی بامبو رسیده‌اند.

بامبو قدیمی‌ترین و سریع‌رشدترین گیاه روی زمین است. پژوهشگران می‌گویند بامبو پتانسیل زیادی دارد و نقشی کلیدی در ارائه یک منبع غذایی پایدار و مغذی برای جمعیت رو به رشد جهان ایفا می‌کند.

پروتئین مشابه با شیر گاو

به نظر می‌رسد شاخه‌های بامبو فواید زیادی برای سلامتی دارند. آنها سرشار از پروتئین بالا مشابه شیر گاو هستند.

یک مطالعه جدید که در مجله معتبر Trends in Food Science & Technology منتشر شده است، نشان می‌دهد که پروتئین آن در مقایسه با بسیاری از غلات از نظر حجم بالاتر است.

این مطالعه در چین به رهبری وو لیانگرو، نویسنده مسئول این مقاله و پژوهشگر مرکز تحقیقات ملی بامبو چین انجام شده است.

در این مطالعه آمده است که بامبو، یک منبع طبیعی دست کم گرفته شده است که در آینده می‌تواند یک غذای اصلی بالقوه باشد.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند: بامبو پتانسیل منابع غذایی پایدار را ارائه می‌دهد و فرصت‌هایی را برای تجارت و صادرات ایجاد می‌کند که می‌تواند به رشد اقتصادهای محلی کمک کند.

این مطالعه نشان داد که بامبو علاوه بر کمک به پیشگیری از بیماری‌هایی مانند چاقی، دیابت و سرطان، مزایای سلامتی قابل توجهی دارد، زیرا آنتی اکسیدان‌ها و فواید ضد میکروبی ارائه می‌کند.

به گفته پژوهشگران، شاخه‌های بامبو دارای هفت اسید آمینه از ۹ اسید آمینه ضروری مورد نیاز انسان هستند.

اسید آمینه بالا و آهن

در کمال تعجب، شاخه‌های بامبو حاوی مقادیر بیشتری از آمینو اسید نسبت به سایر سبزیجات مانند هویج، کرفس و کلم هستند. ضمن اینکه میزان آهن آن نیز بیشتر از اسفناج و کدو تنبل است.

علاوه بر این، این مطالعه اشاره کرد که بامبو منبع خوبی از کربوهیدرات‌ها مانند فیبرهای غذایی است، چربی کمی دارد و منبع خوبی از ویتامین‌های مختلف است.

دانشمندان می‌گویند که این غذا حاوی ترکیباتی است که رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. رادیکال‌های آزاد سلول‌هایی هستند که منجر به آسیب سلولی می‌شوند که اغلب با پیری نیز مرتبط است.

در این مقاله آمده است: فعالیت آنتی اکسیدانی یکی از مهم‌ترین عملکردهای شاخه‌های بامبو است.

لیانگرو می‌گوید: شاخه‌های بامبو سرشار از پروتئین، فیبر غذایی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و انواع مواد فعال زیستی هستند.

به گفته دانشمندان، این گیاه را می‌توان به روش‌های مختلفی از جمله ترشی انداختن با نمک، تخمیر، خشک کردن، کنسرو کردن یا تازه پختن مصرف کرد. حتی می‌توان آن را منجمد یا آبگیری کرد.

همچنین بامبو را می‌توان به اجزای مختلفی تبدیل کرد تا «مواد غذایی کاربردی» مانند فیبر رژیمی ساخت که به غذاهایی مانند محصولات پخته شده و ماست‌ها اضافه شود تا تقویت شوند.

بامبو به طور گسترده در کشور تایلند استفاده می‌شود و یکی از غذاهای معروف با آن، کاری قرمز تایلندی با مرغ و شاخه‌های بامبو است.

ایسنا 

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها