۲۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۰
وزیر نفت سابق ونزوئلا برای فساد دستگیر شد
بازدید:۱۳۷
صد انلاین | مقامات ونزوئلا، طارق العسیمی، وزیر نفت سابق این کشور را به اتهام فساد بازداشت کردند.
کد خبر : ۸۰۳۰۲
به گزارش صد آنلاین ، طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به اطلاعات منتشر شده توسط دولت ونزوئلا، العسیمی به دلیل طرحی دستگیر شد که صد‌ها میلیون دلار از درآمد نفتی دولت را به شکل غیرقانونی برداشت کرده بود. اتهامات وارده به این مقام سابق شامل پولشویی، خیانت در امانت و ارتباط مجرمانه است.

 

 

 

وزیر نفت سابق ونزوئلا برای فساد دستگیر شد

 

 العسیمی تا مارس سال میلادی گذشته، وزیر نفت بود تا اینکه در بحبوحه رسوایی فساد در شرکت نفتی دولتی PDVSA، استعفای خود را اعلام کرد. این رسوایی مربوط به ناپدید شدن سه میلیارد دلار از پول فروش نفت بود.

در نتیجه این تحقیقات پس از رسوایی مذکور بود که العسیمی دستگیر شد. آسوشیتدپرس به نقل از تارک ویلیام ساب، دادستان کل ونزوئلا، خبر داد: دستگیری وزیر نفت سابق، به دلیل مراحل مختلف تحقیقاتی که مکانیزم فروش نفت از طریق سازمان کنترل رمزارز این کشور و کانال رسمی PDVSA را برملا کرد، طولانی شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در حال حاضر، دولت ونزوئلا و شرکت نفت دولتی PDVSA، باید خود را برای بازگشت تحریم‌های آمریکا آماده کنند. این تحریم‌ها ممکن است تا ۱۸ آوریل که معافیت شش ماهه از تحریم‌ها به پایان می‌رسد، بازگردند.

واشنگتن در اواخر سال ۲۰۲۲ موافقت کرد سواپ نفت در برابر بدهی میان شرکت‌های نفتی خارجی و ونزوئلا به منظور تسویه بدهی و سود سهام معلق انجام شود. سپس در اکتبر، با هدف تشویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آزاد ونزوئلا در سال ۲۰۲۴، مجوز شش ماهه‌ای صادر کرد تا صادرات نفت خام و گاز این کشور آمریکای جنوبی به بازار‌های منتخب خود را تسهیل کند.

اما آمریکا در ژانویه اعلام کرد اگر دولت ونزوئلا اجازه برگزاری انتخابات تحت نظارت بین‌المللی با مشارکت نامزد منتخب اپوزیسیون را ندهد، مجوز موقتی را که سال گذشته در راستای مذاکرات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منصفانه به ونزوئلا اعطا کرده بود، تمدید نخواهد کرد.

تحلیلگران می‌گویند احتمال اعمال مجدد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا در ماه آینده، رشد تولید نفت این کشور عضو اوپک را متوقف کرده و دستاورد‌های اندکی که در سال‌های اخیر به دست آورده است را از بین می‌برد

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها