۱۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۵
دلیل سرماخوردگی در پاییز و زمستان چیست؟
بازدید:۳۰۱
صد آنلاین |  ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا در فصل‌های سرد سال بیشتر می‌شود و این باور نادرست بسیار رایج است که سرما باعث این بیماری‌ها می‌شود. در واقع ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا این بیماری‌ها را ایجاد می‌کنند
کد خبر : ۵۱۹۸۴

به گزارش صد آنلاین ، اگر این ویروس‌ها وارد بدن شما نشده باشند، هیچ سرمایی نمی‌تواند باعث ایجاد بیماری‌ها شود، اما هوای سرد می‌تواند زمینه‌ساز برخی عواملی باشد که موجب کاهش ایمنی بدن و افزایش فرصت‌های ابتلا به این بیماری‌ها می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ویروس‌ها در هوای سرد و خشک به راحتی منتشر می‌شوند.

 


بنابراین، دما و رطوبت ممکن است خطر گسترش ویروس را تحت تاثیر قرار دهد. در این بین نقش سرما چیست؟ هنگامی که هوا سرد است، هوا در خارج و هوا در داخل خانه (به دلیل سیستم‌های گرمایشی) خشک‌تر است و هوای خشک باعث خشک شدن غشاهای مخاطی بینی می‌شود که این مسئله باعث می‌شود عفونت‌ها آسان‌تر گسترش یابند.

بینی به دلیل دمای پایین‌تر آن، میزبان ایده‌آلی برای بسیاری از ویروس‌ها محسوب می‌شود. دمای معمول بدن ۳۷ درجه سانتی‌گراد است، اما دمای حفره‌ بینی ۳۳ درجه سانتی‌گراد است. تحقیقات نشان می‌دهد ویروس‌های سرماخوردگی در دمای بدن به خوبی تکثیر نمی‌شوند، اما دمای پایین‌تر بینی ممکن است بستر مناسبی برای تکثیر آن‌ها باشد.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها