۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۶
بازدید:۱۰۷
رئیس‌جمهوری بولیوی گفت که با کناره‌گیری آرژانتین از عضویت در گروه بریکس، کشورش از فرصت خوبی برای عضویت در این گروه برخوردار است.
کد خبر : ۹۰۷۴۶

رئیس‌جمهوری بولیوی گفت که با کناره‌گیری آرژانتین از عضویت در گروه بریکس، کشورش از فرصت خوبی برای عضویت در این گروه برخوردار است.

 

 

به گزارش ایسنا، "لوئیس آرسه" رئیس‌جمهور بولیوی در گفت‌وگویی اعلام کرد که پس از خوددادی آرژانتین از عضویت در گروه بریکس در سال ۲۰۲۴، کشورش از فرصت خوبی برای ملحق شدن به این سازمان برخوردار است اما در نهایت، این موضوع به تصمیم اعضا بستگی دارد.

 

 

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد که آرسه در حاشیه مجمع اقتصادی سنت پترزبورگ به این خبرگزاری گفت: سال پیش آرژانتین درخواست عضویت داد و ما شاهد اظهارات رئیس‌جمهور فعلی درباره خودداری از پیوستن به آن بودیم. این فرصت خوبی برای بولیوی ایجاد می‌کند، چراکه ما از اولین کشورهایی بودیم که درخواست عضویت داده‌اند. اگر بحثی درباره کشور بعدی که ملحق می‌شود، پیش بیایید، فکر می‌کنم بولیوی بتواند ملحق شود. اما مسلما، این به تصمیم بنیانگذاران و اعضای فعلی بریکس بستگی دارد.

 


آرسه افزود که او درباره عضویت احتمالی بولیوی در دیداری با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حاشیه نشست مجمع بین‌المللی اقتصادی سنت پترزبورگ گفت‌وگو کرده است.

پنج کشور اعم از ایران، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، اتیوپی و مصر در تاریخ یکم ژانویه (۱۱ دی) به عضویت کامل گروه «بریکس» درآمدند که اکنون «بریکس پلاس» نامیده می‌شود.

گروه بریکس در سال ۲۰۰۶ توسط برزیل، روسیه، هند و چین تاسیس شد، درحالی‌که آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۱ به این بلوک پیوست و در سال جاری میلادی روسیه ریاست دوره‌ای بریکس پلاس را برعهده دارد.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها