۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۵
بازدید:۱۴۸
صد انلاین | رییس‌جمهور فرانسه در اظهاراتی، خواستار آمادگی اروپا برای متوقف کردن روسیه در صورت پیش‌روی بیش از حد مسکو در جنگ اوکراین شد.
کد خبر : ۸۵۷۳۲

به گزارش صد انلاین ، «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهور فرانسه، امروز(شنبه) گفت که اروپا باید در صورتی که روسیه در جنگ با اوکراین «بیش از حد» پیش برود، آن را متوقف کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد: ماکرون در پیامی ویدیویی که شبکه‌های اجتمالی منتشر شده است، گفت که اگر روس‌ها در برهه‌ای زیاده‌روی کنند، تمام ما اروپایی‌ها باید آماده متوقف کردن آن‌ها باشیم.

در روزهای اخیر نیروهای مسلح روسیه در جبهه شمال و منطقه‌ خارکیف که نزدیک به ۲ سال پیش از آنجا عقب‌نشینی بودند، پیشروی کردند و این تازه‌ترین دستاورد از یک سری پیشروی‌هایی است که در آن نیروهای اوکراینی خود را مغلوب و در هم شکسته می‌بینند.

رییس‌جمهور فرانسه در عین حال، گفت که واقعا امیدوار است این کشور مجبور به درگیر شدن در خصومت‌ها نشود. اگرچه، به گفته او، اگر اروپا خواهان صلح باشد، باید از آن دفاع کند.

او افزود: به همین دلیل است که ما خودمان را مجهز به تسلیحات کنیم و باید نیرویی بازدارنده باشیم و در قبال دشمنانمان قاطع باشیم و بگوییم که «اگر تا حدی پا فرا بگذارید که منافع من و امنیتم را تهدید کنید، مداخله نظامی را کنار نمی‌گذارم.»

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین با بیان اینکه «نبردی شدید» در خارکیف در جریان است، افزود: «ما باید عملیات تهاجمی روسیه را مختل کنیم و ابتکار عمل را به اوکراین بازگردانیم.»

در پی کنفرانسی به میزبانی پاریس که در ۲۶ فوریه برگزار شد، ماکرون گفته بود که رهبران غربی درباره احتمال اعزام نظامیان به اوکراین گفت‌وگو کرده‌اند اما به اتفاق نظری دست نیافته‌اند. برخی رهبران اتحادیه اروپا به سرعت چنین برنامه‌هایی را رد کردند،‌این در حالی است که خود ماکرون، بارها در موقعیت‌های مختلف تکرار کرده است که گزینه اعزام نظامیان به اوکراین، باید روی میز بماند.

جنگ اوکراین در فوریه به سومین سال خود وارد شد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای این کشور پنج روستای مرزی در منطقه خارکیف اوکراین را که روسیه روز جمعه به آنجا حمله کرد، تصرف کرده است.

سوییس سعی دارد نشستی چندجانبه درباره «صلح اوکراین» برگزار کند که به دلیل مسئله مشارکت طرفین جنگ در آن، با دشواری‌هایی روبه‌رو است. گفته می‌شود که این نشست به درخواست کی‌یف برای تبیین «فرمول صلح» زلنسکی برگزار می‌شود اما مقامات سوییس گفته‌اند این نشست به طور یک‌جانبه و تنها به منظور بررسی برنامه‌های اوکراین برگزار نخواهد شد و از روسیه نیز دعوت به عمل خواهد آمد.

مسکو گفته است هرگونه مشارکت در مذاکرات صلح بدون به رسمیت شناختن مناطق تصرف‌شده روسیه در این جنگ از سوی کی‌یف، بیهوده خواهد بود.

از سوی دیگر، «ولودیمیر زلنسکی» رییس‌جمهور اوکراین شرکت در هر گونه مذکرات صلح با روسیه را تا زمانی که «ولادیمیر پوتین» عهده‌دار سمت ریاست‌جمهوری این کشور باشد، با صدور فرمانی ممنوع ساخته است.

پوتین، در روزهای گذشته در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، باری دیگر پیروز شد و یک دوره دیگر نیز عهده‌دار این سمت خواهد بود.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها