آخرین اخبار
۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵
بازدید:۲۵۹
صد آنلاین | وزیر دفاع فرانسه در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که پاریس اولین آزمایش موشک ارتقا یافته موسوم به "ای اس ام پی ای ASMPA" با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را انجام داده است.
کد خبر : ۸۷۷۹۶

به گزارش صد آنلاین ، سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که پاریس اولین آزمایش موشک ارتقا یافته موسوم به "ای اس ام پی ای ASMPA" با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

طبق گزارش تاس, این مقام فرانسوی گفت: یک جنگنده رافائل نیروی هوایی فرانسه اولین پرتاب آزمایشی یک موشک ASMPA پیشرفته مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را با موفقیت انجام داد.

فرانسه در حالی موشک هسته ای آزمایش می کند که به همراه آلمان و انگلیس همواره به توسعه موشک‌های بالستیک ایران معترض بوده و مدعی است برنامه موشکی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

متعاقب وقوع جنگ جهانی دوم و اشغال فرانسه از سوی ارتش آلمان، نوعی احساس تحقیر و ضعف در میان سردمداران این کشور قوت گرفت و به منظور رهایی از کابوس اشغال دوباره این کشور توسط نازی ها، سران این کشور از سال ۱۹۵۴ میلادی به صورت جدی شروع به کار بر روی برنامه هسته ای خود کردند.

«پیر مندز فرانس»، نخست وزیر وقت فرانسه در سال ۱۹۵۷ دستور ایجاد مراکز آزمایش های هسته ای را داد؛ ابتدا قرار بود این آزمایش ها در جزایر تحت سلطه فرانسه در اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس انجام شود اما به دلایل لجستیکی، فرانسوی ها تصمیم گرفتند این آزمایش ها را در بیابان های الجزایر انجام دهند.

نخستین انفجار هسته ای فرانسه که در ۱۳ فوریه سال ۱۹۶۰ انجام شد، به آزمایش «موش آبی» معروف شد. این آزمایش تحت نظارت مستقیم «شارل دوگل» رئیس جمهوری وقت فرانسه انجام شد. قدرت انفجار این بمب، برابر با قدرت انفجار ۶۰ تا ۷۰ هزار تن تی. ان. تی و پنج برابر قدرت بمب هیروشیما بود.

 

 
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها