آخرین اخبار
۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۵۵
بازدید:۲۵۹۷
هانی‌زاده با توجه به تمامی فعالیت‌ها و خدمات شهید «حسین امیرعبداللهیان» گفت: او تمامی تلا‌ش‌های خود را انجام داد و به کار گرفت تا بتواند شرایط را به نفع ایران در منطقه و جهان رقم بزند.
کد خبر : ۸۷۴۲۴

«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل غرب‌آسیا در گفت‌وگو با  دفاع‌پرس پیرامون نقش «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان در جهت تحقق اهداف سیاست خارجی نظام و ایجاد تحول چشمگیر در سیاست خارجی و پیوند دیپلماسی و میدان، اظهار داشت: شهادت رئیس جمهور حادثه‌ای دردناک در تاریخ انقلاب اسلامی تلقی می‌شود و با توجه به اینکه شهید «حسین امیرعبداللهیان» یکی از شخصیت‌های مهم در سیاست خارجی محسوب می‌شود طبیعتا شهادت او ضایعه‌ای دردناک در حوزه سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی است.

 

 

 


هانی‌زاده با اشاره به سابقه فعالیت‌های «حسین امیرعبداللهیان» افزود: «حسین امیرعبداللهیان» فردی بود که از ابتدای آغاز فعالیت خود در وزارت امور خارجه بر سر کار‌های مهمی بودند؛ چه در دورانی که سفیر در خارج از ایران بودند و چه در دوران وزارت امور خارجه و چه در دوران کابینه اول آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به عنوان وزیر امور خارجه مسئولیت داشتند.

 

 

 

کارشناس مسائل غرب آسیا ضمن تقدیر از تلاش‌های «امیرعبداللهیان» برای برقراری رابطه با کشور‌های منطقه، ادامه داد: او همیشه تلاش می‌کرد تا جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در طراز بالایی در سطح منطقه و جهان ارتقاء ببخشد. در واقع باید گفت که همواره تلاش‌ها و تحرکات دیپلماتیک شهید «حسین امیرعبداللهیان» برای برقراری رابطه با کشور‌های منطقه قابل تقدیر بود.

وی «امیرعبداللهیان» را در حوزه مناسبات عربی و منطقه‌ای بسیار صاحب‌نظر دانست و خاطرنشان کرد: به اعتبار اینکه شهید «حسین امیرعبداللهیان» در حوزه مناسبات عربی و منطقه‌ای بسیار صاحب‌نظر بودند و تجربه گران‌سنگی داشتند و به همین دلیل او در طول هشت ماه بحران غزه سفر‌های متعددی به کشور‌های منطقه برای کمک به مردم غزه و مردم فلسطین داشتند.

هانی‌زاده تلاش‌های «امیرعبداللهیان» برای تقویت محور مقاومت را قابل تقدیر دانست و اضافه کرد: برقراری رابطه بین ایران و عربستان مرحون تلاش‌های شهید «حسین امیرعبداللهیان» بوده است. همچنین او برای ارتقاء جایگاه محور مقاومت و تقویت این محور تلاش‌های وسیعی انجام دادند که بسیار موثر بوده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: با توجه به تمامی موارد ذکر شده به نظر می‌رسد که نام شهید «حسین امیرعبداللهیان» در تاریخ دیپلماسی ایران نامی جاودانه خواهد بود. زیرا او تمامی تلا‌ش‌های خود را انجام داد و به کار گرفت تا بتواند شرایط را به نفع ایران در منطقه و جهان رقم بزند.

وی در پایان تصریح کرد: بر همین اساس باید گفت که جای «امیرعبداللهیان» در وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی خالی است. البته امیدواریم بعد از انتخابات ریاست جمهوری در نزدیک به دو ماه آینده و انتخاب وزیر امور خارجه‌ای که بتواند مسیر «حسین امیرعبداللهیان» را دنبال کند و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در همین طرازی که هست را حفظ کند.

 

 

 

2QQQA

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها