آخرین اخبار
۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۷
بازدید:۹۱
صد انلاین | رویدادی مهم جنگ شامل: توافقنامه امنیتی کی‌یف با پرتغال، پیوستن ۶۰۰ زندانی به ارتش اوکراین، حمایت ماکرون از حمله به اهدافی در روسیه، درخواست‌ وزیر دفاع اوکراین از غرب، مخالفت در گروه ۷ با مصادره دارایی‌های روسیه و اشاره پوتین به ناتوانی ارتش اوکراین.
کد خبر : ۸۸۸۶۶
 

به گزارش صد آنلاین ، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته در یک نشست خبری، اعلام کرد که علیرغم درخواست ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، دولت ایالات متحده همچنان با استفاده اوکراین از تسلیحات آمریکایی برای حمله به عمق خاک روسیه مخالف است.

 

 

 

 

 

این دیپلمات گفت: «سیاست ما در این مورد تغییری نکرده و ما همچون گذشته حملات به خارج از مرزهای اوکراین را تشویق نکرده و اجازه استفاده از سلاح‌های آمریکایی برای این منظور را نخواهیم داد.»

او تاکید کرد: «با وجود حفظ این موضع گیری، اوکراین هیچ حمایتی بهتر از ایالات متحده ندارد.»

این در حالی است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد، باید به کی‌یف اجازه داده شود تا از سلاح های دوربرد غربی به اهداف نظامی در خاک روسیه و تاسیساتی که از آنجا حملات به اوکراین انجام می‌شود، استفاده کند.

جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا با اشاره به اختلاف نظر بین کشورهای عضو درباره اجازه دادن به اوکراین برای حمله به عمق خاک روسیه با سلاح‌های غربی، گفت: البته کی‌یف حق دارد برای دفاع از خود به صورت "متناسب" از  تسلیحات غربی برای حمله به خاک روسیه استفاده کند.

 در این رابطه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز گذشته به کشورهای عضو ناتو هشدار داد که قبل از درگیر کردن خود به یک رویارویی نظامی با این کشور، به خوبی فکر کنند که «با چه چیزی بازی می‌کنند».

به عقیده سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، بالا گرفتن اظهارات درباره حق کی‌یف برای حمله به عمق خاک روسیه گویای ناامیدی غرب از وضعیت اوکراین است، ولی آنها نمی‌توانند بدون سر و صدا از آخرین خط قرمز عبور کنند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هشتصد و بیست و ششمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

ماکرون از حمله اوکراین با تسلیحات غربی به اهداف نظامی در روسیه حمایت کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار خود با اولاف شولز، صدراعظم آلمان در برلین، از اجازه دادن به کی‌یف برای حمله به اهداف نظامی در خاک روسیه با سلاح‌های غربی حمایت کرد.

او گفت: «ما معتقدیم که باید به آنها اجازه دهیم تا تأسیسات نظامی که از آنجا موشک‌ها پرتاب می شوند، و عمدتاً تأسیسات نظامی که از آنجا حملات به اوکراین انجام می‌گیرد، را منهدم کنند. البته مسلماً آنها نباید حق حمله به اهداف دیگری در روسیه، مشخصاً اهداف غیرنظامی یا سایر اهداف نظامی را داشته باشند.»

به عقیده ماکرون، تامین تسلیحات دوربرد برای اوکراین که قادر به هدف قرار دادن اهداف نظامی روسیه در داخل این کشور هستند، درگیری را تشدید نخواهد کرد.

رئیس جمهور فرانسه استدلال کرد: «ما چگونه می‌توانیم به اوکراین تسلیحات بفرستیم و و بعد بگوییم که نمی‌توانید از آنها برای دفاع از خود استفاده کنید؟ اجازه دادن به اوکراین برای تخریب تأسیسات نظامی در خاک روسیه که حملات موشکی از آنها انجام می‌شود، تشدید تنش نیست.»

ماکرون از اظهار نظر در مورد اطلاعات منتشره در خصوص اعزام مربیان نظامی فرانسوی به اوکراین خودداری کرد و گفت که این موضوع هفته آینده در کی‌یف مورد بحث قرار خواهد گرفت.

او افزود: از نظر ما، صلح واقعی تنها بر اساس قوانین بین‌المللی قابل دستیابی است. فکر نمیکنم کسی به طور جدی باور داشته باشد که با سلاح می توان به صلح دست یافت. از این رو، از روزی که هر دو طرف آماده انجام این مذاکرات در شرایط مناسب باشند، طرفدار مذاکره هستیم.»

اوکراین با پرتغال هم توافقنامه امنیتی امضا کرد

بر اساس اطلاعات منتشره در وب‌سایت دفتر ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، این کشور توافقنامه امنیتی با پرتغال امضا کرده است که بر اساس آن لیسبون 126 میلیون یورو کمک نظامی به کی‌یف اختصاص می‌دهد.

در این بیانیه آمده است: در لیسبون، رئیس‌جمهور ولادیمیر زلنسکیو لوئیس مونته‌نگرو، نخست‌وزیر پرتغال، توافق‌نامه دوجانبه همکاری در زمینه امنیت امضا کردند که بر اساس آن حداقل 126 میلیون یورو کمک نظامی در سال جاری برای کی‌یف در نظر گرفته شده است. 

طبق این اطلاعات، این توافقنامه 10 ساله است و در چارچوب آن، لیسبون مشارکت خود در ائتلاف بین المللی جنگنده‌های F-16، ائتلاف دریایی، و همچنین در برنامه تامین مهمات کالیبر بزرگ و تلاش برای پاکسازی مناطق مین گذاری شده در اوکراین را تایید کرد.

در این بیانیه یادآوری شده: «اوکراین و پرتغال همچنین تلاش‌های مشترک را برای حمایت از کی‌یف در مسیر عضویت در ناتو هماهنگ و تقویت خواهند کرد».

کاخ سفید: مصادره دارایی‌های روسیه برای برخی کشورهای G7 غیرقابل قبول است

معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، دالیپ سینگ، که بر مسائل اقتصادی جهانی نظارت دارد، اعلام کرد که بسیاری از شرکای ایالات متحده در گروه هفت مصادره دارایی‌های مسدود شده روسیه را یک خط قرمز می‌دانند که نباید از آن عبور کرد.

او در سخنرانی در موسسه بروکینگز در واشنگتن در این باره گفت: با تشکر از کنگره، و ما واقعاً از این بابت سپاسگزاریم، اکنون در ایالات متحده این اختیار را داریم که بخش عمده‌ای از دارایی‌های دولتی که مسدود شده است را مصادره کرده و وجوه آن را به اوکراین منتقل کنیم.»

سینگ یادآور شد که این قدرتمندترین گزینه موجود خواهد بود. وی در پایان گفت: «البته مصادره مبلغ اصلی برای بسیاری از شرکای ما در گروه 7 یک خط قرمز است.»

عدم توافق اتحادیه اروپا برای اختصاص 6.6 میلیارد کمک نظامی به کی‌یف

جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعتراف کرد که این انجمن ماه‌هاست که به دلیل عدم توافق بین کشورهای عضو قادر به اختصاص 6.6 میلیارد یورو برای کمک نظامی به اوکراین نبوده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل پس از نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا گفت: در حال حاضر، ما هفت سند قانونی داریم که باید برای تخصیص 6.6 میلیارد یورو به کی‌یف، از جمله به صندوق کمک اوکراین، تأیید شود و این اقدام برای مدت طولانی امکان‌پذیر نبوده، زیرا اجماع لازم حاصل نشده و برای ماه‌ها اتفاق نظر وجود نداشت.»

بورل همچنین یادآور شد که هنوز تصمیم نهایی در مورد استفاده از درآمد حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای این اهداف نیز اتخاذ نشده است.

علاوه بر این، او گفت که اتحادیه اروپا مایل است ماموریت فعلی برای آموزش نظامیان اوکراینی در کشورهای عضو این اتحادیه گسترش دهد.رئیس دیپلماسی اروپایی افزود: البته بین کشورهای اروپایی درباره امکان چنین آموزشی در خود اوکراین هم اتفاق نظر وجود ندارد.

اختلاف نظر در اتحادیه اروپا درباره حق اوکراین برای حمله به روسیه با سلاح‌های غربی

 رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا در این کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که مسلماً اوکراین حق دارد حملاتی را با تسلیحات غربی در خاک روسیه انجام دهد، در صورتی که این حملات "به تناسب" انجام شود.

جوزپ بورل در عین حال یادآور شد که تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا نمی خواهند به نیروهای مسلح اوکراین اجازه حمله با سلاح های غربی به روسیه را بدهند، اما برخی از کشورها از این اقدامات حمایت می‌کنند. وی در عین حال تاکید کرد: مسلماً این تصمیمی است که هر کشور عضو باید به صورت جداگانه بگیرد و مسئولیت انجام یا عدم انجام آن را بپذیرد. برخی کشورها این را نامناسب دانسته و اکنون تصمیم گرفته‌اند از آن حمایت کنند. شاید دیگران هنوز شک دارند. این مسئله به خود آنها بستگی دارد.

بورل مشخص نکرد که چند کشور از این اقدام حمایت می‌کنند.

سییارتو: مجارستان اجازه نخواهد داد جوانان اروپایی به جبهه اوکراین اعزام شوند

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان روز گذشته در دیدار با ساکنان شهر ناگیکرس، اعلام کرد که کابینه وزرای این کشور به کسی اجازه نخواهد داد که جوانان اروپایی را به جبهه اوکراین بفرستند و با نظریه خدمت سربازی اجباری در اتحادیه اروپا مخالف است.

او در مورد پیشنهاد رهبر فراکسیون اصلی پارلمان اروپا - حزب مردم اروپا - مانفرد وبر برای خدمت اجباری در اتحادیه اروپا، تاکید کرد: «فکر سربازی اجباری اروپایی باید رد شود. باید روشن شود که هیچکس جوانان مجارستانی را چه به زور و چه بر اساس تصمیمات بروکسل به جبهه اوکراین نخواهد برد.»

به عقیده سییارتو، ایده اتحادیه اروپا برای سربازی اجباری، تنها با هدف فرستادن جوانان اروپایی به اوکراین است.

نگرانی وزیر دفاع اوکراین به تأخیر در کمک‌های غرب

رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین در مصاحبه با خبرگزاری رویترز از این مسئله شکایت کرد  که حدود نیمی از کمک‌های نظامی مورد نیاز کی‌یف «با تأخیر» رسیده است.

به گفته وی، تنها نیمی از تدارکات وعده داده شده توسط غرب به موقع می رسد که به نفع نیروهای مسلح روسیه بوده است.

وی تاکید کرد: ما مقاومت می‌کنیم، ولی مطمئناً به سلاح های بیشتری نیاز داریم، به قدرت آتش بیشتر، به موشک‌های دوربرد نیاز داریم تا آنها (روس‌ها)را از کشورمان دور نگه داریم.

پیش از این، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، اطمینان داد که تدارکات نظامی آمریکا  «هفته به هفته» و در جریانی ثابت برای اوکراین ارسال خواهد شد. او همچنین اشاره کرد که کمک‌های نظامی «بسیار بیشتری» آمریکا در راه است.

درخواست وزیر دفاع اوکراین از ناتو برای بستن آسمان غرب این کشور 

رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین، از کشورهای همسایه عضو ناتو درخواست کرد که آسمان مناطق غربی این کشور را ببندند.

او گفت: من از کشورهای همسایه که عضو ناتو هستند و نمی توانند سیستم های دفاع هوایی خود را در اختیار ما قرار دهند، درخواست کرده ام که آسمان مناطق غربی کشور ما را از قلمرو خود ببندند تا امنیت آن تقویت شود.

علاوه بر این، عمروف خواستار رضایت کشورهای غربی برای استفاده از سلاح های ارسالی آنها برای حمله به خاک روسیه شد.

پوتین: ارتش اوکراین قادر به تغییر وضعیت میدان نبرد نیست

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه عصر روز گذشته در پایان سفر خود به تاشکند، در جمع خبرنگاران به این واقعیت اشاره کرد که نیروهای مسلح اوکراین قادر به تغییر وضعیت در میدان نبرد نبوده و نخواهند بود.

او گفت: «غیر ممکن است که روند اوضاع در میدان جنگ تغییر کند. و هر چه تلاش‌ها بیشتر شود، تلفات بیشتری نیز وجود خواهد داشت و این تلفات به نفع نیروهای مسلح اوکراین نیست.»

پوتین همچنین این واقعیت را مورد توجه قرار داد که مقامات کی‌یف سن سربازی اجباری را برای اوکراینی‌های مشمول بسیج کاهش داده: ابتدا 27 سال بود و اکنون 25 سال شده است، مرحله بعدی می تواند 23 سالگی یا بلافاصله 18 سالگی باشد.

به عقیده او، این تصمیمات به این دلیل است که آنها اهمیتی برای مردم اوکراین قائل نیستند و سرنوشت آنها برایشان مهم نیست.

در عین حال، پوتین بار دیگر تاکید کرد که روسیه هرگز از مذاکره درباره اوکراین خودداری نکرده است.

پوتین: مربیان غربی در اوکراین متحمل تلفات می‌شوند

رئیس جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان سفر خود به ازبکستان، هشدار داد که مسلماً مربیان نظامی غربی در اوکراین متحمل تلفات خواهند شد. 

ولادیمیر پوتین گفت: «اینها در واقع به اصطلاح مزدورانی هستند که در پوشش مربیان نظامی در  آنجا حضور دارند. یک سوال در مورد سلاح‌های دقیق دوربرد غربی وجود داشت. چه کسی باید این سلاح‌ها را کنترل کند، چه کسی از آنها نگهداری می‌کند؟ مسلماً همین مربیان نظامی در لباس مزدور هستند. آنها در اوکراین حضور دارند و متحمل ضرر و زیان هم می‌شوند.»

وی همچنین تایید کرد که مزدوران کشورهای غربی اکنون هم در اوکراین حضور دارند و این واقعیتی است که روسیه به خوبی از آن آگاه است و سخنان آنها به زبان انگلیسی، فرانسوی و لهستانی از رسانه‌ها پخش می‌شود و این موضوع جدیدی نیست که ارتش اوکراین تازه اجازه داده باشد. 

هشدار نخست وزیر بلژیک در مورد استفاده از F-16 فقط در آسمان اوکراین 

الکساندر دی کروو، نخست وزیر بلژیک در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود به همراه ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در بروکسل،هشدار داد که تمامی تسلیحاتی که بلژیک در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد، از جمله جنگنده اف-16، فقط  بر فراز خاک اوکراین قابل استفاده هستند.

او گفت: تمام تسلیحاتی که بلژیک طبق توافقنامه امنیتی در اختیار اوکراین قرار می دهد صرفاً برای استفاده در خاک اوکراین در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، وی یادآور شد که بلژیک با در نظر گرفتن نیازهای خود تلاش خواهد کرد تا پایان سال جاری چندین هواپیما را به اوکراین منتقل کند.

دی کروو افزود: «امروز بلژیک یکی از اعضای ائتلاف تدارکاتی F-16 است. هواپیماهای ما برای آموزش خلبانان اوکراینی استفاده می‌شوند، تیم‌های فنی ما تکنسین‌های اوکراینی را آموزش می‌دهند و به آنها نحوه نگهداری از این هواپیماها را آموزش می‌دهند.»

وزیر خارجه لهستان اعزام نیروی نظامی به اوکراین را رد نکرد

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان در مصاحبه‌ای، احتمال اعزام نیروهای نظامی این کشور به اوکراین را رد نکرد.  او توضیح داد که در حال حاضر لهستان قرار نیست پرسنل نظامی خود را به اوکراین بفرستد، ولی در آینده چنین سناریویی را رد نمی‌کند.

وی در پاسخ به سوالی در این خصوص گفت: ما نباید هیچ احتمالی را رد کنیم و این تصمیمات به روند اوضاع در اوکراین بستگی خواهد داشت.

پیش از این، مجله آلمانی اشپیگل  گزارش داد که کشورهای حوزه دریای بالتیک و لهستان آمادگی خود برای اعزام نیرو به اوکراین در صورت ادامه موفقیت‌های جدی‌ تر نیروهای مسلح روسیه در اوکراین را اعلام کرده‌اند.

بیش از 600 زندانی به صفوف نیروهای مسلح اوکراین پیوستند

دنیس مالیوسکا، وزیر دادگستری اوکراین اعلام کرد که تاکنون بیش از 600 زندانی در این کشور به صفوف نیروهای مسلح اوکراین پیوسته‌اند.

او گفت: در حال حاضر 613 زندانی از مراکز نگهداری خود بیرون آورده شدند تا به صفوف نیروهای مسلح اوکراین بپیوندند. آنها اکنون در حال گذراندن دوره های آموزشی مناسب هستند و در آینده در واحدهای ضربتی که به طور ویژه برای آنها تشکیل خواهد شد، خدمت خواهند کرد.

کشته شدن 30 کودک در مناطق خط مرزی روسیه از ابتدای سال تاکنون 

 رودیون میروشنیک، نماینده تام الاختیار وزارت خارجه روسیه در امور جنایات کی‌یف، اعلام کرد که از ابتدای سال 2024، به دلیل گلوله باران مناطق مرزی روسیه توسط نیروهای مسلح اوکراین، 30 کودک کشته و 95 نفر دیگر زخمی شده‌اند. 

میروشنیک روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی با عنوان "رژیم تروریستی اوکراین: کشتن کودکان روس توسط گلوله‌های ناتو" به مناسبت روز کودک در روسیه، گفت: «من می توانم تایید کنم که فقط از ابتدای سال جاری، از اول ژانویه، در میان افراد آسیب دیده در مناطق مرزی ما در نتیجه حملات طرف اوکراینی توسط سلاحهایی که ناتو در اختیار آنها قرار داده،  125 کودک خردسال وجود دارد که 30 کودک جان خود را از دست دادند و 95 کودک با شدت‌های متفاوت مجروح شده‌اند.

هدف از این کنفرانس مطبوعاتی جلب توجه جامعه جهانی به کشته شدن کودکان در نتیجه اقدامات نیروهای مسلح اوکراین و همه کسانی است که از این کشور حمایت می کنند. در این رویداد قطعاتی از تجهیزات ناتو به نمایش گذاشته خواهد شد که در جریان حملات هوایی به مناطق مسکونی روسیه جمع آوری شده و قرار است بعد به مجمع عمومی سازمان ملل هم ارسال شود. روی هر کدام از آنها نام کودکانی که بر اثر همان گلوله جان خود را از دست داده‌اند، حک شده است.

درخواست رسمی برای رسیدگی به این جنایت جنگی توسط مجمع عمومی سازمان ملل در این کنفرانس مطبوعاتی امضا شد.

 

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها