آخرین اخبار
۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۳
بازدید:۲۸۴۳
صد انلاین | یکی از بهترین غذا‌هایی که حاوی پروتئین و موادمغذی دیگر است و باعث افزایش قد می‌شود، شیر و ماست است.
کد خبر : ۷۷۶۵۸

مصرف لبنیات از کوتاه قدی کودکان پیشگیری می‌کند

 

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، داشتن قد بلند جزء تمایلات کودکان و والدین آن‌ها محسوب می‌شود. اگرچه مولفه‌های متعددی در افزایش قد تاثیرگذار هستند اما باید توجه داشت که علاو بر ژنتیک، تغذیه در میزان قد نقش بسزایی دارد. با توجه به نقش تغذیه در افزایش قد، توصیه می‌شود که به منظور افزایش قد کودکان از مواد مغذی و غذا‌های حاوی ویتامین به منظور رشد استخوان‌ها استفاده شود.

 


مصرف مواد مغذی و غذا‌های حاوی ویتامین برای رشد استخوان‌ها ضروری و مهم به حساب می‌آید. قد نتیجه رشد اسکلتی و استخوانی است و مصرف روزانه شیر می‌تواند به افزایش مواد معدنی استخوان، بسیار کمک کند. بنابراین، تغذیه دوران کودکی ممکن است ۲۰ تا ۴۰ درصد قد فرد را تعیین کند.

پروتیئن‌ها جزء بهترین مواد مغذی برای افزایش قد کودکان به حساب می‌آیند. پروتئین به عنوان مهم‌ترین مواد مغذی برای ساختن بدن کودک و همچنین کمک به افزایش قد به حساب می‌آید؛ چرا که به ساخت بافت‌های بدن و تحریک هورمون‌های رشد کمک می‌کنند.

پروتئین از موادغذایی مهم برای سلامت ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، پوست، بافت و همه اندام‌های بدن به حساب می‌آید و از دست دادن پروتئین موجب بروز مشکلات سلامت مانند رشد غیرعادی کودکان می‌شود.

شیر و ماست، پروتئین و مواد مغذی دارند و سبب افزایش قد می‌شوند. مصرف لبنیات مانند شیر، پنیر و ماست حدود ۳ تا ۴ وعده در روز می‌تواند نقش موثری در دستیابی به پتانسیل رشد کودکان و نوجوانان داشته باشد.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، فیزیولوژی، مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی را در دوره کودکی توجیه می‌کند، زیرا آن‌ها منابع خوبی از انرژی، درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها (پروتئین ها، فسفر، منیزیم، ویتامین D و مهمتر از همه کلسیم) برای رشد و نمو هستند.

همچنین مصرف محصولات لبنی میزان ترشح فاکتور رشد شبه انسولیت نوع I را افزایش می‌دهد که منجر به رشد اسکلتی می‌شود. محصولات لبنی به دلیل پپتید‌های فسفریله لاکتوز و کازئین به جذب کلسیم کمک می‌کنند.

علاوه بر کلسیم، ویتامین D در روند استحکام استخوان‌ها و افزایش قد نقش دارد. ویتامین D عامل مهمی در افزایش تراکم و سختی استخوان‌ها به حساب می‌آید و کمبود این ویتامین سبب نقص رشد، ضعف عضلات و کوتاهی استخوان‌ها می‌شود.

21458/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها