آخرین اخبار
۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
سردردهای خطرناک را بشناسید /فقط در این صورت برای سردرد مسکن بخورید
بازدید:۳۵۷
صد آنلاین| عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که علت ایجاد سردرد چیست، گفت: سردرد یکی از شایع‌ترین علت های مراجعه به مراکز درمانی است، استرس، کم خوابی، گرسنگی، بیماری های مغز و اعصاب، بیماری های داخلی مانند: فشارخون، دیابت و کم خونی میتوانند از جمله دلایل سردرد محسوب شوند.
کد خبر : ۴۸۳۲۴

به گزارش صد آنلاین، برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر محمدرضا معتمد متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص درمان های سردرد به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که علت ایجاد سردرد چیست، گفت: سردرد یکی از شایع‌ترین علت های مراجعه به مراکز درمانی است، استرس، کم خوابی، گرسنگی، بیماری های مغز و اعصاب، بیماری های داخلی مانند: فشارخون، دیابت و کم خونی میتوانند از جمله دلایل سردرد محسوب شوند.

 

 

دکتر محمدرضا معتمد گفت: هر نوع التهاب و فشاری که در ساختمان های نواحی سر و گردن  وجود داشته باشد، می تواند باعث سردرد شود، برای مثال: دردهای ناحیه گوش و حلق و بینی باعث سردرد می شوند. او گفت: امروزه با روش های تشخیصی پیشرفته ای که وجود دارد، تعداد موارد ناشناخته سردرد، بسیار اندک است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که برای آگاهی از علتهای سردرد چه ابزارهای تشخیصی وجود دارد، گفت: در علم طب، مهمترین قسمت تشخیص، شرح حال بیمار است(این درد از چه موقع شروع شده، شدت و طول مدت سردرد و...) او از ام آر آی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی ویا گرفتن مایع مغزی نخاعی برای تشخیص علت سر درد نام برد.

 

 

دکتر معتمد گفت: شایعترین سردردها، سردردهای اولیه هستند، سردردهای میگرنی و استرسی جزو این دسته از سردرد ها هستند. او گفت: سردردهای میگرنی شایع‌ترین نوع سردرد هاست و سردردهای تنشی، با شیوع کمتر، در رتبه دوم شیوع سردرد های اولیه قرار دارند.

کارشناس برنامه با تاکید بر این نکته که:  استرس و تنش در سردردهای میگرنی موثر هستند، گفت: با اینکه سردردهای میگرنی و تنشی دو نوع سر درد شایع هستند اما متاسفانه در بعضی افراد هر دو نوع سردرد میگرنی و تنشی وجود دارد، در این موارد حتما درمان هر دو نوع بیماری باید انجام گردد.

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که تفاوت سردرد میگرنی و سردرد  تنشی چیست، گفت: تفاوت های این دو نوع سر درد معمولاً در علائم آنهاست: سردردهای میگرنی غالبا ضربان دار و یکطرفه هستند و با علائمی مانند: تهوع و استفراغ و همچنین با حالت گریز از نور و بوی تند همراهند و فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال می کنند، اما سردرد های تنشی غالباً با  استرس و عصبانیت ایجاد می شوند، حالت فشارنده و منگنه ای دارند و اغلب فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال نمی کنند.

 

 

کارشناس برنامه گفت: در بعضی از انواع میگرن، قبل از بروز سردرد، بیمار علائمی مانند: خواب رفتگی صورت، دیدن تصاویری در میدان بینایی، حالت انحنای تصاویر و یا حتی درجاتی از اشکال در میدان بینایی را احساس میکنند، در بیماری میگرن، به این علائم اورا می گویند، بیماران میگرنی همراه با علائم اورا، این شانس را دارند که به محض بروز این علائم، از داروهایی که مانع از پیشرفت سردرد می شود استفاده کنند.

 

 

دکتر معتمد در پاسخ به این سوال، که چه سردردهای باید جدی گرفته شوند، گفت: سردردهایی که با کاهش سطح هوشیاری، تشنج، تب و عدم تعادل همراه هستند، نیاز به بررسی دارند، وی همچنین گفت: در افرادی که به دنبال فعالیت های سنگین دچار سردرد شدید می شوند، باید مشکوک به پارگی آنوریسم شویم، سردرد شدید و ناگهانی که کمتر از یک دقیقه به اوج می رسد معمولاً با پاره شدن آنوریسم مغزی همراه است و باید سریعاً تحت بررسی قرار گیرد.

 

 

هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مصرف مسکن ها زمانی توصیه می شود که علت سردرد مشخص شده باشد، در غیر این صورت، مصرف مسکن می تواند تابلوی بالینی سر درد را تغییر دهد و تشخیص سر درد را با مشکل روبرو کند.

دکتر محمدرضا معتمد در مورد سقف مجاز مصرف مسکن ها گفت: اگر بیمار تا ۴ نوبت سردرد در ماه داشته باشد،بهترین روش درمان توقف سردرد است، او گفت: مصرف ضعیف ترین مسکن در زمان مناسب(به محض شروع سر درد) بسیار موثرتر از شروع دیر وقت قویترین مسکن هاست، اما اگر تعداد سردردها از چهار نوبت در ماه بیشتر باشد، بیمار باید با مصرف داروهای پیشگیری کننده همراه با رعایت سبک زندگی سالم، به کاهش تعداد و زمان سردردها کمک کند.

وی گفت از بهترین راه های کاهش سردرد، می توان به سبک زندگی سالم، خواب خوب و مناسب، غذای با کیفیت و سالم و پرهیز از عادات ناسالم (الکل و سیگار) اشاره کرد.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها