آخرین اخبار
۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۷
بازدید:۱۴۰۴
صد آنلاین | طالبان پس از تسلط مجدد بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱ آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم را منع کرده‌اند و به دختران اجازه رفتن به دانشگاه را نیز نمی‌دهند. حکومت طالبان می‌گوید برای بازگشت دختران نوجوان به مکتب/مدرسه و دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها، باید «شرایط مناسب مطابق با شریعت اسلامی» مهیا شود.
کد خبر : ۸۷۹۸۷

 

 

به گزارش صد آنلاین ،  اداره ملی امتحانات حکومت طالبان تاریخ برگزاری آزمون سراسری کنکور سال ۱۴۰۳ خورشیدی در افغانستان را اعلام کرد.

 

 

 

 

 

 

 عبدالباقی حقانی، رئیس این اداره امروز به خبرنگاران در کابل گفت که آزمون کنکور امسال در پنج مرحله تنظیم شده و مرحله اول آن از ۱۷ تا ۱۹ جوزا/خرداد برگزار می‌شود.

او همزمان گفت، امسال شرکت کنندگانی که به زبان‌های فارسی دری و پشتو تسلط کافی ندارند، می‌توانند به زبان‌های عربی و انگلیسی امتحان بدهند.

حقانی، اما هیچ اشاره به جواز مشارکت دختران در این امتحان نکرد و به این ترتیب آزمون کنکور امسال نیز همانند دو سال گذشته، بدون حضور دختران برگزار می‌شود.

طالبان پس از تسلط مجدد بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱ آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم را منع کرده‌اند و به دختران اجازه رفتن به دانشگاه را نیز نمی‌دهند.

حکومت طالبان می‌گوید برای بازگشت دختران نوجوان به مکتب/مدرسه و دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها، باید «شرایط مناسب مطابق با شریعت اسلامی» مهیا شود.

اگرچه هنوز تعداد شرکت‌کنندگان در کنکور امسال مشخص نیست، اما سال گذشته بیش از ۸۴ هزار نفر در آن شرکت کردند که حتی یک دختر هم در آن حضور نداشت.

در سه سال اخیر که حاکمیت طالبان، بیش از نیمی از اساتید دانشگاه‌های دولتی افغانستان از این کشور خارج شده‌اند.

حقانی گفت آزمون کنکور در پنج مرحله از ۱۷ خرداد تا ۲۲ سرطان/تیر در ولایات مختلف برگزار می‌شود.

به گفته سرپرست اداره ملی امتحانات حکومت طالبان یکی از ویژگی‌های کنکور امسال برگزاری آن به زبان‌های انگلیسی و عربی در کنار زبان‌های ملی افغانستان است.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها