آخرین اخبار
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۵
بازدید:۴۱۵
دو تیم بالانشین لیگ برتر توانستند سهمیه آسیایی خود را در فاصله چهار هفته مانده به پایان فصل قطعی کنند.
کد خبر : ۸۴۹۳۰

استقلال و پرسپولیس در فاصله چهار هفته مانده به پایان فصل جاری لیگ برتر به ترتیب اختلاف ۱۰ و ۹ امتیازی با تیمِ رده سومی سپاهان دارند و در این شرایط هم باید قهرمانی و نایب‌قهرمانی را بین آبی و قرمزها تقسیم کرد و بعید است اتفاقی غیر از این رخ بدهد، اما جایگاه دوم تیم هم بیشتر از رتبه سوم هم پایین نمی‌آید و تراکتور نمی‌تواند خطری برای جایگاه سرخابی‌ها داشته باشد.


 

پایان زودهنگام و غیرمنتظره استقلال و پرسپولیس در رقابت‌های جام حذفی موجب شده تا تمرکز هر دو تیم فقط روی لیگ برتر باشد و بتوانند با انگیزه بیشتری به سمت قهرمانی بروند، اما در این شرایط و در فاصله چهار هفته مانده به پایان فصل، سهمیه آسیایی هر دو تیم با توجه به برتری در بازی‌های روز گذشته قطعی شده است.

فوتبال ایران در فصل ۲۵-۲۰۲۴ دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف در لیگ نخبگان آسیا و یک سهمیه مستقیم در لیگ قهرمانان آسیا دارد که استقلال و پرسپولیس با وجود کنار رفتن از رقابت‌های جام حذفی، قطعا دو سهمیه از این ۴ سهمیه که اشاره شد را همین حالا به دست آورده‌اند.

جدا از بحث برنده‌ی نهایی جام حذفی فوتبال ایران که بین هشت تیم مشخص می‌شود و قهرمانِ آن سهمیه پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا را به دست می‌آورد، تیم‌های اول و دوم فصل جاری لیگ برتر سهمیه مستقیم برای حضور در جمع نخبگان را می‌گیرند و تیم سوم هم (اگر سپاهان نباشد)، وارد لیگ قهرمانان خواهد شد.

سپاهان به دلیل اختلاف امتیازی با استقلال و پرسپولیس بعید است به رتبه‌های اول یا دوم برسد، اما قهرمانی در جام حذفی می‌تواند آنها را صاحب سهمیه پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا کند ولی در صورتی که یک تیم دیگر به قهرمانی در حذفی برسد، طلایی پوشان اصفهان فقط با کسب رتبه سوم در فصل جاری لیگ برتر به سهمیه آسیایی و البته لیگ قهرمانان می‌رسند.

اما نکته مهم اینجاست که تراکتور به دلیل فاصله ۱۳ امتیازی با استقلال و ۱۲ امتیازی با پرسپولیس (و احتساب بازی رودررو که قرمزهای پایتخت موفق بوده‌اند)، به طور قطعی در یکی از رتبه‌های اول یا دوم قرار نمی‌گیرد و در این شرایط نیز رتبه سرخابی‌های پایتخت از سوم پایین‌تر نمی‌آید و در این شرایط آنها سهمیه آسیایی خود را قطعی کرده‌اند.

حتی اگر فرض بگیریم استقلال یا پرسپولیس از جایگاه‌های فعلی خود پایین‌تر بیایند و فصل را با قرار گرفتن در رتبه سوم به پایان برسانند هم سهمیه آسیایی برای آنها حفظ می‌شود و اگر هم به لیگ نخبگان نرسند، سهمیه مستقیم برای حضور در لیگ قهرمانان را گرفته‌اند.

البته استقلال و پرسپولیس هفته آینده می‌توانند سهمیه حضورشان در لیگ نخبگان آسیا را قطعی‌تر از حالا کنند و با برتری مقابل حریفان خود (فولاد خوزستان و هوادار)، صاحب این سهمیه شوند و توجهی هم به نتایج جام حذفی نداشته باشند.

21458/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها