آخرین اخبار
۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۰
کویر نمکی هند، یکی از عجایب دیدنی هند
بازدید:۴۱۶۸
صد آنلاین | یکی از جاذبه های گردشگری بی نظیری که در کشور هند وجود دارد و در بین ديگر جاذبه ها بسیار پر بازديد شده است، صحرای نمک هند است.
کد خبر : ۸۴۱۸۰

به گزارش صد آنلاین ، در بین عوام مردم متداول است که اصطلاح کویر را به جای بیابان به کار می‌برند و یا برعکس. گاهی اوقات بیابان به محیط خارج از شهر و روستا گفته می‌شود. ولی در واقع بین این دو اصطلاح اختلاف اساسی وجود دارد. بیابان به قسمتی از مناطق خشک گفته می‌شود که بارندگی کمتر از ۵۰ میلی متر دارد و امکان دارد چند سال در آن باران نبارد و با کم آبی و تبخیر شدید مواجه باشد و دارای پوشش گیاهی بسیار ضعیف است. ولی کویر به زمین‌های رسی پف کرده، با شوری و نمک بسیار زیاد که گیاهان در آن نمی‌توانند رشد نمایند، گفته می‌شود.

 

 

کویر نمکی هند، یکی از عجایب دیدنی هند

 

 


کویر نمکی هند را بعنوان بزرگ‌ترین کویر نمکی جهان (در این موضوع با کویر بولیوی رقابت دارد) می‌شناسند که حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. این کویر پر نمک و شور، مسیر اقوام مختلف مخصوصا عشایر و کولی‌های هندی است. مطلبی که در مورد کویر نمک هند هر شنونده‌ای را به تعجب می‌اندازد، این است که کویر نمکی هند در طول فصل موسمی در هندوستان تماما به زیر آب می‌رود. با این حال حدود ۸ ماه از سال کاملاً بدون آب می‌شود. در این زمان اگر به دیدن کویر نمک هند و همراه با کوچ عشایر کوتچ بروید، با زمینی تا دوردست‌ها سفید و با آفتاب سوزان روبرو می‌شوید. درصورتی که قصد سفر به هند و شهر‌هایی مثل بمبئی یا جیپور را دارید، به این جاذبه نزدیک خواهید بود.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها