آخرین اخبار
۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶
جزییات فوت دختر ۲۴ساله با شلیک یک مامور پلیس
بازدید:۱۱۶
سوم تیر ماه جاری رسانه‌ها نوشتند که دختری جوان به نام «راضیه رحمانی» اهل روستای گویژه در شهرستان نورآباد استان لرستان با شلیک یکی از ماموران نیروی انتظامی جان باخت.
کد خبر : ۹۵۹۶۹

برای صحت خبر و دسترسی به جزییات بیشتر این حادثه را پیگیری کردیم و با چند منبع آگاه و یکی از بستگان این دختر جوان صحبت شده است. این افراد می‌گویند که برخلاف آنچه خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند مدعی‌اند راضیه ۲۴ سال داشته و ماموران نیروی انتظامی بدون حکم قضایی وارد خانه آنها شده‌اند و به سمت این دختر جوان شلیک کرده‌اند… البته لازم به ذکر است که عنوان شود این گزارش را صرفا بر اساس صحبت‌های مصاحبه‌شونده‌ها تنظیم شده  است. همچنین بنا به خواست افراد مصاحبه‌شونده اسامی آنها در این گزارش منتشر نشده و نزد روزنامه محفوظ است.

 خانه‌ای واقع در روستای گویژه منطقه کاکاوند شهرستان نورآباد که کمیته امداد در اختیار خانواده قرار داده است. روز حادثه ماموران نیروی انتظامی پشت در خانه آنها بودند! در را کوبیدند و وارد شدند. خانه را بدون در دست داشتن حکم قضایی گشتند و بعد به دستان پیرمرد دستبند زدند. دختر جوان که به دنبال پدرش رفته بود از ماموران پرسید چرا پدرم را بازداشت کردید؟ که ناگهان یک گلوله به سمت او شلیک شد و راضیه جانش را از دست داد.

 

 

بند دوم

حدود ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۳ ماموران نیروی انتظامی بدون دلیلی مشخص و صرفا به بهانه اینکه داخل خانه پدری راضیه رحمانی مواد مخدر وجود دارد وارد خانه آنها شدند و همه جا را گشتند. آن روز صبح پدر راضیه نبود و برای کار از خانه بیرون رفته بود، اما وقتی به او خبر رسید که چند مرد غریبه بدون حضور او وارد خانه‌اش شدند خودش را به خانه رساند. همانجا بود که ماموران به او دستبند زدند و او را سوار ماشین کردند. دختران این مرد به دنبال پدرشان مقابل ماشین رفته بودند که ناگهان با تهدید یکی از ماموران نیروی انتظامی مواجه شدند و مورد حمله قرار گرفتند. راضیه که چند قدم جلوتر رفته بود با شلیک مامور نیروی انتظامی جانش را از دست داد. بعد از این حادثه ماموران سراغ پسر ۱۰ ساله خانواده رفتند و موبایل او را گرفتند.

 

 

بند سوم

بعد از این اتفاق ناگوار برخی مسوولان و مراجع قضایی به خانه آنها مراجعه و به خانواده اظهار کردند که حکم قضایی برای بازرسی خانه صادر نشده بود. برخی منابع محلی و اقوام این خانواده به «اعتماد» می‌گویند: «مسوولان مربوطه در واکنش به این حادثه مدعی شدند ماموری که به راضیه شلیک کرده، بازداشت است و باید به این خانواده دیه پرداخت شود. همچنین گفتند این قتل از نوع قتل غیر عمد بوده است.»

این در حالی است که در قانون اسلامی قتل غیرعمد در سه حالت تعریف شده است؛ حالت اول فرد قصد کشتن کسی را ندارد و کاری را انجام می‌دهد که عرفا کشنده حساب نمی‌شود، اما منجر به مرگ می‌شود. مانند وقتی که پدر یا مادر، فرزندشان را برای تنبیه می‌خواهند کتک بزنند. کتک زدن عموما باعث مرگ نیست، اما ممکن است در این میان یک کودک نیز جانش گرفته شود.

حالت دوم اینکه شخص نسبت به موضوع جهل داشته باشد. مثلا رفتاری را نسبت به یک شیء یا حیوان انجام دهد، اما بعدا متوجه شود که در اشتباه بوده و آن عمل را روی یک انسان انجام داده است.

حالت سوم زمانی است که قتل به سبب تقصیر مرتکب (مشروط بر آنکه از روی قصد و از نوع کشنده نباشد) واقع شده باشد.

این موارد در حالی است که کمی بعید به نظر می‌رسد ماموران نیروی انتظامی با اعمالی که مرتکب می‌شوند، آشنایی نداشته باشند.
بند چهارم

یکی از مسوولان استان لرستان در مورد این اتفاق به «اعتماد» می‌گوید: «خبر این حادثه را شنیدم، اما از جزییات آن اطلاع ندارم.» همچنین یکی از منابع محلی به «اعتماد» می‌گوید: «ماموران نیروی انتظامی گفته بودند به بهانه اینکه می‌خواستند مواد مخدر در خانه این افراد پیدا کنند به آنجا رفتند، اما حالا با چه مجوزی داخل خانه شدند، نمی‌دانم.»

یکی از بستگان راضیه در مورد این خانواده و جزییات حادثه به «اعتماد» می‌گوید: «راضیه فرزند سوم خانواده بود و ۲۴ سال داشت. این خانواده از نظر مالی به ‌شدت ضعیف هستند. حتی خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند از سوی کمیته امداد در اختیارشان قرار گرفته. پدر راضیه کشاورز است و برای صاحب زمین کارگری می‌کند. روز حادثه ماموران حدود ساعت ۸ صبح به دلیل مبارزه با مواد مخدر بدون مجوز و ارایه حکم قضایی وارد خانه آنها می‌شوند. پدر راضیه خانه نبود؛ در این منطقه رسم نیست اگر مرد خانواده در خانه حضور ندارد مرد غریبه‌ای وارد خانه شود. آن روز هم فقط مادر راضیه و خواهران او به اضافه برادر کوچک راضیه که ۱۰ سال دارد، خانه بودند، اما ماموران نیروی انتظامی وارد شدند و به سمت خانواده حمله بردند. پسر ۱۰ ساله خانواده وقتی می‌بیند ماموران نیروی انتظامی مادر و خواهرانش را مورد حمله قرار دادند با دوربین موبایل از آنها فیلمبرداری می‌کند.»

این فرد در ادامه می‌گوید: «وقتی اهالی می‌بینند ماموران نیروی انتظامی وارد خانه این خانواده شدند به پدر راضیه خبر می‌دهند. او سریع خودش را به خانه می‌رساند. آنجا ماموران به دستان او دستبند می‌زنند و پدر راضیه را به سمت ماشین‌شان می‌برند. وقتی راضیه و خواهرانش می‌بینند ماموران نیروی انتظامی می‌خواهند پدرشان را با خود ببرند، جلو می‌روند. در همان حین «غ. ح»، مامور نیروی انتظامی اهالی را تهدید می‌کند و می‌گوید که اگر یک قدم دیگر ‌بردارید شلیک خواهم کرد. حتی به یکی از همسایه‌های آنها که آنجا ایستاده بوده، می‌گوید؛ اگر جلو بیایی تو را هم می‌زنم. در همان لحظه راضیه جلو می‌رود تا پدرش را ببیند، اما این مامور به سمت راضیه شلیک می‌کند.» او همچنین در مورد واکنش مسوولان مربوطه در شهرستان می‌گوید: «وقتی این اتفاق افتاد برخی مسوولان به خانه آنها رفتند. مامور نیروی انتظامی بازداشت و پدر خانواده آزاد شد. حالا مراجع قضایی به خانواده گفتند که ماموران حکم قضایی برای تفتیش خانه نداشتند و ماموری که شلیک کرده بازداشت است. گفتند باید به این خانواده دیه پرداخت شود.»

تاکنون ضابطان و مراجع قضایی نسبت به این خبر واکنشی نشان ندادند. در حالی که با توجه به صحبت‌های بستگان این خانواده برخی مسوولان پس از این حادثه مقابل خانه راضیه رحمانی حضور پیدا کردند.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها