آخرین اخبار
۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۶
بازدید:۸۷
صد آنلاین | روزنامه «اسرائیل هیوم» نزدیک به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نسبت به همگرایی بزرگ در روابط بین مصر و ایران و سایر کشورهای عربی پس از شهادت رئیس جمهوری ایران هشدار داد.
کد خبر : ۹۰۶۵۷

 

به گزارش صد آنلاین ، آرتی به نقل از این روزنامه نوشت: «تلاش های ایران برای عادی سازی روابط با مصر و بحرین بار دیگر آشکار شده است.»

 

 

 

 

اسرائیل هیوم در ادامه نوشت: در این اواخر رسانه ها در تهران اعلام کرده اند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای سفر رسمی به ایران دعوت شده است و در هفته های اخیر نیز ایران روابطش با کشورهای عربی را تقویت کرد.»

براساس نوشته این روزنامه، در پی سفر وزرای امور خارجه کشورهای عربی به ایران، تهران به دنبال تداوم موج عادی سازی روابط در خاورمیانه و عادی سازی روابط با مصر پس از عربستان و امارات است.»

اسرائیل هیوم در ادامه آورد: «مهمترین این کشورها مصر است. سامح شکری ماه مه گذشته برای شرکت در مراسم تشییع (شهید) ابراهیم رئیسی و حسین امیر عبداللهیان وارد تهران شد. این اولین سفر یک وزیر خارجه از مصر به ایران از سال ۱۹۷۹ میلادی تاکنون است.»

براساس نوشته همین روزنامه، «دو طرف همچنین در حاشیه کنفرانس اسلامی در گامبیا بر سر تداوم رایزنی ها درباره راههای رسیدگی به همه مسائل مرتبط با عادی سازی روابط بین تهران و قاهره توافق کردند.»

همین روزنامه عبری در ادامه مدعی شده است: «بهبود روابط با ایران به دلیل نفوذ این کشور بر حوثی ها به نفع مصر است زیرا حملات حوثی ها از یمن، روند تردد کشتی ها در کانال سوئز  را که موضوع بسیار مهمی برای اقتصادمصر است، مختل می کند.»

روزنامه مذکور در ادامه هشدار داده است: «هرگونه همگرایی برخی کشورهای عربی با تهران بویژه کشورهایی که میانه رو محسوب می شوند، می تواند به ایرانی ها این اجازه را بدهد که آزادانه تر در منطقه رفتار کنند. برای مثال از سرگیری پروازهای مستقیم تهران و قاهره، رسیدن ایرانی ها به این کشور هم مرز اسرائیل را آسان می کند. همچنین توافق احتمالی برای ازسرگیری روابط با بحرین، به تهران اجازه گسترش نفوذ خود در این کشور را که روابط رسمی با اسرائیل را حفظ کرده، می دهد.»


 

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها