آخرین اخبار
۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۲۹
بازدید:۵۱۲
صد آنلاین | آموکسی سیلین برای درمان انواع مختلفی از عفونت های ناشی از باکتری ها مانند التهاب لوزه، برونشیت، ذات الریه و عفونت های گوش، بینی، گلو، پوست یا مجاری ادراری استفاده می شود.
کد خبر : ۵۳۳۲۶

به گزارش صد آنلاین ، آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک پنی سیلین است که با باکتری ها مبارزه می کند.

 

 

 

 


آموکسی سیلین نیز گاهی همراه با آنتی بیوتیک دیگری به نام کلاریترومایسین ( بیاکسین ) برای درمان زخم معده ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شود . این ترکیب گاهی اوقات با یک کاهش دهنده اسید معده به نام لانزوپرازول ( Prevacid ) استفاده می شود.مارک ها و اشکال زیادی از آموکسی سیلین موجود است .

نکاتی که قبل از مصرف آموکسی سیلین لازم است بدانیم
اگر به آنتی بیوتیک های پنی سیلین مانند آمپی سیلین ، دیکلوکساسیلین ، اگزاسیلین ، پنی سیلین یا تیکارسیلین حساسیت دارید، نباید از آموکسی سیلین استفاده کنید .

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو برای شما، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

بیماری کلیوی

مونونوکلئوز

اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک

آلرژی غذایی یا دارویی (به ویژه به یک آنتی بیوتیک سفالوسپورین مانند Omnicef ، Cefzil ، Ceftin ، Keflex و غیره.

هشدارها

اگر به آموکسی سیلین یا هر آنتی بیوتیک پنی سیلین دیگری مانند آمپی سیلین (Omnipen، Principen)، دیکلوکساسیلین (Dycill، Dynapen)، اگزاسیلین (Bactocill)، پنی سیلین (Beepen-VK، Ledercillin VK، Pen-) حساسیت دارید از این دارو استفاده نکنید. V، Pen-Vee K، Pfizerpen، V-Cillin K، Veetids) و دیگران.

قبل از استفاده از آموکسی سیلین، اگر به سفالوسپورین هایی مانند Omnicef، Cefzil، Ceftin، Keflex و غیره حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر مبتلا به آسم، بیماری کبدی یا کلیوی، خونریزی یا اختلال انعقاد خون، مونونوکلئوز (همچنین "مونو") یا هر نوع آلرژی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

آموکسی سیلین می تواند اثربخشی قرص های ضد بارداری را کاهش دهد. از پزشک خود در مورد استفاده از روش غیر هورمونی کنترل بارداری (مانند کاندوم، دیافراگم، اسپرم کش) برای جلوگیری از بارداری در حین مصرف این دارو سوال کنید. این دارو را برای تمام مدت زمان تجویز شده مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از رفع کامل عفونت بهبود یابد. آموکسی سیلین عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را درمان نمی کند. این دارو را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر علائم مشابه شما را داشته باشد.

داروهای آنتی بیوتیکی می توانند باعث اسهال شوند. این ممکن است در حین مصرف آموکسی سیلین یا در عرض چند ماه پس از قطع مصرف آن رخ دهد. این ممکن است نشانه یک عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. از داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

مشخص نیست که آیا این دارو به نوزاد متولد نشده آسیب می رساند یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

آموکسی سیلین می تواند اثربخشی قرص های ضد بارداری را کاهش دهد. از پزشک خود در مورد استفاده از کنترل بارداری غیر هورمونی (کاندوم، دیافراگم ، کلاهک دهانه رحم یا اسفنج ضد بارداری) برای جلوگیری از بارداری سوال کنید.

ممکن است هنگام استفاده از این دارو، شیر دادن با شیر مادر بی خطر نباشد. در مورد هر خطری از پزشک خود سوال کنید.

چگونه آموکسی سیلین مصرف کنم؟

آموکسی سیلین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید.

آموکسی سیلین را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید.
برخی از اشکال آموکسی سیلین ممکن است با یا بدون غذا مصرف شوند. برچسب داروی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا باید داروی خود را با غذا مصرف کنید یا خیر.
قبل از اندازه گیری دوز، سوسپانسیون خوراکی (مایع) را تکان دهید .
داروی مایع را با سرنگ دوز ارائه شده اندازه گیری کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید. می‌توانید مایع را با آب، شیر، شیر خشک، آب میوه یا زنجبیل مخلوط کنید. تمام مخلوط را بلافاصله بنوشید. برای استفاده بعدی ذخیره نکنید.
قبل از قورت دادن قرص جویدنی باید آن را بجوید.
قرص معمولی را به طور کامل ببلعید و از خرد کردن، جویدن یا شکستن آن خودداری کنید.
اگر آموکسی سیلین را با کلاریترومایسین و یا لانزوپرازول برای درمان زخم معده مصرف می کنید، از تمام داروهای خود طبق دستور استفاده کنید. راهنمای دارو یا دستورالعمل های بیمار ارائه شده با هر دارو را بخوانید. دوز یا برنامه دارویی خود را بدون نظر پزشک تغییر ندهید.

از این دارو برای تمام مدت زمان تجویز شده استفاده کنید، حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها می تواند خطر ابتلا به عفونت مقاوم به دارو را افزایش دهد. آموکسی سیلین عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نمی کند.

این دارو را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر علائم مشابه شما را داشته باشد.

این دارو می تواند بر نتایج برخی از آزمایشات پزشکی تأثیر بگذارد. به هر پزشکی که شما را درمان می کند بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

ممکن است آموکسی سیلین مایع را در یخچال نگهداری کنید اما اجازه ندهید یخ بزند. هر داروی مایعی که استفاده نشده است را تا ۱۴ روز پس از مخلوط شدن در داروخانه دور بیندازید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و دوز بعدی خود را در زمان معمول استفاده کنید. از دو دوز در یک زمان استفاده نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟
به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

از چه چیزی باید اجتناب کرد؟

داروهای آنتی بیوتیکی می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، قبل از استفاده از داروی ضد اسهال با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی آموکسی سیلین

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به آموکسی سیلین ( کهیر ، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد ، سوزش چشم، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش همراه با اورژانس کمک پزشکی کنید. ایجاد تاول و لایه برداری).

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

درد شدید معده

اسهال آبکی یا خونی (حتی اگر ماهها پس از آخرین دوز شما رخ دهد)

عوارض جانبی رایج آموکسی سیلین ممکن است شامل موارد زیر باشد:
حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال

کهیر

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر آموکسی سیلین تأثیر می گذارد؟
در مورد سایر داروهای خود به پزشک خود بگویید، به خصوص:

هر آنتی بیوتیک دیگر

آلوپورینول

پروبنسید

رقیق کننده خون ، وارفارین ، کومادین ، جانتوون

تداخل دارویی آموکسی سیلین
گزارش تداخلات آموکسی سیلین و داروهای ذکر شده را مشاهده کنید:

آسپرین کم قدرت (آسپرین)
آگمنتین (آموکسی سیلین/کلاوولانات)
بنادریل (دیفن هیدرامین)
سیمبالتا (دولوکستین)
روغن ماهی (اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳)
فلوناز (فلوتیکازون بینی)
Lexapro (اسیتالوپرام)
لیپیتور (آتورواستاتین)
لیریکا (پرگابالین)
متوپرولول سوکسینات ER (متوپرولول)
نکسیوم (اسومپرازول)
نورکو (استامینوفن / هیدروکودون)
Singulair (مونتلوکاست)
سینتروید (لووتیروکسین)
تیلنول (استامینوفن)
ویتامین B۱۲ (سیانوکوبالامین)
ویتامین C (اسید اسکوربیک)
ویتامین D۳ (کوله کلسیفرول)
زاناکس (آلپرازولام)
زیرتک (سیتریزین)

4461/ب

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها