آخرین اخبار
۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۷
بازدید:۳۵۳۸
صد آنلاین | سعید لطفی، دبیر اتحادیه املاک تهران درباره خرید و اجاره خانه توسط اتباع غیرمجاز افغانستان گفت: طبق قانون این افراد نمی‌توانند خانه بخرند.
کد خبر : ۸۴۳۸۲
 به گزارش صد آنلاین ، سعید لطفی، دبیر اتحادیه املاک تهران درباره خرید و اجاره خانه توسط اتباع غیرمجاز افغانستان گفت: طبق قانون این افراد نمی‌توانند خانه بخرند، اما خانه را به نام یک ایرانی می‌خرند و یک قرارداد بین خودشان می‌نویسند. در منطقه ۲۲ و شرق تهران زیاد دیده می‌شوند، اما برخورد خاصی با آن‌ها نمی‌شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
شگرد تازه افغانستانی‌ها برای دور زدن قانون در ایران 
 
سعید لطفی، دبیر اتحادیه املاک تهران، درباره اصول ارائه خانه به افغانستانی‌ها به «انتخاب» گفت: طبق آیین‌نامه‌های موجود، مجاز به اجاره دادن خانه و مغازه به غیرایرانی‌ها نیستیم، مگر اینکه کارت تردد و پاسپورت و مجوزی از نیروی انتظامی داشته باشند که نشان دهد اقامت آن‌ها در ایران رسمی است. اگر غیرمجاز در ایران حضور داشته باشند، اجازه ارائه خدمات به آن‌ها نداریم. خرید خانه خانه نیز از همین قاعده پیروی می‌کند.
 
وی در ادامه در رابطه با شکل اجاره خانه توسط افغانستانی‌هایی که به صورت غیرمجاز در ایران ساکن هستند بیان کرد: این‌ها در ایران به عنوان مهمان، یا اجاره پرداز موازی هستند. دولت باید نظارت جدی‌تری روی این مسأله داشته باشد. ما نمی‌دانیم نیروی انتظامی که چه تدبیری برای این بی قانونی دارد. چون جمعیت افغانستانی‌ها زیاد شده باید فکری برای آن‌ها شود. بالاخره این افراد امکانات اجتماعی می‌خواهند و باید به شکل قانونی فراهم شود.
 
او افزود: طبق قانون این افراد نمی‌توانند خانه بخرند، اما خانه را به نام یک ایرانی می‌خرند و یک قرارداد بین خودشان می‌نویسند. در منطقه ۲۲ و شرق تهران زیاد دیده می‌شوند، اما برخورد خاصی با آن‌ها نمی‌شود.
 
لطفی درباره نظارت نیروی انتظامی بر سکونت افغانستانی‌ها گفت: اگر یک فرد مجوز تردد داشته باشد از حقوق قانونی برخوردار است. همکاران ما باید یک کپی از اسناد آن فرد را به اماکن و نیروی انتظامی ارسال کنند. در سال‌های اخیر تعداد بسیار زیادی از افغانستانی‌ها در ایران جمع شده‌اند. این افراد ممکن است تشکل‌هایی درون خود ایجاد کنند که باعث مشکل می‌شود.

انتخاب

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها