آخرین اخبار
۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۰
مسجد چملیجا: نگین باشکوه در قله استانبول
بازدید:۱۰۳۲
صد آنلاین | مسجد چملیجا، یکی از مدرن‌ترین و بزرگترین مساجد ترکیه که با معماری بی‌نظیر و امکانات فرهنگی غنی خود، نمادی از هنر اسلامی معاصر به شمار می‌رود.
کد خبر : ۸۴۲۲۹

به گزارش صد آنلاین ، استانبول، شهری که در طول تاریخ شاهد امپراتوری‌های قدرتمند و فرهنگ‌های غنی بوده است، همچنان به خلق شاهکار‌های معماری و هنری ادامه می‌دهد. در میان این آثار درخشان، مسجد چملیجا، چون نگینی بر تپه‌ی چاملیجا می‌درخشد و با شکوه و عظمت خود، نظر هر رهگذری را به خود جلب می‌کند. این مسجد که در سال ۲۰۱۹ افتتاح شد، ساخت مسجد چملیجا ۱۱۰ میلیون آمریکا (تقریباً ۵۵۰ میلیون لیره ترکیه در آن زمان) بود.

 

 

 

 

 

 

مسجد چملیجا: نگین باشکوه در قله استانبول

برنامه ریزی برای ساخت مسجد چملیجا در سال ۲۰۰۰ آغاز شد. دو معمار زن به نام‌های بهار میزرک و حیریه گل توتو رهبری این پروژه را برعهده داشتند. طرح آن‌ها در رقابتی برای ارائه طرح مناسب برای این مسجد، برنده جایزه دوم شد. مسجد چملیجا به سرعت به یکی از نماد‌های جدید شهر استانبول و جاذبه‌ای توریستی برای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی تبدیل شده است.


معماری ترکیبی: تلفیقی از گذشته و حال
مسجد چملیجا با الهام از معماری باشکوه عثمانی و سلجوقی طراحی شده است. گنبد بزرگ و مناره‌های بلند آن، یادآور مساجد تاریخی استانبول همچون ایاصوفیه و سلیمانیه هستند. در عین حال، معماران این مسجد با بهره‌گیری از مصالح و تکنولوژی‌های نوین، چهره‌ای مدرن و امروزی به آن بخشیده‌اند. استفاده از نورپردازی‌های خلاقانه در نمای بیرونی مسجد، جلوه‌ای تماشایی به آن بخشیده و مسجد چملیجا را در شب به نگینی نورانی در آسمان استانبول تبدیل کرده است.

قلب تپنده‌ی ایمان و هنر
مسجد چملیجا فراتر از یک مکان عبادی، به مرکزی فرهنگی و هنری نیز تبدیل شده است. این مسجد دارای ظرفیت ۶۳ هزار نفری است و می‌توان گفت قلب تپنده‌ی ایمان و اجتماع در منطقه‌ی آسیایی استانبول به شمار می‌رود. سالن‌های نمایشگاه، کتابخانه، موزه و نگارخانه از جمله بخش‌های جانبی این مسجد هستند که فضایی مناسب برای برگزاری رویداد‌های فرهنگی و هنری و نمایش آثار هنرمندان را فراهم آورده‌اند.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها