آخرین اخبار
۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵
بازدید:۹۶
صد آنلاین | یوشیماسا هایاشی دبیر ارشد کابینه ژاپن اعلام کرد شرط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای گفت و گوی مسکو و توکیو، «غیر منصفانه و غیرقابل قبول» است.
کد خبر : ۹۰۶۵۰

 

 

 

به گزارش صد آنلاین، یوشیماسا هایاشی در گفت وگو با رسانه ها در واکنش به سخنان پوتین افزود: ما موضع روسیه را که تلاش می کند مسئولیت را به ژاپن منتقل کند، ناعادلانه و کاملا غیرقابل قبول می دانیم

 

 

 

 

 

وی تاکید کرد که موضع دولت ژاپن در مورد راه حل مشکل سرزمین های شمالی بدون تغییر باقی می ماند. "

به گزارش ایرنا از تاس، پوتین روز چهارشنبه در نشست با سران خبرگزاری های جهان در سن پترزبورگ گفت که گفت وگوی روسیه و ژاپن پس از تغییر موضع توکیو در قبال اوکراین، امکان پذیر خواهد بود.

وی افزود: «اکنون هیچ شرایطی برای ادامه گفت‌وگو بین روسیه و ژاپن در مورد معاهده صلح وجود ندارد، گرچه ما برای از سرگیری آن خودداری نمی‌کنیم، اما تنها در صورت ایجاد شرایط لازم از طرف ژاپنی میسر است.

پوتین با اشاره به دخالت ژاپن در بحران اوکراین، تاکید کرد، طرف روسی برخلاف ژاپن کاری برای پیچیده‌تر کردن گفت و گوهای دوجانبه انجام نداده است.

از اواسط قرن بیستم، مسکو و توکیو مذاکراتی را برای ایجاد یک توافقنامه صلح انجام داده‌اند. دو کشور بر سر حق حاکمیت جزایر کوریل اختلاف نظظر دارند. این جزایر بین شمال هوکایدو و شبه‌جزیره کامچاتکا، در دریای اختسک در اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند. این جزایر در روسیه جزایر کوریل جنوبی و در ژاپن سرزمین‌های شمالی خوانده می‌شود.

پس از پایان جنگ جهانی، ژاپن مالکیت ایتوروپ، کوناشیر، شیکوتان و گروهی از جزایر کوچک خالی از سکنه را از آن خود می داند از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه بارها تاکید کرده است که حاکمیت روسیه بر این سرزمین ها که از چارچوب حقوقی مناسب بین المللی برخوردار است، شکی نیست.

پس از اعمال تحریم‌های ضد روسیه توسط توکیو در رابطه با وضعیت اوکراین، روسیه رایزنی‌های خود را با ژاپن در مورد موضوع پیمان صلح متوقف کرد.

مسکو همچنین از مذاکرات با توکیو برای ایجاد فعالیت‌های اقتصادی مشترک در جزایر کوریل جنوبی خارج شد و از تمدید وضعیت ژاپن به‌عنوان شریک سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه در گفت‌وگوهای بخشی جلوگیری کرد.

4561/ب

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها