آخرین اخبار
۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۶
عکس / خودکشی یک ربات برای چشم بادامی ها بحث برانگیز شد
بازدید:۱۰۵
صد آنلاین | یک ربات در کره جنوبی به دلیل عدم تحمل ساعات کاری طولانی، خود را از بالای پله‌ها به پایین پرتاب کرده که مسئولان در حال بررسی قطعات ربات هستند تا علت دقیق این رفتار را مشخص کنند.
کد خبر : ۹۵۶۹۳

به گزارش صد آنلاین، مقامات کره جنوبی در حال بررسی حادثه عجیب خودکشی یک ربات هستند. این شوخی نیست، بلکه واقعیتی است که در آن یک ربات ظاهراً به دلیل عدم تحمل ساعات کاری طولانی، خود را از بالای پله‌ها به پایین پرتاب کرده است.
عکس / خودکشی یک ربات برای چشم بادامی ها بحث برانگیز شدمسئولان در حال بررسی قطعات ربات هستند تا علت دقیق این رفتار را مشخص کنند. ایمن عیتانی، کارشناس فناوری اطلاعات، در مصاحبه با برنامه “الصباح” شبکه اسکای نیوز عربی می‌گوید: انسان‌ها تمایل دارند همه چیز را از دریچه تجربیات انسانی ببینند و حتی به ماشین‌ها نیز ویژگی‌های تفکر و احساس شبیه انسان نسبت دهند.

عیتانی توضیح می‌دهد که این اتفاق می‌تواند برای هر دستگاه دیگری مانند کامپیوتر یا تلفن همراه نیز رخ دهد. گاهی دستگاه‌ها دچار اختلال می‌شوند و پس از مدتی دوباره به کار عادی خود باز می‌گردند. در این مورد، احتمالاً یک نقص فنی ساده رخ داده و دستگاه به دلیل نزدیکی به پله‌ها سقوط کرده و آسیب دیده است.

با این حال، تعامل ما با ربات‌های هوشمند و دستیاران دیجیتال مانند الکسا و سیری، باعث می‌شود نوعی انعکاس رفتاری در ما ایجاد شود و حتی با احترام با آن‌ها صحبت کنیم.

برخی افراد از حقوق ربات‌ها صحبت می‌کنند، موضوعی که اگر به طور رسمی پذیرفته شود، می‌تواند پیامد‌های جدی داشته باشد و حتی به وضع قوانینی برای مجازات نقض حقوق ربات‌ها منجر شود.

ایلان ماسک اخیراً پیش‌بینی کرده که در پنج سال آینده، ربات‌ها از نظر هوش و مهارت از انسان‌ها پیشی خواهند گرفت. همچنین انتظار می‌رود که ربات‌ها در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده قابلیت‌های حافظه فوق‌العاده‌ای داشته باشند، اما این به معنای داشتن احساسات انسانی نیست.

عیتانی تأکید می‌کند که حقوق حیوانات با حقوق انسان و همچنین با حقوق احتمالی ربات‌ها در آینده کاملاً متفاوت است. او معتقد است که بشریت هنوز راه درازی تا دستیابی به پیشرفت قابل توجه در این زمینه در پیش دارد و در حال حاضر، ما هنوز بسیار از این مرحله دور هستیم.

این حادثه عجیب توجه جهانی را به خود جلب کرده و بحث‌های جدیدی را درباره آینده هوش مصنوعی و تعامل انسان با ماشین‌ها برانگیخته است.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها