آخرین اخبار
۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۵
بازدید:۶۸۶
صد آنلاین | اما داستان پهپادها در ایران داستان درازی است که شروعش به دوران جنگ برمی‌گردد. بر اساس گزارش تسنیم ضرورت به‌کارگیری پهپادهای شناسایی دقیقاً از روزی مطرح شد که فرماندهان جبهه‌های جنگ با چالشی به‌نام محدودیت پروازی هواپیماهای شناسایی RF۴ ارتش روبه‌رو شدند و از عکس هوایی به‌عنوان مهمترین و قابل اتکاترین وسیله کسب اطلاعات و شناخت موقعیت دشمن در صحنه نبرد، محروم شدند.
کد خبر : ۸۰۹۵۰
 

به گزارش صد آنلاین ،  اما داستان پهپادها در ایران داستان درازی است که شروعش به دوران جنگ برمی‌گردد. بر اساس گزارش تسنیم ضرورت به‌کارگیری پهپادهای شناسایی دقیقاً از روزی مطرح شد که فرماندهان جبهه‌های جنگ با چالشی به‌نام محدودیت پروازی هواپیماهای شناسایی RF۴ ارتش روبه‌رو شدند و از عکس هوایی به‌عنوان مهمترین و قابل اتکاترین وسیله کسب اطلاعات و شناخت موقعیت دشمن در صحنه نبرد، محروم شدند.

 

 

 

 

 


ساخت پهپادهای ایرانی از دوران جنگ تحمیلی و با پهپادهای «تلاش» و «مهاجر» آغاز شد و پس از جنگ با توسعه توان پهپادی، شاهد تولید پهپادهای هدف، شناسایی و رزمی متعددی توسط وزارت دفاع و نیروهای مسلح در کشور بودیم.

خانواده مهاجر از مشهورترین پهپادهای ایرانی است. جدیدترین عضو این خانواده مهاجر ۶ است که با برد عملیاتی دو هزار کیلومتری قادر به حمل ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم سلاح است. مهاجر ۶ می‌تواند بمب هوشمند و نقطه‌زن اپتیکی-حرارتی قائم را حمل می‌کند.

6017559

پهپاد شاهد ۱۲۹ را می‌توان یکی از مهمترین الگوها و دستاوردهای دفاعی نیروهای مسلح کشورمان در سال‌های اخیر برشمرد؛ پرنده‌ای بدون سرنشین و مسلح که جایگاه ایران را بیش از پیش در بین تعداد محدود کشورهای صاحب فناوری در این بخش، اثبات کرد. این پهپاد مدرن، حاصل سال‌ها تلاش در مجموع نخبگان جوان شرکت‌های دانش بنیان کشور و نیروی هوافضای سپاه است. این پهپاد با نگاهی به پهپاد WK450 ساخت فرانسه توسعه پیدا کرد. نخستین پیش نمونه شاهد ۱۲۹ در اسفند ۱۳۹۰ در فرودگاه بدر اصفهان به پرواز درآمد.

6017571

غزه یکی دیگر از پهپادهای پهن پیکر ایرانی است که در بهار ۱۴۰۰ رونمایی شد. پهپاد غزه دارای ۲۱ متر دهانه بال و ۳۱۰۰ کیلوگرم جرم برخاست است. مداومت پروازی آن ۳۵ ساعت و سرعت پروازی آن ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت عنوان شده است. میزان محموله قابل حمل توسط غزه نیز دستکم ۵۰۰ کیلوگرم و تا ۱۳ بمب بیان شده است.

غزه یا شاهد ۱۴۹ دوربردترین پهپاد ساخت صنایع هوایی شاهد است که در ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ توسط فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی شد. این پهپاد از نوع سنگین و پهن‌پیکر است. این پهپاد در تاریخ ۲۲ آبان ۱۴۰۲ آزمایش شد.

پهپاد غزه دارای ۲۲ متر دهانه بال و ۳۱۰۰ کیلوگرم جرم برخاست است. مداومت پروازی آن ۳۵ ساعت و سرعت پروازی آن ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت عنوان شده‌است. میزان محموله قابل حمل توسط غزه نیز دستکم ۵۰۰ کیلوگرم و تا ۱۳ بمب بیان شده. برد پهپاد غزه ۷۰۰۰ کیلومتر اعلام شده‌است. پهپاد غزه شعاع عملیاتی معادل ۴۰۰۰ کیلومتر دارد.

6017590

پهپاد شاهد 136 یک پهپاد انتحاری ایرانی است که از سال ۲۰۲۱ توسط هسا ساخته شده‌است. این پهپاد در اصل برای خنثی کردن اهداف زمینی از راه دور طراحی شده‌است.

شاهد ۱۳۶ یک پهپاد انتحاری است. طول این پهپاد ۳٫۵ متر، وزن آن ۲۰۰ کیلوگرم و حداکثر سرعت آن ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. برد آن نیز طبق گفته‌های منابع ایرانی ۲۰۰۰ کیلومتر است. همچنین طول بال‌های این پهپاد ۲٫۵ متر است. طراحی این پهپاد توسط صنایع هوایی شاهد انجام شده؛ اما شرکت سازنده آن هسا است.

5837637

شاهد ۲۳۸ یکی دیگر از پهپادهای انتحاری توربوجت ساخت ایران است که در نمایشگاه نوامبر ۲۰۲۳ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نمایش درآمد. در مقایسه با شاهد-۱۳۶ که پروانه محور آن با سرعتی در حدود ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت (۱۱۰ مایل بر ساعت) می رسید، شاهد-۲۳۸ با موتور میکرو توربوجت ۸۹۶ طلوع-۱۰ می‌تواند به سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت (۳۱۰ مایل بر ساعت) برسد.

5974113

 
منبع: تسنیم
 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها