آخرین اخبار
۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۰
بازدید:۷۰
جدایی مربیان در اوج موفقیت به یک سنت در تیم فوتبال پرسپولیس تبدیل شده است.
کد خبر : ۹۲۴۲۰

وداع در اوج؛ سنت جدید در پرسپولیس!

بلافاصله بعد از قهرمانی پرسپولیس در لیگ بیست‌وسوم، زمزمه جدایی اوسمار ویرا از این تیم به گوش رسید و موضوع جدی شد. مدیران باشگاه البته مدعی مذاکره و دستیابی تدریجی به توافق بودند اما داستان کوچ مربی برزیلی لحظه به لحظه جدی‌تر می‌شد. در نهایت هم بعد از چند نوبت تأیید و تکذیب، خود اوسمار پیام خداحافظی‌اش با پرسپولیسی‌ها را منتشر کرد که طبیعتا دیگر جای حاشا نداشت. پیام او بسیار صمیمی و سرشار از احترام بود و نهایتا با پاسخ متناسب باشگاه همراه شد. فارغ از اینکه صاحب بعدی نیمکت پرسپولیس چه‌کسی خواهد بود، جدایی اوسمار در این شرایط تداوم‌بخش یک سنت جدید در اردوگاه سرخ‌ها بود؛ کوچ سرمربیان در اوج موفقیت!


آغاز با برانکو

برانکو ایوانکوویچ سه‌فصل‌ونیم در پرسپولیس بود و کارنامه‌ای رویایی در این تیم به‌جا گذاشت. ۳قهرمانی لیگ برتر، یک قهرمانی جام‌حذفی، یک‌بار صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا و فتح یک سوپرجام، تنها بخشی از دستاوردهای مربی کروات روی نیمکت قرمزها بود. با این حال، از اواخر لیگ هجدهم کم‌کم زمزمه‌های مربوط به جدایی او به گوش رسید و در نهایت مرد کروات بعد از دبل قهرمانی در همان فصل ایران را ترک کرد. میانگین امتیازی این مربی روی نیمکت سرخ‌ها، ۲.۰۴امتیاز در هر بازی بود و او در شرایطی جدا شد که از هر نظر در اوج موفقیت و محبوبیت بود.

کالدرون؛ قربانی آرژانتینی

نادیده گرفته‌شده‌ترین سرمربی پرسپولیس در دوران اوج این تیم گابریل کالدرون بود. سرمربی آرژانتینی که سابقه قهرمانی در لیگ عربستان را هم داشت، به شکلی غیرمنتظره موفق به کنترل اوضاع در دوران آشفته پسابرانکو شد. او با وجود شروع سخت و تحمل چند شکست، به سرعت ابتکار عمل را به‌دست گرفت، دربی تهران را با مهدی عبدی، پدیده جوانی که رو کرد با پیروزی پشت سر گذاشت، با بردهای پیاپی تیمش را به صدر جدول رساند و قهرمان نیم‌فصل کرد، در جام‌حذفی هم سرخپوشان را به نیمه‌نهایی رساند. با این همه این مربی با مزاحمت‌های مستمر از سوی مدیران باشگاه مواجه بود و در نهایت چاره‌ای جز جدایی پیش روی او نماند. کالدرون در پرسپولیس میانگین امتیازی۲.۱۳ در هر مسابقه را به‌جا گذاشت.

یحیی و کارنامه‌ای درخشان

نفر بعدی یحیی گل‌محمدی بود؛ مردی که از نیم‌فصل لیگ نوزدهم تا نیم‌فصل لیگ بیست‌وسوم به‌مدت ۴فصل کامل هدایت قرمزها را بر عهده داشت و توانست ۳قهرمانی لیگ و یک قهرمانی جام‌حذفی به‌دست بیاورد و یک‌بار هم با سرخپوشان راهی فینال آسیا شود. داستان یحیی جدیدتر از آن است که نیازی به بازگویی داشته باشد. گل‌محمدی با معدل امتیازی۲.۱۱ پرسپولیس را ترک کرد. حتی در پایان نیم‌فصل لیگ بیست‌وسوم هم او با کسب ۳۰امتیاز از ۱۵بازی به معدل ۲امتیاز در هر مسابقه رسیده بود، بنابراین جدایی این مربی هم رنگ سقوط و ناکامی جدی نداشت.

اوسمار و آمد و رفت حیرت‌انگیز

داستان اوسمار ویرا هم که همه‌چیزش عجیب بود؛ از نوع آمدن او که هیچ‌کس منتظرش نبود تا نتایج خیره‌کننده‌ای که به دست آورد و به قهرمانی لیگ برتر منجر شد و نهایتا کوچ این مربی که این هم باورناپذیر بود. همه فکر می‌کردند حالا که به یک دستیار گمنام اعتماد شده و او به‌خوبی از این فرصت سود برده، با اشتیاق کامل به کارش روی نیمکت قرمزها ادامه خواهد داد اما اوسمار دلتنگی برای خانواده‌اش را بهانه کرد و جدا شد. حتی میانگین امتیازگیری او هم خارق‌العاده است؛ ۲.۴۷ امتیاز از هر بازی!

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها