آخرین اخبار
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۴
بازدید:۹۸
اوسمار ویرا پس از پیروزی ۲ بر صفر مقابل تیم هوادار، تیم مسعود شجاعی را با باشگاه فلومیننزه برزیل مقایسه کرد.
کد خبر : ۸۵۹۶۸

تیم پرسپولیس موفق شد با گل‌های عیسی آل کثیر، تیم هوادار را شکست داده و با کسب ۵۹ امتیاز موقتا (پیش از بازی استقلال و فولاد خوزستان) به صدر جدول لیگ برتر برود.


سرمربی برزیلی پرسپولیس که تصورش را نمی‌کرد مسعود شجاعی، تیمش را دفاعی به زمین نفرستد به تعریف و تمجید از تیم هوادار پرداخت.

منظور اوسمار ویرا از تشبیه تیم مسعود شجاعی با فلومیننزه، سبک بازی تیم متوسط هوادار است. فلومیننزه نیز در برزیل به ارائه فوتبال تهاجمی و تماشاگرپسند مشهور است. شاید بتوان گفت مشهورترین مربی با فلسفه فوتبال تهاجمی در برزیل، تله سانتانا باشد.

تله‌سانتانا مردی که فوتبال رویائی برزیل دهه ۸۰ را پایه‌ریزی کرد، روزگاری عضو باشگاه فلومیننزه بود. او در تیم دوران درخشانی نداشت اما وقتی به لباس مربیگری سلسائو (لقب تیم ملی برزیل) را به تن کرد، خیلی خوب برای باشگاه دوران بازی خود تبلیغ کرد. او در جام‌های جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ سرمربی طلائی‌پوشان بود و برای اولین‌بار پس از سال‌ها از بازیکنان فلومیننزه در ترکیب تیم ملی سود برد. هرچند برزیل قهرمان نشد و بازیکنان باشگاه نیز نقش پررنگی ایفا نکردند، با این‌وجود طلائی‌ترین فوتبال دوران توسط مردی بنیان نهاده شده که دل در گروی فلومیننزه داشت. سانتانا اوایل آوریل ۲۰۰۶ بر اثر حمله قلبی درگذشت اما جهان فوتبال هرگز یاد و خاطره این مربی با افکار کاملا تهاجمی را از یاد نخواهد برد.

مسعود شجاعی هم به نظر می‌رسد در شروع کار مربیگری خود علاقه بسیاری به فوتبال تهاجمی دارد. شاید اگر سرمربی دیگری بالای سر تیم هوادار بود، این تیم برابر پرسپولیس دفاعی تر بازی می‌کرد. کم نیستند مربیانی که در فوتبال ایران بر این باورند بازی تهاجمی مقابل پرسپولیس پرمهره یک نوع خودکشی است، اما مسعود شجاعی کار خودش را انجام داد. چه بسا اگر محسن سفید چغایی یا کریم اسلامی‌بازیکنان تیم هوادار، با دقت بیشتری به توپ ضربه زده و قدر موقعیت‌های خود را می‌دانستند، مسعود شجاعی با شکست زمین را ترک نمی‌کرد اما...

خود مسعود شجاعی هم از سبک بازی تیمش راضی است و ظاهرا بنا ندارد آن را تغییر دهد. این سبک فوتبال با ریسک زیادی همراه است و شاید برای تیم جام نیاورد اما قطعا همه را به وجد خواهد آورد. پیش از این مصطفی دنیزلی سرمربی ترکیه ای با پرسپولیس چنین سبکی را بازی می‌کرد و در هر بازی، تیمش موقعیت‌های زیادی به دست می‌آورد اما این سبک بازی با جام همراه نبود.

با این وجود مردم و هواداران پرسپولیس سبک بازی مصطفی دنیزلی و تیمش را دوست داشته و هنوز هم به نیکی از آن یاد می‌کنند.

21012/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها