آخرین اخبار
۳۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۰
بازدید:۱۱۶۹
صد انلاین | روزنامه کویتی "الجریده" به نقل از یک منبع اگاه نوشت
کد خبر : ۸۱۵۴۳
 

به گزارش صد انلاین ،  روزنامه کویتی "الجریده" به نقل از یک منبع اگاه نوشت در تماس اخیر سران ایران و روسیه، پوتین میانجیگیری میان ایران و اسرائیل را مطرح کرد.

 

 

 

 

 


هدف از میانجیگری، کاهش سطح تنش میان ایران و اسرائیل  و جلوگیری از تشدید درگیری در منطقه اعلام شده است.

سه شرط اعلامی رئیسی برای پذیرش میانجیگری پوتین میان ایران و روسیه این موارد هستند: 

۱- روسیه، اسرائیل را قانع کند به حمله اخیر ایران ، واکنشی نظامی نداشته باشد.

۲- اجازه دادن به ایران برای استقرار سامانه های دفاع هوایی در سوریه

۳-  روسیه قطعات مهم جنگنده های سوخو ۳۵ را به تهران بدهد تا ایران بتواند از این جنگنده ها به صورت موثر برای دفاع از آسمان خود استفاده کند

این منبع درباره شرط اول توضیح داد: رئیسی به پوتین گفت کشورش در حمله انتقامی به اسرائیل ، از همه آنچه که در اختیار داشت استفاده نکرد و اگر تهران با هرگونه تجاوز مستقیم اسرائیل روبه رو شود پاسخی دریافت خواهد کرد که هیچکس انتظارش را نداشت.

همچنین شرط دوم مربوط به حملات اسرائیل علیه منافع ایران در سوریه است. رئیسی در این زمینه از مسکو گلایه کرده زیرا  اجازه روسیه و سکوت سامانه های دفاع هوایی روسی، باعث شده اسرائیل برای سال های طولانی، حملاتی را علیه منافع ایران در سوریه انجام دهد و کار به جایی رسید که تهران دیگر چاره ای جز پاسخگویی برای جلوگیری از ادامه ترورها و حملات نداشت.

 این منبع گفت پوتین به همتای ایرانی خود پاسخ داد تصمیم روسیه برای عدم ورود به این موضوع ناشی از ارزیابی مسکو است که دخالت روسیه می تواند منجر به افزایش بیشتر تنش ها و دخالت آمریکا به نفع اسرائیل شود. همچنین حضور نظامی روسیه در کشور سوریه با توافقنامه میان دو کشور برای مبارزه با تروریسم است.

پوتین همچنین آمادگی مسکو را برای کنار گذاشتن مخالفت خود با نصب سامانه های دفاع هوایی ایران در خاک سوریه اعلام کرد.

پوتین افزود در صورتی که استقرار سامانه های دفاع هوایی ایران در سوریه باعث تضمین امنیت مراکز ایرانی در این کشور شود افسران روس در خاک سوریه آمادگی دارند در این زمینه با همتایان ایرانی خود هماهنگی های لازم را انجام دهند.

در این خبر ادعا شده با وجود اینکه ایران جنگنده های روسی سوخو۳۵ را دریافت کرده اما هنوز قطعات ضروری برای راه اندازی آنها را دریافت نکرده است. رئیسی در این مکالمه تلفنی خواستار دریافت این قطعات مهم شده است. 

روزنامه کویتی نوشته است روسیه به دلیل مخالفت اسرائیل و کشورهای جنوب خلیج فارس، تاکنون از ارائه این قطعات مهم سوخو۳۵ به ایران خودداری کرده است.این وضعیت باعث شده ایران بتواند از این جنگنده ها تنها برای اهداف آموزشی و ماموریت های کوتاه برد استفاده کند.

پوتین هم آمادگی کشورش را برای تحویل این قطعات اعلام کرد اما این موضوع را منوط به اجرای تعهدات سابق ایران برای ارائه موشک و پهپادهای مورد نیاز مسکو در جنگ اوکراین دانست. 

 منبع آگاه به روزنامه کویتی الجریده گفت: رئیسی همچنین به پوتین گفت ادامه جنگ اسرائیل در غزه و رفتارهای متهورانه آن در منطقه بدون بازخواست و با پوشش آمریکایی، به معنای حرکت منطقه به سمت تشدید تنش یا بروز یک جنگ قریب الوقوع است

 

 
 
 
 
 
4561/ت
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها