۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
دندان خراب چه بلایی سرتان می آورد
بازدید:۱۸۴
صد آنلاین | یافته های پژوهش های اخیر نشان داد که یک نوع رایج از باکتری ‌های دهان مرتبط با بیماری پریودنتال با التهاب عصبی و پیشرفت بیماری آلزایمر ارتباط دارد.
کد خبر : ۴۹۷۸۸

به گزارش صد آنلاین ، این تحقیق که توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان انجام شده، بر روی مجموعه ای از شواهد قبلی استوار است که سلامت ضعیف دهان و دندان را با زوال عقل و تخریب عصبی مرتبط می کند.

 

 

این ایده که بیماری لثه در شروع یا پیشرفت بیماری آلزایمر نقش دارد، فرضیه ای است که در حاشیه تحقیقات زوال عقل قرار دارد. اما در چند سال گذشته تعداد فزاینده ‌ای از دانشمندان شروع به جدی گرفتن این ایده کرده‌ و مطالعات به آرامی شروع به بررسی این ارتباط کرده ‌اند.

بیشتر تحقیقات تاکنون  روی باکتری مسئول بیشتر بیماری‌ های لثه (Porphyromonas gingivalis) متمرکز شده که می ‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر مغز تأثیر بگذارد. اما این مطالعه جدید تمرکز خود را بر روی نوع دیگری از باکتری های دهان به نام فوزوباکتریوم نوکلئاتوم (Fusobacterium nucleatum) معطوف کرده که در حضور پریودنتیت حجم آن افزایش می یابد.

 

 

طی یک سری آزمایش ‌ها مشخص شد که چگونه باکتری فوزوباکتریوم نوکلئاتوم می ‌تواند تکثیر سلول ‌های ایمنی در مغز را افزایش دهد.

سپس مشاهده شد که این پاسخ التهابی باعث تسریع پیشرفت آلزایمر در حیواناتی می شود که برای مدل سازی این بیماری پرورش داده شده اند.

جیک جینکون چن (Jake Jinkun Chen) از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تافتز توضیح داد: در این مطالعه، ما برای اولین بار متوجه شدیم که باکتری فوزوباکتریوم نوکلئاتوم می ‌تواند التهاب سیستمیک ایجاد کند و حتی به بافت ‌های سیستم عصبی نفوذ کرده و علائم و نشانه‌ های بیماری آلزایمر را تشدید کند.

 

 

او در ادامه افزود: این یافته ها ثابت نمی کند که این باکتری به طور مستقیم باعث بیماری آلزایمر می شود. در عوض، این باکتری با تحریک پاسخ‌ های التهابی در مغز، توسعه بیماری را تسریع کرده و ظاهر رفتاری و پاتولوژیک بیماری آلزایمر را تشدید می ‌کند. 

این مطالعه به دو پروتئین بالقوه پیش التهابی فعال شده توسط باکتری فوزوباکتریوم نوکلئاتوم اشاره می کند که قبلاً با تخریب عصبی مرتبط بوده اند. این پژوهش روش قابل قبولی را ارائه می دهد که از طریق آن باکتری های دهان می توانند پیشرفت بیماری های مغزی مانند آلزایمر را تسریع کنند. اما هنوز خیلی زود است که بگوییم این یافته ها منجر به درمان درمانی جدیدی برای آلزایمر می شود.

 

در نهایت، چن گفت که یافته ‌های تیم تحقیقاتی او باید نشانه‌ ای برای پزشکان باشد تا به سلامت دهان در بیماران، به ‌ویژه آن‌ هایی که با مراحل اولیه اختلال شناختی مواجه هستند، توجه کنند. او معتقد است که درمان موثر بیماری پریودنتال می تواند پیشرفت بیماری هایی مانند آلزایمر را کند کند.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها