آخرین اخبار
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۸
بازدید:۲۲۶
صد آنلاین | بررسی‌‎های دانشمندان نشان می‌دهد که روند افزایش دمای زمین به آستانه‌های هشدارآمیزی رسیده که می‌تواند تبعات مرگبار و جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.
کد خبر : ۹۱۴۹۵

به گزارش صد آنلاین ، گروهی از دانشمندان محاسبه کردند که میزان گرم شدن زمین به بالاترین حد خود رسیده و ۹۲ درصد از تمامی گرمای بی‌سابقه در سال گذشته میلادی به وسیله انسان‌ها ایجاد شده است.

 

 

 

 

 

این گروه متشکل از ۵۷ دانشمند از سراسر جهان از روش‌های مورد تایید سازمان ملل برای بررسی آنچه در پشت انفجار مرگ‌بار گرمای هوا در سال گذشته نهفته است، استفاده کردند.

آنها گفتند حتی با سرعت گرمایش بیشتر، شواهدی از شتاب قابل توجه در تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان فراتر از افزایش سوزاندن سوخت‌های فسیلی مشاهده نمی‌کنند.

رکورد غیرمعمول گرمای هوا در سال ۲۰۲۳

رکورد دمای سال گذشته تا حدی غیرمعمول بود که دانشمندان در مورد اینکه چه چیزی پشت این جهش بزرگ وجود دارد و اینکه آیا تغییرات آب و هوایی در حال شتاب گرفتن است یا عوامل دیگری در حال تاثیرگذاری هستند، بحث کردند.

پیرس فورستر، نویسنده اصلی این مطالعه، دانشمند آب و هوا در دانشگاه لیدز، می‌گوید: اگر به این جهان در حال شتاب یا عبور از یک نقطه اوج بزرگ نگاه کنید، همه چیز در درجه حرارت افزایش می‌یابد و دقیقا همان‎طور که ما پیش‌بینی کرده بودیم بدتر می‌شود.

او و یکی از نویسندگان دیگر معتقدند که این امر تا حد زیادی با تجمع دی‌اکسید کربن ناشی از افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی توضیح داده شده است.

سال گذشته نرخ گرمایش به ۰.۲۶ درجه سانتیگراد (۰.۴۷ درجه فارنهایت) در هر دهه رسید (از ۰.۲۵ درجه سانتیگراد در سال پیش از آن)

فورستر، گفت که این تفاوت قابل توجهی نیست، اگرچه نرخ امسال را به بالاترین میزان تاریخ تبدیل می‌کند.

وضعیت هشداردهنده درباره گرم شدن زمین

با این حال، دانشمندان معتقدند که این گزارش وضعیت هشدار دهنده‌تری را نشان می‌دهد؛ آندریا داتون، دانشمند آب و هوا از دانشگاه ویسکانسین، که در این برنامه حضور نداشت، می‌گوید: انتخاب اقدام در مورد آب و هوا تبدیل به یک بحث سیاسی شده است، اما این گزارش باید به مردم یادآوری کند که در واقع این یک انتخاب اساسی برای نجات جان انسان‌هاست.

آسوشیتدپرس به نقل از تیم نویسندگان که برای ارائه به‌روزرسانی‌های علمی سالانه از بین هر ۷ تا ۸ سال ارزیابی‌های علمی اصلی سازمان ملل تشکیل شده است می‌گوید که سال گذشته ۱.۴۳ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از میانگین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ بود که ۱.۳۱ درجه آن ناشی از فعالیت‌های انسانی بود. ۸ صدم‌درصد دیگر گرمایش بیشتر به دلیل ال‌نینو و گرم شدن طبیعی و موقتی اقیانوس آرام مرکزی است که آب و هوا را در سراسر جهان تغییر می‌دهد و همچنین گرمایش عجیب در امتداد اقیانوس اطلس و دیگر موارد تصادفی آب و هوا.

در یک بازه زمانی ۱۰ ساله بزرگ‌تر، که دانشمندان آن را به سال‌های منفرد ترجیح می‌دهند، جهان از دوران پیش از صنعتی شدن حدود ۱.۱۹ درجه سانتیگراد (۲.۱۴ درجه فارنهایت) گرم‌تر شده است.

 

این گزارش می‌گوید که با ادامه استفاده جهان از زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی، زمین احتمالا در ۴.۵ سال آینده به نقطه‌ای خواهد رسید که دیگر نمی‌تواند از عبور از آستانه پذیرفته‌شده بین‌المللی برای گرم شدن یعنی ۱.۵ درجه سانتی‌گراد (۲.۷ درجه فارنهایت) اجتناب کند.

این نکته با مطالعات قبلی مطابقت دارد که نشان می‌داد در صورت تغییر نکردن مسیر انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، زمین تا اوایل سال ۲۰۲۹ دستکم ۱.۵ درجه گرم‌تر می‌شود.

فورستر، در بخشی دیگر گفت که برخورد واقعی با ۱.۵ درجه ممکن است سال‌ها بعد اتفاق بیفتد، اما اگر از تمام کربن استفاده شود، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

دانشمندان می‌گویند اگر میزان افزایش گرمای زمین از آستانه ۱.۵ درجه سانتیگراد عبور کند، پایان جهان یا بشریت نیست، اما بسیار بد خواهد بود؛ مطالعات پیشین سازمان ملل نشان می‌دهد که تغییرات گسترده در اکوسیستم زمین احتمالا بین افزایش ۱.۵ تا ۲ درجه، از جمله از بین رفتن صخره‌های مرجانی سیاره، یخ‌های دریای قطب شمال، گونه‌های گیاهان و جانوران، همراه با رویداد‌های شدید آب و هوایی بدتر روی می‌دهد.

 

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها