آخرین اخبار
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۴
چشمه گرند پریسماتیک؛ عجیب ترین چشمه جهان
بازدید:۵۱۸
صد آنلاین | عجیب ترین چشمه ی آب گرم در جهان، چشمه گرند پریسماتیک می باشد. این چشمه در طی گدازه های آتشفشانی در یلواستون در منطقه ی کوهستانی وایومینگ واقع در ایالات متحده ی آمریکا به وجود آمده است. در چشمه گرند پریسماتیک باکتری هایی علاقه مند به گرما وجود دارند که تحت تأثیر گرادیان دمای رواناب و نسبت کلروفیل به کاراتنوئید تغییر رنگ پیدا می کنند.
کد خبر : ۸۶۹۳۸

به گزارش صد آنلاین ، عنوان سومین چشمه‌ی آبگرم بزرگ در جهان به گرند پریسماتیک اختصاص دارد. این چشمه در آمریکای جنوبی واقع در پارک ملی یلواستون قرار دارد.

اهالی گرند لوپ آمریکا چشمه گرند پریسماتیک را با عناوین مختلفی اعم از چشمه منشوری و یلو استون می‌شناسند.

 

 

 

 

 

چشمه گرند پریسماتیک؛ عجیب ترین چشمه جهان

 

 
چشمه گرند پریسماتیک نوعی چشمه‌ی رنگین کمانی است که در لیست عجایب جهان قرار دارد. این چشمه بخش گسترده‌ای از کره‌ی زمین را به خود اختصاص داده است. تحقیقات‌ها حاکی از آن دارند که مساحت چشمه گرند پریسماتیک از یک زمین فوتبال نیز پهناور‌تر است.شایان توجه است چشمه گرند پریسماتیک به وسیله‌ی جنگل‌های کوهستانی احاطه شده است. قطر چشمه نیز بالغ بر ۹۰ متر تخمین زده شده است.


فرش‌های جلبکی در چشمه گرند پریسماتیک
اصطلاح فرش‌های جلبکی‌های باکتری‌های موجود در چشمه گرند پریسماتیک به کار برده می‌شود. فرش‌های جلبکی منبع مواد معدنی هستند که سبب جلوه دهی جذاب در منطقه‌ی یلواستون می‌شوند.در داخل چشمه باکتری‌های مختلفی ساکن هستند که در فصول مختلف سال سبب تغییر رنگ آب می‌شوند. آب چشمه گرند پریسماتیک در فصل تابستان، به رنگ‌های متعددی نظیر زرد، نارنجی، قرمز و قهوه‌ای مبدل می‌گردد. سپس در فصل تابستان به رنگ‌های سبز و آبی نمایان می‌شود.دمای آب در چشمه گرند پریسماتیک حدود ۷۱ درجه سانتی گراد است. در طی فعالیت‌های باکتری‌های علاقه‌مند به گرما، حلقه‌های حبابی رنگارنگ به وجود می‌آید. این حلقه‌ها بر روی آب سبب تغییر دما می‌شوند. باکتری‌ها به صورت طبیعی با دما و PH اسیدی محیط تطابق پیدا می‌کنند. میزان رنگ در باکتری‌های چشمه تحت تأثیر گرادیان دمای رواناب و نسبت کلروفیل به کاراتنوئید قرار دارد.در قسمت مرکزی چشمه، حباب‌های باکتری رنگ آبی وجود دارند و دمایی در حیطه‌ی ۸۷ درجه سانتی گراد را به وجود آورده اند. خارجی‌ترین لایه‌ی آب در رنگ قهوه‌ای است که از دمای ۵۵ درجه سانتی گراد برخوردار می‌باشد.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها