۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۵
بازدید:۳۷۷
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره ممانعت روسیه از عضویت کامل ایران در بریکس و اتخاذ سیاستی برای توقف عضویت ایران در این گروه گفت: «چنین چیزی را به هیچ وجه تایید نمی کنم و اساسا و قویا آن را تکذیب می کنم. ایران عضو بریکس است و هیچ چیزی خلاف آن اتفاق نیفتاده است.»
کد خبر : ۹۷۵۹۳

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به پرسش های آنان پاسخ گفت.

 


سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیپلماسی ایرانی درباره ممانعت روسیه از عضویت کامل ایران در بریکس و اتخاذ سیاستی برای توقف عضویت ایران در این گروه گفت: «چنین چیزی را به هیچ وجه تایید نمی کنم و اساسا و قویا آن را تکذیب می کنم. ایران عضو بریکس است و هیچ چیزی خلاف آن اتفاق نیفتاده است.»

 

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره دستاوردهای دولت سیزدهم به ویژه در رابطه با سیاست همسایگی که شعار اصلی دولت سیزدهم بود، گفت: «به طور قطع دستگاه دیپلماسی به عنوان بخشی از دولت جمهوری اسلامی ایران زیر نگاه نافذ ملت بزرگ ایران قرار دارد و ما در فواصل مختلف گزارش عملکرد در چارچوب برنامه های تعریف و اعلام شده دولت سیزدهم را به اطلاع و سمع مردم بزرگ ایران رسانده ایم.

 

مبتنی بر رویکرد دولت سیزدهم به طور ویژه به همسایگان و همچنین توجه ویژه به چندجانبه گرایی و استفاده از چارچوب ها و سازمان های بین المللی در طول سه سال شاهد بودیم. ارتقای روابط با کشورهای همسایه در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی ارتباطات مردمی از جمله سیاست های ما بود. همچنین احیای روابط با برخی کشورهایی که روابطمان با آنها قطع شده بود نیز از جمله دستاوردهای دولت سیزدهم بود. همچنین عضویت و مشارکت کامل در سازمان ها و سازوکارهایی نظیر شانگهای و بریکس برای پیشبرد و تامین منافع ملی در دستور کار دولت سیزدهم بود. همچنین از این سازوکارها برای اعلام صریح و شفاف مواضع خود به ویژه در موضوعات منطقه ای استفاده کردیم و تلاش شد حضوری موثر در این سازوکارها داشته باشیم. رقم زدن مناسبات جدید در حوزه اقتصادی با اوراسیا و همچنین امضای توافقنامه تجارت آزاد و تقویت روابط با کشورهای حوزه پیرامونی و توجه به تحولات قفقاز و تلاش برای نقش آفرینی موثر در ثبات در این منطقه و همکاری با کشورهای دیگر برای مبارزه هدفمند و مشترک با پدیده تروریسم، همگی سرفصل های مهم دولت سیزدهم بوده است.»

 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره دعوت از میهمانان خارجی برای شرکت در مراسم تحلیف نیز گفت: «هر تصمیمی که درباره مراسم تحلیف صورت بگیرد وزارت امور خارجه همانند ادوار گذشته با همه توان ورود خواهد کرد و همچنین از تجارب حرفه ای خود استفاده خواهد کرد و همه تلاش و ظرفیت های دیپملتیک خود را به کار خواهد گرفت. در این زمینه مشورت ها و برنامه ریزی ها در حال انجام است.»

وی در پرسشی درباره مذاکرات هسته ای و اظهانظرهایی که در این زمینه در صحبت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در جریان رقابت های انتخاباتی شد نیز گفت: «دولت سیزدهم در چارچوب تعیین شده در این رابطه همه تلاش های دیپلماتیک خود را به کار بست و طبیعتا تا روزی که این دولت مسئولیت در اختیار دارد همه تلاش ها و سازوکارهای خود را ادامه خواهد داد. این که در آینده چگونه عمل خواهد شد باید در دوره جدید منتظر باشیم. در دوران رقابت ها هم نامزدهای مختلف دیدگاه ها و نظرات خود را به طرق مختلف به سمع و نظر ملت بزرگ ایران رساندند. من درباره دیدگاه های آتی اظهارنظر نخواهم کرد ولی آنچه مسلم است ما برای حقوق ملت تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.»

کنعانی در پاسخ به پرسشی درباره تحولات لبنان و موضع ایران نسبت به حمله احتمالی اسرائیل به حزب الله در جنوب لبنان نیز گفت: «ما به استقبال تحولات نمی رویم. ما در حوزه لبنان موضع و دیدگاه روشنی داریم. هر گونه تعدی رژیم صهیونیستی به لبنان زمینه ساز تنش در منطقه خواهد بود. اقدامات ماجراجویانه رژیم غاصب صهیونیستی می تواند ثبات و آرامش در منطقه و حتی در جهان را تحت تاثیر قرار دهد. تجربه ثابت کرده است که ملت لبنان مردمی قدرتمند و توانمند هستند و توان کاملی در دفاع از خود دارند. جمهوری اسلامی ایران دفاع از امنیت و ثبات لبنان را وظیفه خود می داند و رژیم صهیونیستی نیز باید منتظر پیامدهای ماجراجویانه خود در منطقه در پی هر گونه حمله به لبنان باشد.»

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها