آخرین اخبار
۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰
فوت و فن‌های امتیازگیری نکونام/ استقلال یک یار بیشتر دارد!
بازدید:۹۳۱
استقلال این فصل، جایگاه فعلی و امتیازاتش را مدیون استراتژی سرمربی جوانش است.
کد خبر : ۸۹۲۴۹

 شاید هیچ یک از خوشبین ترین هواداران آبی های پایتخت فکرش را هم نمی کرد تیمی که اغلب روزهای حساس نقل و انتقالات تابستانی را از دست داده بود و خریدهای اصلی اش خیلی دیر به ترکیب اضافه شد بتواند تا آخرین هفته از رقابت های لیگ بیست و دوم مدعی فتح جام باشد و برای قهرمانی بجنگد.
جواد نکونام اما با اتخاذ تدابیر تاکتیکی منطبق بر داشته های فنی اش کاری کرد که استقلال هفته های بسیاری در طول فصل به عنوان صدرنشین شناخته شود. ایجاد انگیزه مضاعف در بین بازیکنان، خط دفاعی مستحکم، قدرتمند در بازی هوایی، استفاده از امتیاز بازی های خانگی و مدیریت جریان بازی از کنار زمین... درواقع او توانسته در اولین فصل حضورش روی نیمکت آبی ها تمام خواسته هایش را در تیم پیاده کند و البته هرچه از قلم افتاده یا در حین بازی نیاز است از کنار خط به شاگردانش منتقل کند.


نمونه بارز این اثرگذاری حداکثری در دیدار استقلال مقابل گل گهر سیرجان در یک هفته مانده به پایان رقابت ها نمایان بود. مسابقه فوق العاده حساسی که نکونام مثل بیشتر بازی های این فصل تمام ۹۰ دقیقه را از کنار خط دنبال کرد و تا تیمش به گل نرسید اصرار به استفاده از ارسال های بلند به داخل محوطه جریمه میهمان داشت. جایی که مهره هدفش بلانکویی بود که با یک پاس گل حرفه ای کلاس کاری بالایش را به نمایش گذاشت. حربه ای که در طول فصل بارها و بارها به کار گرفته شده و امتیازات بسیاری نصیب استقلال کرده است.

سرمربی آبی ها البته نیمه دوم را باتوجه به نتیجه همزمان در دیدار دیگر مدعی قهرمانی، برتری با یک گل و استرس بسیار زیاد ۴۵ دقیقه دوم جلوی تماشاگران خودی برابر تیم سیرجانی، کاملا مدیریت شده پیش برد. نکونام برای حفظ ۳ امتیاز نه تنها به شاگردانش اجازه نداد به بازی سرعت ببخشند بلکه با ابزارهایی که در اختیار داشت از هیجان کاذب آن نیز کاست تا حرص و جوش هایش در کنار زمین امیدهای قهرمانی را برای او و شاگردانش همچنان حفظ کند. کاری که پس از توقف بدموقع برابر نساجی از نظر روحی سخت بنظر می رسید.

با این حال آمار درخشان کسب ۲.۲ امتیاز و هر دو بازی تقریبا یک گل خورده باوجود از دست دادن تاثیرگذارترین و بهترین نفرات یعنی یامگا و سهرابیان و مهدی پور در میانه های فصل کارنامه نکونام را در اولین فصل حضور به عنوان سرمربی استقلال قابل قبول و حتی فراتر از انتظار کرده است. 

شاید تنها بدشانسی آنها این بود که وقتی شاگردان نکو لغزش بدموقعی در راه قهرمانی داشتند پرسپولیس آماده ی نیم فصل دوم در دیداری عجیب و بیادماندنی شکست ۳ هیچ و گول زننده نیمه اول را با نتیجه ۴ بر ۳ عوض کرد تا روی بی رحم فوتبال، آبی هایی که ۲۰ هفته از لیگ را صدرنشین بودند به بدترین شکل مجازات کند. هرچند هنوز ۹۰ دقیقه تا تعیین قهرمان باقیست و توپ فوتبال گِرد!

21054/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها