آخرین اخبار
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۰
بازدید:۱۳۸۲
صد آنلاین | بزرگراهی به طول ۲۶۵ کیلومتر در عربستان، بدون هیچ پیچی به چپ یا راست یا شیب قابل‌توجه به بالا یا پایین، از دل صحرای وسیع ربع الخالی که بزرگ‌ترین بیابان شنی جهان است، می‌گذرد.
کد خبر : ۸۷۳۶۸

 

به گزارش صد آنلاین ، بزرگراهی به طول ۲۶۵ کیلومتر در عربستان، بدون هیچ پیچی به چپ یا راست یا شیب قابل‌توجه به بالا یا پایین، از دل صحرای وسیع ربع الخالی که بزرگ‌ترین بیابان شنی جهان است، می‌گذرد. مدت زمان رانندگی برای طی این مسیر تمام مستقیم حدود دو ساعت است.

 

 

 

 

 

 

بر اساس گزارش رکورد‌های جهانی گینس، بزرگراه ۱۰ (Highway ۱۰) عربستان سعودی طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان شناخته شد و از بزرگراه ایر (Eyre Highway) در استرالیا پیشی گرفت.

 

این دستاورد یک نقطه عطفی مهم در زمینه زیرساخت‌های حمل‌ونقل محسوب می‌شود و به مسافران امکان می‌دهد سفری بی‌نظیر در مسافتی طولانی همراه با چشم‌اندازی بدون مانع را تجربه کنند.

این جاده آسفالت ۲۶۵ کیلومتری، بدون هیچ پیچی به چپ یا راست یا شیب قابل‌توجه به بالا یا پایین، از دل صحرای وسیع ربع الخالی که بزرگ‌ترین بیابان شنی جهان است، می‌گذرد. مدت زمان رانندگی برای طی این مسیر تمام مستقیم حدود دو ساعت است.

بنا به گزارش عرب نیوز، این بزرگراه که در اصل به عنوان یک جاده خصوصی برای ملک فهد، پادشاه پیشین عربستان سعودی، ساخته شد، از حراد، شهری که به ذخایر نفت و گازش مشهور است، تا البطحا، در نزدیکی مرز امارات متحده عربی امتداد دارد.

رکورد طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان تا پیش از این در اختیار بزرگراه ایر در استرالیا بود که در مسیری به طول ۱۴۶ کیلومتر، غرب استرالیا غربی را به جنوب آن وصل می‌کند.

با اینکه به نظر می‌رسد برای رانندگی در بزرگراه ۱۰ عربستان سعودی، راننده به لطف امکان کنترل خودکار تنظیم سرعت (کروز) کار زیادی ندارد، درباره بی‌توجهی رانندگان حین حرکت با سرعت هشدار‌هایی داده شده است. اطلاعات موجود در سایت خطرات جاده‌ای (riskroads.org) تاکید می‌کند که به رغم نبودن پیچ در جاده ها، خطر تصادف و برخورد خورو‌ها همچنان وجود دارد. از طرف رانندگی در یک محیط بیابانی با مجموعه خطرات خاص خود همراه است و وسایل نقلیه باید مراقب شتر‌های سرگردان یا کانگورو‌ها باشند.

دلایل ساخت چنین جاده طولانی و مستقیمی اعلام نشده است، اما برخی گمان می‌کنند که این جاده مسیری مستقیم و سریع برای سفر‌های مهم و رسمی در این پادشاهی باشد. با این حال صرف‌نظر از دلیل اصلی ساخت بزرگراه ۱۰، این جاده نمونه‌ای برجسته از مهندسی مدرن و برای رانندگی یک تجربه منحصر‌به‌فرد محسوب می‌شود که البته نیازمند هشیاری کافی رانندگان است.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها