۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰
کچل هستید ؟ این ویتامین راه حل شماست
بازدید:۳۷۶۱
محققان کشف کردند که چگونه پروتئین TGF بتا فرآیندی را کنترل می کند که طی آن فولیکول های مو، از جمله سلول های بنیادی، تقسیم و سلول های جدید تشکیل می دهند یا مرگ سلولی را هماهنگ می کنند.
کد خبر : ۷۶۹۶۹

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، این یافته ها می تواند گزینه های درمانی جدیدی را برای طاسی و درمان هایی برای تسریع بهبود زخم ارائه دهد. به گفته پژوهشگران، یک ماده شیمیایی واحد کلیدی برای کنترل زمان تقسیم سلول های فولیکول مو و زمان مرگ آنها است. این کشف نه تنها می تواند طاسی را درمان کند، بلکه در نهایت به بهبود زخم سرعت می بخشد زیرا فولیکول ها منبع سلول های بنیادی هستند.

 


بیشتر سلول‌ های بدن انسان شکل و عملکرد خاصی دارند که در طول رشد جنینی تعیین می‌ شود که تغییر نمی ‌کند. به عنوان مثال، یک سلول خونی نمی تواند به سلول عصبی تبدیل شود یا برعکس.

بااین حال، سلول‌های بنیادی مانند کاشی‌های خالی می توانند به انواع دیگر سلول ها تبدیل شوند. گفتنی است که سازگاری آنها باعث می شود برای ترمیم بافت یا اندام های آسیب دیده مفید باشند.

گیجوان وانگ (Qixuan Wang) زیست ‌شناس ریاضی دانشگاه کالیفرنیا و یکی از پژوهشگران مطالعه، می ‌گوید: در داستان ‌های علمی تخیلی، وقتی شخصیت‌ها به سرعت از جراحات بهبود می ‌یابند، به خاطر وجود سلول ‌های بنیادی است که می توانند این امکان را فراهم ‌کنند.

وانگ در ادامه توضیح داد: در زندگی واقعی، تحقیقات جدید ما را به درک رفتار سلول ‌های بنیادی نزدیک ‌تر می ‌کند تا بتوانیم آن را کنترل کرده و شرایط بهبود زخم را ارتقا دهیم. کبد و معده در پاسخ به زخم ها خود را بازسازی می کنند.به گزارش سیناپرس، با این حال، تیم وانگ فولیکول‌های مو را مورد مطالعه قرار دادند، زیرا آنها تنها اندامی در انسان هستند که به ‌طور خودکار و دوره‌ ای، حتی بدون آسیب، بازسازی می ‌شوند.

محققان تعیین کردند که چگونه نوعی پروتئین به نام TGF-beta، فرآیندی را کنترل می ‌کند که طی آن سلول‌ های موجود در فولیکول ‌های مو، از جمله سلول‌ های بنیادی، تقسیم شده و سلول‌ های جدید را تشکیل می ‌دهند یا مرگ خود را تنظیم می ‌کنند.

پروتئین TGF-beta دو نقش متضاد دارد. وانگ گفت: این موضوع به فعال شدن برخی از سلول ‌های فولیکول مو برای تولید جدید کمک کرده و بعداً به هماهنگ ‌سازی فرآیند مرگ سلولی کمک می‌ کند.

مانند بسیاری از مواد شیمیایی، مقدار است که تفاوت را ایجاد می کند. اگر سلول مقدار معینی از TGF بتا تولید کند، تقسیم سلولی را فعال کرده و مصرف بیش از حد آن باعث آپوپتوز یا مرگ سلولی می شود. 

هیچ کس کاملاً مطمئن نیست که چرا فولیکول ها خود را می کشند. برخی فرضیه ها نشان می دهد که این یک ویژگی ارثی از حیواناتی است که برای زنده ماندن در دمای گرم تابستان یا تلاش برای استتار موی بدن خود را از دست می دهند.

حتی زمانی که یک فولیکول مو خود را می کشد، هرگز مخزن سلول های بنیادی خود را نمی کشد. وانگ گفت: وقتی سلول‌ های بنیادی زنده‌ مانده سیگنال بازسازی را دریافت می ‌کنند، تقسیم شده و سلول جدید ساخته و به یک فولیکول جدید تبدیل می ‌شوند.

اگر دانشمندان بتوانند روشی را که TGF-بتا تقسیم سلولی را فعال می کند و نحوه ارتباط این ماده شیمیایی با سایر ژن های مهم را با دقت بیشتری تعیین کنند، ممکن است سلول های بنیادی فولیکول را فعال کرده و رشد مو را تحریک کند. 

از آنجایی که بسیاری از حیوانات، از جمله انسان، پوستی پوشیده از مو دارند، برای بهبود کامل زخم ها نیاز به بازسازی فولیکول های مو است. توانایی کنترل دقیق تر سطوح TGF-بتا نیز می تواند روزی طاسی را که میلیون ها نفر را در سراسر جهان آزار می دهد، درمان کند. وانگ در پایان گفت: به طور بالقوه کار ما می تواند چیزی برای کمک به افرادی که از مشکلات مختلف رنج می برند ارائه دهد.

شرح کامل این تحقیق و یافته های حاصل از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Biophysical منتشر شده است.

21458/غ

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها