۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۶
بازدید:۲۹۱
مراقبت از پا, یکی از پر استفاده ترین عضو بدن , امری مهم و ضروری است که ممکن است با اشتباهات ناخواسته و رایج به این عضو مهم صدمه بزنید.
کد خبر : ۵۳۸۷۴

 پا عضو مهم بدن است و باید از آن به خوبی مراقبت کنیم؛ در غیر این صورت آسیب می بیند. شاید نکاتی باشد که از آن ها خبر نداریم اما به پایمان آسیب وارد می کند. در این قسمت اشتباهات رایج که در مراقبت از پا مرتکب می شوید را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

 

 


قطعاً کفش پاشنه بلند یکی از نباید های مربوط به مراقبت از پا می شود، زیرا زاویه ها را به درستی رعایت نمی کنید و همین عامل آسیب به پای شما خواهد بود. پس تا جایی که می توانید از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید. در غیر این صورت به مشکلات استخوانی دچار خواهید شد.

هر روز یک کفش می پوشید

اگر عادت دارید که هر روز برای هر کاری فقط یک کفش بپوشید، حتی اگر راحت ترین کفش دنیا هم داشته باشید، باز هم به پایتان آسیب وارد می شود و دچار خستگی خواهید شد.

کفش تان خیلی قدیمی است

کفش های خیلی قدیمی به پا آسیب وارد می کنند و درد را در آن ایجاد می کنند. کفش های قدیمی یا پاره حالت خوبی را برای پای شما ایجاد نمی کنند و به آن صدمه می زنند. پس حتما کفش هایی نو را جایگزین کنید.

کفش صاف می پوشید

پوشیدن کفش صاف آسیب زا ترین چیزی است که می توانید برای پای خود استفاده کنید. پس بهتر است که هنگام پیاده روی حتماً به انحنای کفش خود دقت داشته باشید .

ناخن پای خود را گرد کوتاه می کنید

شاید اصلاً به این موضوع توجه نکرده باشید اما بهتر است که ناخن پای خود را صاف کوتاه کنید. کوتاه کردن بیش از حد یا سوهان کشیدن و گرد کردن ناخن پا به آن آسیب وارد خواهد کرد.

برای همه ی ورزش ها از یک کفش استفاده می کنید

جالب است بدانید که کفش ها برای ورزش های مختلف متفاوت هستند و در نتیجه نباید یک کفش را برای همه ورزش ها استفاده کنید، در غیر این صورت به پای شما آسیب وارد می شود.

کیف را همیشه یک طرف می اندازید

پزشکان به شدت توصیه می کنند که چیز های سنگین مانند کیف را فقط به یک طرف بدن آویزن نکنید و جای آن را تغییر دهید. در غیر این صورت به کمر درد، گردن درد و حتی پا درد مبتلا می شوید.

خشکی و زخم را نادیده می گیرید

بسیاری از ما به پوست پای خود رسیدگی نمی کنیم و در نتیجه هر گونه خشکی و زخم را در این ناحیه نادیده می گیریم اما اگر این کار را بکنید ، مطمئن باشید که پوست پای شما مستعد عفونت و قارچ خواهد بود.

اجازه نمی دهید پوست پایتان تنفس کند

اگر پر مشغله هستید، باید زمانی که به منزل می رسید، سریعاً جوراب و کفش تان را در بیاورید. اگر هم برایتان مقدور نیست، در محیط کار حتما مدتی کفش و جوراب را از پای خود خارج کنید تا پوست پایتان نفس بکشد.

با پای برهنه ورزش می کنید

برهنه راه رفتن اصلا برای پوست پای شما خوب نیست و اگر بخواهید مدت زمان طولانی با پای برهنه ورزش کنید ؛ باعث آسیب تاندون و درد پاشنه و حتی درد مفصل می شود.

از پاپوش استفاده نمی کنید

بسیار مهم است که شما در منزل از پای خود مراقبت کنید . منظور ما این نیست که کفش های خیلی سخت بپوشید اما استفاده از پاپوش در منزل باعث می شود که پوست پای شما با سطوح سفت و سخت برخورد نداشته باشد و آسیب نبیند.

به پای خود ضدآفتاب نمی زنید

در فصل تابستان که بسیاری از شما با دمپایی و صندل بیرون از منزل می روید، پوست پای تان در معرض آفتاب و اشعه فرابنفش قرار می گیرد و ممکن است به مشکلاتی مثل سرطان پوست مبتلا شوید؛ پس حتماً به پوست پای خود ضد آفتاب بزنید.

درد را نادیده می گیرید

فشار و تمرین های سخت همگی می توانند عاملی برای ایجاد درد در قسمت پا باشند. اگر درد این ناحیه را نادیده بگیرید، قطعاً آسیب جبران ناپذیری به پای تان خواهید زد.

کفش های بیرون از منزل را داخل منزل می پوشید

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که داخل منزل با دمپایی راه نمی روید و حتما باید کفش بیرون بپوشید، پس بدانید که پای شما آسیب خواهد دید و مستعد ابتلا به قارچ و زگیل است .

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها