آخرین اخبار
۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۰
بهشتی هزار ساله در همسایگی تهران
بازدید:۱۴۲
صد آنلاین | روستای بوجان در ۵ کیلومتری شهر لواسان، انتخاب خوبی برای یک گشت و گذار کوتاه است.
کد خبر : ۸۸۰۵۱

به گزارش صد آنلاین ، هوای این روز‌ها جان می‌دهد برای گشت و گذار‌های آخر هفته، وقتی خسته از یک هفته کار و تلاش، دلمان می‌خواهد چند ساعتی از شهر بیرون بزنیم و هوایی عوض کنیم. با سفر به بوجان تماشای طبیعت، لذت آب و هوای خنک این روز‌ها و دیدن رودخانه و کوهستان را به خودتان هدیه دهید.

 

 

 

بهشتی هزار ساله در همسایگی تهران

 

 

 

 روستای بوجان در فاصله ۵ کیلومتری از شهر لواسان، مرکز بخش لواسانات قرار دارد. برای سفر به این روستا، در شرق تهران به طرف جاده تلو و لواسان بروید و از روی تابلو‌های راهنما، مسیرتان را به طرف بخش راحت‌آباد ادامه دهید تا به بوجان برسید.
در تمام مسیر درختانی را می‌بینید که بسیاری از آن‌ها درختان مثمر هستند. گندم، جو، سیب‌زمینی، لوبیا، سیب، گردو، گیلاس و آلبالو محصولات اصلی این روستا و روستا‌های هم‌جوار آن است.
یکی از جاذبه‌های اصلی بوجان، بقعه امامزاده محمد (ع)، از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. بقعه با مساحتی حدود ۲۰ متر مربع در فضایی به وسعت حدود ۲۵۰۰ متر مربع بنا شده است. قدمت بقعه به دوره صفویه باز می‌گردد.
بعد از زیارت بقعه امامزاده محمد (ع)، درخت چنار کهنسالی که در محوطه آرامستان این روستا واقع شده، توجهتان را جلب می‌کند. محلی‌ها می‌گویند قدمت این درخت بیشتر از ۱۰۰۰ سال است، مثل همان درخت چنار تاریخی که در حیاط امامزاده صالح (ع) تجریش دیده‌ایم.
بقعه امامزاده محمد (ع) بوجان در لیست آثار تاریخی و فرهنگی میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است. سکانس‌های از سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی هم در محوطه این بقعه فیلمبرداری شده است. گنبد خشت و گلی بقعه هنوز در بخش داخلی بنا حفظ شده و ارزش تاریخی دارد.
رودخانه فصلی بوجان از کوه یخچال سرچشمه می‌گیرد و از شمال به جنوب جریان دارد و قسمتی از شرق روستا را قطع می‌کند و سپس به رودخانه ناصرآباد می‌پیوندد. روستای بوجان با احتساب مزارع و مراتع آن حدود ۷۵۰ هکتار وسعت دارد و وسعت محدود روستا حدود ۵۰ هکتار است.
بخش عمـده بـافت تـاریخـی ـ فرهنگـی روستـای بوجان تخریب و نوسازی شده است. تنها ۴ واحد مسکونی متعلق به دوران قاجار و پهلوی در شمال شرقی مسجد روستا برجا مانده است.
در مسیر رسیدن به روستای بوجان، حتما منظره زیبایی از دشت‌های پوشیده با کندو‌های عسل می‌بینید. عسل چهل‌گیاه محصول اصلی این کندوهاست که به صورت طبیعی و غیرصنعتی توسط زنبوردار جمع آوری می‌شود. عسل چهل گیاه همان‌طور که از نامش پیداست، عسلی است که از شهد گیاهان مختلف به دست آمده است.
اگر دلتان هوای جاده چالوس کرده، اما زمان کافی برای سفر ندارید، گشت و گذار در مسیر‌های منتهی به روستای بوجان پیشنهاد جایگزین ماست. جاده‌های پیچ در پیچ این ناحیه چشم‌انداز زیبایی دارند و البته امن و آسفالته هستند.
قدم زدن در کوچه‌باغ‌های پردرخت روستای بوجان، لذت یک گردش در طبیعت خوش آب و هوا را به شما هدیه می‌دهد. سکوت کوهستان و صدای پرندگان برای گردشگران آرامش‌بخش است. امکاناتی مثل سوپرمارکت، رستوران و سرویس بهداشتی هم برای رفاه حال مسافران در روستا وجود دارد.

منبع: روزنامه همشهری

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها