آخرین اخبار
۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۱
بازدید:۳۲۰
وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر مقاومت میکروبی عامل سالانه بیش از ۱.۳ میلیون مرگ در جهان است، تجویز و توزیع نامناسب دارو‌ها سبب مصرف بی‌رویه است.
کد خبر : ۵۳۹۵۵

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه در حال حاضر مقاومت میکروبی عامل سالانه بیش از ۱.۳ میلیون مرگ در جهان است، تجویز و توزیع نامناسب دارو‌ها را سبب مصرف بی رویه دانست و آن را زمینه بروز و گسترش مقاومت دارویی، عنوان کرد.

 

 

 


پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته آگاه سازی از مقاومت میکروبی

یکی از اهداف برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت در دولت سیزدهم، غلبه بر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های واگیر و افزایش امید به زندگی است. هدفی که تحقق آن مستلزم اولویت پیشگیری بر درمان، دسترسی آسان و ارزان به خدمات درمان و رشد تولید دارو‌های مؤثر در میهن اسلامی است. هم اکنون و با همه تلاش‌های صورت گرفته در حوزه درمان و دارو چندی است که شاهد روند روز افزون مقاومت میکروب‌ها به دارو هستیم. بسیاری از دارو‌های ضد میکروبی اثربخشی خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که تولید یک آنتی بیوتیک جدید به حداقل ۱۰ الی ۱۵ سال زمان و بیش از یک میلیارد دلار هزینه نیاز دارد.

در چند سال اخیر، همه گیری خاموش مقاومت میکروبی، به همراه تغییرات اقلیمی و کووید ۱۹، به عنوان بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین تهدیدات سلامت که جهان با آن مواجه شده، مطرح شده‌اند، اما این همه گیری دیگر خاموش نیست. در حال حاضر مقاومت میکروبی عامل سالانه بیش از ۱.۳ میلیون مرگ در جهان است و برآورد می‌شود در صورت نبود برنامه‌های مناسب، تا سال ۲۰۵۰ میلادی رتبه‌ای بالاتر از سرطان در علل مرگ و میر را از آن خود خواهد کرد. همچنین، آثار پدیده مقاومت میکروبی از حوزه سلامت فراتر رفته و توسعه کشور‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. برآورد می‌شود تا ۳۰ سال آینده، سالانه ۴ درصد تولید ناخالص ملی به ویژه در کشور‌های در حال توسعه کاهش یابد و ۲۴ میلیون نفر به فقر مطلق دچار شوند.

پزشکان، دامپزشکان، داروسازان و سایر ارائه دهندگان خدمات سلامت نقش حیاتی در حفظ کارآیی آنتی بیوتیک‌ها دارند. تجویز و توزیع نامناسب دارو‌ها منجر به مصرف بی رویه شده، زمینه را برای بروز و گسترش مقاومت دارویی فراهم می‌کند. رعایت نکردن اصول کنترل عفونت توسط ارائه دهندگان خدمات سلامت، می‌تواند منجر به گسترش عفونت و در نتیجه گسترش گونه‌های مقاوم شود. در عرصه‌های کشاورزی، دامداری و صنایع غذایی، از دست دادن دارو‌های ضدمیکروبی مؤثر، تهیه غذای سالم را دچار مشکل می‌کند.

تدوین دومین برنامه کشوری مهار مقاومت میکروبی

در حال حاضر روند تدوین دومین برنامه کشوری مهار مقاومت میکروبی آغاز شده است. برنامه ریزی و اقدام در زمینه مدیریت مصرف دارو‌های ضدمیکروبی و نیز پیشگیری و کنترل انتقال عفونت‌ها، جز با اتخاذ رویکرد سلامت واحد و مشارکت تمامی معاونت‌های این وزارتخانه، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی و سازمان محیط زیست ممکن نخواهد بود. علاوه بر آن وزارت آموزش و پرورش و رسانه‌ها نقش کلیدی را در اصلاح فرهنگ مصرف دارو و رعایت اصول پیشگیری و کنترل عفونت ایفا خواهند کرد.

امید است با مشارکت تمامی سازمان‌ها و نهاد‌های دست اندرکار، شاهد کاهش بروز و گسترش مقاومت‌های میکروبی در کشور باشیم.

 
 
 
11111ش/ض
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها