۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۸
بازدید:۳۱۰
صد آنلاین | امروزه افراد در اغلب وعده های غذایی خود از برنج استفاده می کنند، بنابراین بهتر است بدانید که زیاده روی در مصرف برنج عوارض جدی را برای بدن به همراه دارد.
کد خبر : ۴۰۸۱۲

به گزارش صد آنلاین ، برنج سرشار از کربوهیدرات است و منبع بسیار خوبی از انرژی می‌باشد، همچنین در عملکرد صحیح اندام ها، به خصوص مغز کمک می‌کند. کربوهیدرات‌ها برای بدن انسان ضروری هستند، زیرا توسط بدن متابولیزه شده و به انرژی تبدیل می‌شوند.

 

 

عوارض خوردن برنجدو ماده بسیار خطرناک در برنج کم است، یکی کلسترول و دیگری سدیم، کلسترول بالا می‌تواند برای رگ‌ها و شریان‌ها خطرناک باشد در حالی که مقدار زیاد سدیم می‌تواند برای کسانی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، بد باشد.
برنج کامل حاوی فیبر نامحلول است که می‌تواند از بدن در برابر بسیاری از سرطان‌ها محافظت کند. همچنین سرشار آنتی اکسیدان‌های طبیعی مانند ویتامین C، ویتامین A، فنولیک و فلاونوئید است.
مطالعات حاکی از آن است که برنج قهوه‌ای حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی است که رشد و فعالیت انتقال دهنده‌های عصبی را تحریک می‌کند و در نتیجه به میزان قابل توجهی از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری می‌کند.

 

حاوی کربوهیدرات‌های ساده است و چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت تغذیه در نمناک کامل توضیح دادیم برنج‌ها البته برنج‌های نامعتبر به شدت فرآوری می‌شود؛ بار‌ها و بارها، کارشناسان بهداشت در مورد خطرات غذا‌های فرآوری شده به مردم هشدار دادند.
مشکلات گوارشی

از آنجا که نشاسته برنج سفید، چسبناک است، هضم آن سخت‌تر می‌باشد و ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

سم آرسنیک غیرآلی

برنج نسبت به سایر محصولات غذایی آرسنیک بیشتری جذب می‌کند. در حقیقت، برنج تنها بزرگترین منبع غذایی آرسنیک غیرآلی است که شکل سمی تری دارد. در حالی که آرسنیک مواد غذایی به طور کلی در مقادیر کم وجود دارد و هیچ علامت فوری مسمومیت ایجاد نمی‌کند، مصرف طولانی مدت آرسنیک معدنی ممکن است باعث ایجاد مشکلات عصبی مختلف در کودکان و نوجوانان شود، از جمله:ناتوانی در تمرکز، مشکلات یادگیری و حافظه، کاهش هوش و شایستگی اجتماعی.

همچنین مصرف زیاد آن می‌تواند خطر بروز سرطان را در فرد افزایش دهد. به همین منظور محققان توصیه می‌کنند، برای از بین بردن آرسنیک موجود در برنج، باید آن را از شب قبل خیس کرد.


عوارض برنج


دیابت

برنج حاوی کربوهیدرات است که برابر با قند خون می‌باشد؛ بنابراین مصرف مکرر برنج در مقادیر زیاد می‌تواند موجب دیابت شود. تیمی از محققان، این موضوع را تأیید کردند، آن‌ها دریافتند که خوردن برنج سفید به صورت روزانه می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و همچنین چاقی را افزایش دهد. به طور کلی متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند که به جای کربوهیدرات، غلات سبوس دار را در سبد غذایی خود قرار دهیم.

جایی برای رژیم متعادل باقی نمی‌گذارد

مصرف بیش از حد برنج یا هر ماده غذایی دیگر ممکن است باعث شود شما مقدار کمتری از سایر مواد مغذی مورد نیاز برای اطمینان از سلامتی مطلوب خود میل کنید. با گذشت زمان بدن دچار کمبود‌هایی مانند ویتامین A، روی، آهن خواهد شد.
جلوگیری از جذب چندین ویتامین و مواد معدنی

برنج هنگام مصرف به صورت زیاد باعث کاهش جذب عناصر غذایی حیاتی مانند روی می‌شود. وابستگی به برنج به عنوان یک منبع غذایی غالب همچنین منجر به کمبود ویتامین A می‌شود.

تاثیر بر متابولیسم گلوکز در بدن

به دلیل کمبود کالری و کربوهیدرات زیاد آن، خوردن بیش از حد برنج ممکن است تأثیر منفی بر متابولیسم گلوکز و تولید انسولین در بدن شما بگذارد که می‌تواند منجر به افزایش وزن، مقاومت به انسولین و حتی دیابت شود.
چاقی شکم، غلظت بالای تری گلیسرید خون، غلظت پایین کلسترول خوب HDL فشار خون بالا و غلظت بالای قند خون ناشتا از دیگر مضرات مصرف زیاد برنج محسوب می‌شود.
راه کار مناسب برای دور ماندن از مضرات برنج سفید


برنج قهوه‌ای
مصرف برنج قهوه‌ای جایگزین بسیار مناسبی برای بدور ماندن از مضرات رنج سفید است. برنج قهوه‌ای حاوی مواد مغذی فراوانی برای بدن است. برنج سفید از آسیاب شد برنج قهوه‌ای بدست میآید و در فرآیند آسیاب شدن، مواد مغذی فراوانی را از دست می‌دهد.

افزایش فعالیت‌های بدنی
مهم‌ترین عامل برای دور ماندن از مضرات برنج سفید، انجام فعالیت‌های بدنی کافی می‌باشد. اگر دارای شغلی هستید که تحرک کافی ندارد و یا در طول شبانه روز نیز از تحرک گریزان هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم در کنار خوردن برنج سفید، تحرک هم داشته باشید.
پرهیز از مصرف برنج‌های صنعتی و خارجی

برنج‌های صنعتی و خارجی حاوی آرسنیک غیرآلی هستند که سمی خطرناک برای بدن است و مصرف آن در دراز مدت عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. کارشناسان ما را از مصرف این گونه برنج باز می‌دارند.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها