آخرین اخبار
۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۸
بازدید:۸۷
صد آنلاین | رئیس‌جمهور فرانسه‌ پس از یک روز گفت‌وگو در کالدونیای جدید گفت اصلاحات انتخاباتی مد‌نظرش را که باعث شورش‌های مرگبار در جزیره تحت فرمان فرانسه در اقیانوس آرام شده است، به تعویق می‌اندازد و تلاش می‌کند به دنبال یک توافق سیاسی جدید باشد.
کد خبر : ۸۸۰۲۲
 

به گزارش صد آنلاین ، رئیس‌جمهور فرانسه‌ پس از یک روز گفت‌وگو در کالدونیای جدید گفت اصلاحات انتخاباتی مد‌نظرش را که باعث شورش‌های مرگبار در جزیره تحت فرمان فرانسه در اقیانوس آرام شده است، به تعویق می‌اندازد و تلاش می‌کند به دنبال یک توافق سیاسی جدید باشد.

 

 

 

 

امانوئل مکرون پس از دیدار با رهبران سیاسی محلی در نومئا، پایتخت این کشور، گفت‌ هدف نهایی او هنوز امضای این قانون است، اما تنها در صورتی که صلح بازگردد و پیمانی گسترده‌تر در مورد آینده جزیره منعقد شود. بر پایه تصمیم جدید برای اصلاح قانون اساسی که توسط قانون‌گذاران پاریس تصویب شد، ساکنان فرانسوی که به مدت ۱۰ سال در کالدونیای جدید زندگی کرده‌اند، اجازه خواهند داشت در انتخابات استانی کالدونیای جدید شرکت کنند. برخی از رهبران محلی بیم دارند که این اقدام رأی بومیان کاناک را کم‌رنگ کرده و آنها را در اقلیت قرار دهد. بومیان کاناک در حال حاضر ۴۰ درصد از جمعیت مجمع‌الجزایر کالدونیای جدید را تشکیل می‌دهند. بعد از تصویب این قانون، اعتراضات گسترده و خشونت‌آمیزی در این جزیره به راه افتاد که باعث شد امانوئل مکرون شخصا به آنجا سفر کند. مکرون گفت‌ اولویت فوری او بازگرداندن آرامش، بازپس‌گیری مناطق آسیب‌دیده از خشونت و بی‌نظمی و کمک به برقراری گفت‌وگوی سیاسی است. او گفت ‌در صورت رفع موانع، وضعیت اضطراری لغو خواهد شد. دست‌کم شش نفر در بیش از یک هفته ناآرامی‌ها بر سر طرح‌هایی که به هزاران نفر دیگر از ساکنان فرانسوی اجازه رأی می‌دهد، جان خود را از دست داده‌اند. پاریس می‌گوید‌ این اقدام برای بهبود دموکراسی لازم است. تقریبا یک‌چهارم از ۲۷۱ هزار نفر از ساکنان این مجمع‌الجزایر در اقیانوس آرام، اروپایی و عمدتا فرانسوی هستند. رهبران بومی خواهان لغو این اصلاحات هستند؛ زیرا بیم آن دارند که آرای آنها را کم‌رنگ کرده و تصویب همه‌‌پرسی آینده برای استقلال این جزیره را دشوارتر کند.

 

 
 
 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها