آخرین اخبار
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۰
جزيره آجري شاه عباس
بازدید:۱۹۷
صد آنلاین | نگين مازندران! اين لقبي است که شمال نشينان کشور به مجموعه جنگلي عباس آباد داده اند. باغ تاريخي سرسبزي که در دوران شاه عباس صفوي ساخته شد تا تفرجگاهي باشد که شاه از آنجا دريا و سرسبزي هاي پايين دست را ديد بزند.
کد خبر : ۸۷۲۲۵

به گزارش صد آنلاین ، برای گشت و گذار در جنگل سرسبز عباس آباد، باید به ۹ کیلومتری شمال شرق بهشهر یا به عبارتی ۵ کیلومتری جنوب جاده بهشهر - گرگان سفر کنید و در میان جنگل‌های دهکده التپه، راه‌ها و عمارت‌های به جا مانده از باغ عباس آباد را ببینید. عمارت‌هایی که سد و برج کنترل جریان آب، دریاچه مصنوعی، برج‌های دیده بانی، جاده‌های سنگفرش، دریاچه، سد، صفه و حمام بخش‌های به جا مانده آن هستند و ذوق تاریخی گردشگران منطقه را زنده می‌کنند.

جزيره آجري شاه عباس

در این میان، سالم‌ترین بنای مجموعه، سد و دریاچه مصنوعی آن است که می‌گویند شاه عباس در زمان ساخت این بنا، دستور ساخت آن را داده بود. به این ترتیب که در یکی از دره‌های عمیق سد محکمی بسازند تا آب‌های زمستانی را از اطراف جمع کرده و برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در تابستان ذخیره کنند. در برج کنترل آب هم دریچه‌هایی تعبیه شده که با کشیدن آن‌ها آب برای دهکده‌های اطراف فرستاده می‌شود.
در میان این دریاچه، یک بنای آجری خواهید دید که پایه‌ای برای کاخ شاه عباس بوده و با پل چوبی معلقی به صفه شمالی متصل می‌شده است، اما در گذر زمان زیر آب رفته و این روز‌ها فقط بخش کوچکی از آن قابل مشاهده است.


در صفحه ۱۵۷ کتاب عباسنامه در این باره آمده است: «شاه عباس دوم پس از گردش و شکار به اشرف رفت و در عباس آباد هم توقف کرد. در دور و اطراف دریاچه دایره وار با بهترین وجهی چوب بندی و نرده کرده و آن حدود را نیز به بهترین وجهی زینت داده بودند و بر کنار دریاچه‌ای که از آب زلال سرشار بود، چراغ هایی چیده و از فروغ و روشنایی آن بر صفای آب افزودند. شاه به جزیره (ساختمان وسط استخر) رفت و در تالار نیای خود به بزم و شادمانی نشست ...»


دسترسی به این عمارت‌ها از طریق جاده باریک آسفالته‌ای که در ۴ کیلومتری خارج بهشهر به جاده اصلی ساری-گرگان متصل می‌شود، امکان پذیر است. این جاده باریک از میان جنگل و دهکده التپه می‌گذرد و شما را به این مجموعه تاریخی وارد می‌کند. این صفه روی تپه‌ای با ارتفاع ۳۰ متر از کف استخر و به شکل پلکانی ایجاد شده بود و با جریان جوی آب در داخل آن، شکل و شمایل یک باغ ایرانی را به وجود می‌آورد.پارک جنگلی عباس آباد


بعد از بازدید از بنا‌های تاریخی عباس آباد، نوبت گشت و گذار در پارک ۱۳۸ هکتاری عباس آباد است. پارکی که با طبیعت دیدنی و چشمه هایش می‌تواند فرصت خوبی برای گشت و گذار و استراحت شما فراهم کند.


در گوشه و کنار این پارک جنگلی می‌توانید درختان بلوط، خرمندی، توسکا، راش، داغداغان، لرگ، افرا، شیردار، انجیر، توت، ازگیل، انار، عشقه، تمشک و گوجه وحشی را ببینید و البته از امکاناتی مثل رستوران، قهوه خانه سنتی، کباب خانه، سوپر مارکت، نمازخانه، قایق‌های دریاچه مصنوعی و... استفاده کنید.


منبع:topforum.ir

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها