۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۰
این افراد 4 برابر دیگران سرب جذب می کند
بازدید:۲۰۴
صد آنلاین | دکتر سیدجعفر حسین نماینده WHO در ایران، در اولین سمپوزیوم تخصصی مسمومیت با سرب؛ پیشگیری، تشخیص و درمان گفت: میزان جذب سرب وارد شده به بدن در کودکان چهار تا پنج برابر بیشتر از بزرگسالان است.
کد خبر : ۷۰۲۰۴

به گزارش صد آنلاین ،  دکتر سید جعفر حسین در در افتتاحیه این سمپوزیوم که با حضور دکتر بابک شریف کاشانی معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، به تشریح فعالیت‌ها و اقدامات بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت درخصوص پیشگیری و کنترل مسمومیت با سرب پرداخت.


وی با اشاره به اثرات سرب بر سلامت کودکان خاطرنشان کرد: کودکان خردسال به ویژه در برابر مسمومیت با سرب آسیب‌پذیر هستند زیرا میزان جذب سرب وارد شده به بدن در کودکان چهار تا پنج برابر بیشتر از بزرگسالان است.

به گفته وی کمبود برخی مواد مغذی مانند کلیسم یا آهن باعث می شود که سرب بیشتری در بدن جذب شود.

دکتر سیدجعفر حسین از عوارض مواجهه و مسمومیت با سرب در کودکان به اثرات مغزی اشاره کرد و کاهش بهره هوشی، اختلال در یادگیری و اختلالات رفتاری را از آن جمله برشمرد.

وی همکاری‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ایران با WHO در راستای کنترل و پیشگیری از مواجهه با سرب را مطلوب ارزیابی کرد و خواستار توسعه این فعالیتها و همکاری‌ها شد.

دکتر بابک شریف کاشانی معاون بین‌الملل دانشگاه ضمن تقدیر از زحمات برگزار کنندگان این سمپوزیوم، آشنایی و پیشگیری از مسمومیت با سرب را بسیار حایز اهمیت عنوان کرد.

وی در ادامه سخنان خود به تعریف حکیم بخاری از پزشکی اشاره کرد که گفته است: پزشکی صناعتی است(کار و حرفه) که تندرستی آدمیان را حفظ می‌کند و اگر این سلامتی رفته باشه، برگرداند به علم و عمل. هر حرفه‌ای نیازمند علم و عمل آن حرفه است.

دکتر شریف کاشانی  تعریف مذکور را تداعی کننده مفهوم پیشگیری برشمرد و خاطرنشان کرد که هدف پزشک حفظ سلامت و جلوگیری از پیشرفت بیماری است.

وی با اشاره به تاثیرات مسمومیت با سرب در افراد به ویژه بر کودکان خاطرنشان کرد که مسمومیت با سرب بر رشد جسمی و مغزی وIQ بچه ها تاثیر می‌گذارد.

دکتر شریف کاشانی تاکید کرد که پیشگیری و کنترل مواجهه با سرب باعث ارتقای سلامت افراد و رشد جامعه می‌شود.

معاون بین الملل دانشگاه ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این سمپوزیوم ابراز امیدواری کرد که دستاوردهای این نشست منجر به حرکت به سمت یک جامعه سالمتر و پویاتر شود.

دکتر فاطمه صادقی رییس گروه عوامل شیمیایی و سموم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز در این سمپوزیوم به تبیین اقدامات و برنامه‌های این مرکز برای کاهش مواجهه با سرب و عوامل شیمیایی پرداخت.

وی ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این رویداد بزرگ علمی یادآور شد که این رویداد به همت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در راستای فراخوان who  درخصوص پیشگیری و کنترل مسمومیت با سرب برگزار شده است.

مرگ سالانه دو میلیون نفر بر اثر مواجهه با آلاینده‌های شیمیایی

دکتر صادقی با اشاره به این که سالانه در جهان بیش از دومیلیون مرگ نتیجه مستقیم  مواجهه با آلاینده‌های شیمیایی است یادآور شد که بیش از نیمی از آنها دراثر مسمومیت با سرب است.

وی براساس گزارش who   سرب را یکی از 10 ماده شیمیایی خطرناک در جهان برشمرد که سلامت شاغلان به خاطر مواجهه شغلی و سایر افراد جامعه به ویژه کودکان را به طور جدی به خطر می اندازد.

به گفته دکتر صادقی  سرب در باتری، رادیاتورها، صنعت چاپ، مهمات سازی، رنگ سازی و ... استفاده می شود.

وی راه‌های مواجهه با سرب را شغلی (استنشاقی یا پوستی) و غیر شغلی از طریق آب، غذا، هوا، رنگها و... برشمرد.

دکتر صادقیان کودکان ، نوزادان ، زنان باردار را از گروههای حساس در مواجهه با سرب عنوان کرد.

وی با اشاره به کاربرد سرب در رنگها به اهمیت حذف این ماده از رنگ‌هابه ویژه در اسباب بازی های کودکان و رنگهای ساختمانی اشاره کرد و خاطرنشان کرد که از سال 2020 یک معاهده جهانی برای حذف رنگهای حاوی سرب از سوی who  منعقد شده است که 70 کشور به آن پیوستند و هدف اصلی آن پیشگیری از تماس کودکان با رنگهای حاوی سرب و به حداقل رساندن تماسهای شغلی با این مواد است.

بنابر گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این سمپوزیوم تخصصی اساتید، صاحب‌نظران و متخصصان گروه‌های مختلف طب اطفال و بالغان شامل گوارش و کبد، قلب، کلیه، متخصصین علوم اعصاب، روانپزشکی، خون، پزشکی اجتماعی، رادیولوژی، آسیب شناسی و مسمومیت‌ها به ارایه تازه‌ترین یافته‌های علمی و پژوهشی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان مسمومیت با سرب پرداختند.

براساس این گزارش اولین سمپوزیوم تخصصی "مسمومیت با سرب: پیشگیری، تشخیص و درمان" به همت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری وزارت بهداشت، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، جامعه سم شناسی پزشکی آسیا و اقیانوسیه و بیمارستان شهدای تجریش امروز یکشنبه 30 مهرماه همزمان با شروع هفته جهانی پیشگیری از مسمومیت با سرب در بیمارستان شهدای تجریش برگزار شد.

21458/غ

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها