آخرین اخبار
۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۰
چرا این شهر ایران کوچه ندارد؟!
بازدید:۱۴۵
صد آنلاین | گفته شده است که سال ۱۳۳۹ و پس از زلزله شدیدی که شهر لار را به طرز ناراحت کننده‌ای ویران کرده بود، ساخت شهر جدیدی در فاصله ۴ کیلومتری از شهر قدیم آغاز شد و به دلیل تخریب ۷۰ درصدی شهر لار بر اثر زلزله، مسئولان تصمیم گرفتند برای پیشگیری از خطرات احتمالی مجدد، شهر جدید را بدون کوچه و بن‌بست بسازند.
کد خبر : ۸۸۰۴۱به گزارش صد  آنلاین، با خواندن تیتر مطلب احتمالا از خود می‌پرسید، مگر می‌شود شهر و منطقه‌ای بدون کوچه باشد؟ بله، می‌شود و ایران چنین شهری دارد که نامش «لار» است و به شهر «برخاسته از ویرانه‌ها» شهرت دارد. درباره شهر بدون کوچه جهان صحبت نمی‌کنیم، ولی تنها شهر بدون کوچه در خاورمیانه، شهر لار استان فارس است.

 

 

 

 

چرا این شهر ایران کوچه ندارد؟!

 شهری بدون کوچه در ایران و خاورمیانه که دارای نقشه شطرنجی منحصربه‌فردی است که در آن خیابان‌ها به طور مستقیم یکدیگر را قطع می‌کنند و هیچ کوچه‌ای وجود ندارد.

حالا که دانستیم شهر بدون کوچه کدام شهر است، بد نیست درمورد علت بدون کوچه ساخته شدن این شهر هم اطلاعاتی کسب کنیم. این شهر بدون کوچه بن بست بعد از یک حادثه به این شکل ساخته شد تا تکرارش، خسارات رخ داده شده را دوباره به همراه نداشته باشد.

گفته شده است که سال ۱۳۳۹ و پس از زلزله شدیدی که شهر لار را به طرز ناراحت کننده‌ای ویران کرده بود، ساخت شهر جدیدی در فاصله ۴ کیلومتری از شهر قدیم آغاز شد و به دلیل تخریب ۷۰ درصدی شهر لار بر اثر زلزله، مسئولان تصمیم گرفتند برای پیشگیری از خطرات احتمالی مجدد، شهر جدید را بدون کوچه و بن‌بست بسازند.

اینطور شد که این شهر بدون کوچه در استان فارس به شهری جدید با خانه‌هایی که ارتفاع کمتر و مقاومت بیشتر در برابر زلزله داشتند، تبدیل شد.

در توصیف موقعیت جغرافیایی لار می‌توان این چنین گفت که شهر لار در جنوب شرقی استان فارس با فاصلهٔ ۳۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز و ۱۹۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس واقع شده است.

چنانچه بخواهیم به مهمترین جاذبه گردشگری و جا‌های دیدنی لار اشاره کنیم، باید بگوییم که مهم‌ترین بنای تاریخی این شهرستان، بازار قیصریه لار است که لقب مادر بازار‌های ایران را به این بازار تاریخی داده اند.

همچنین بنا‌های تاریخی قلعه اژد‌ها پیکر و برج ننه نادر در لارستان که مربوط به دوران پیش از اسلام در لار می‌شوند نیز، جزو دیدنی‌های لار محسوب می‌شود.

منبع: فرارو

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها