آخرین اخبار
۲۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۰
بازدید:۵۳۸
صد آنلاین | مدیران شهری می گویند هزینه خدمات بهشت زهرا در سال 1403 نسبت به سال گذشته 30درصد گران می شود اما بررسی جزییات لایحه شهرداری تهران نشان می دهد در بخش هایی شهرداری بیش از 60 درصد پیشنهاد افزایش هزینه خدمات در بهشت زهرا را مطرح کرده .
کد خبر : ۸۰۱۸۳
 

به گزارش صد آنلاین ، گزارشی به وضعیت و هزینه های دفن و کفن در گورستان بهشت زهرای تهران در سال 1403 پرداخت و نشان داد به رغم بیان افزایش 30 درصدی هزینه ها از سوی مدیران شهرداری؛ در برخی بخش ها، هزینه خدمات کفن و دفن ممکن است تا 60 درصد گران تر شود. هرچند این افزایش 60 درصددی پس اتز تصویب شورای شهر تهران قابل اجرا است.

 

 

 

 


به گزارش عصر ایران متن گزارش از لایحه بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا از سال 1403 در اکوایران به  قرار زیر است:

سال گذشته شهرداری تهران در جلسات پایانی شورای شهر تهران لوایح نرخ هزینه های خدمات در حوزه های مختلف را به شورا ارسال و درخواست کرد شورا با فوریت تمامی این لوایح را بررسی کنند . موضوعی که مورد انتقاد اعضای شورای شهر قرار گرفت و با آن مخالفت کردند .یکی از لوایح ارسال شده ، لایحه بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا از سال 1403 بود. مدیران شهری مدعی بودند که افزایش 30درصدی را برای این خدمات پیشنهاد داده اند اما بررسی جزییات این لایحه نشان می دهد شهرداری در برخی از خدمات افزایش 60 درصدی را هم پیشنهاد داده است .

1812044_619

در گزارش توجیهی این لایحه به قیمت آمبولانس اشاره شده و آمده است: بهای خدمات هزینه انتقال هر متوفی با آمبولانس به آرامستانهای شهرداری تهران با ظریف چهار متوفی در سال 1402 مبلغ ۵۰۰۹۰٬۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده  و با عنایت به قرارداد شرکت تعاونی مصرف کارگران با موضوع حمل اجساد از سطح شهر تهران به سازمان بهشت حضرت زهرا(س) طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری و اجاره ۵۰ دستگاه خودروی حمل متوفی( تویوتا هایس) به مبلغ ماهیانه ۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰، ۵۶ ریال و با توجه به میانگین اجساد حمل شده به تعداد تقریباً ۶۰۰۰ متوفی در ماه و بدون لحاظ  کردن هزینه های جاری و نیروی انسانی سازمان ، بهای تمام شده حمل هر جسد برای سازمان مبلغ ۳۷۵،۰۰۰، ۹ ریال است ؛ لذا با در نظر گرفتن افزایش تورم سالیانه  ، پیشنهاد شده  ۴۰ به مبلغ فوق الذکر اضافه شود که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۱۳،۱۲۵،۰۰۰ ریال می شود.

1812045_494

 مبلغ دریافتی برای هر متوفی جهت عدم تضییع حقوق شهروندان به نسبت فاصله مکانی از سازمان طبقه بندی شده  است به صورتیکه مناطق شمالی شهر تهران ۱ الی (۵) و (۲۲ )۴۰ بیشتر از هزینه مناطق مرکزی تهران (۶  الی ۱۴) و ۲۱  و مناطق جنوبی (۱۵ الی ۲۰ ) ۴۰ کمتر از هزینه مناطق مرکزی تهران است.بهای خدمات انتقال" متوفی از سطح شهر تهران به پزشکی قانونی" در سال 1402 مبلغ ۷.۹۲۹,۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده که با در نظر گرفتن افزایش تورم   پیشنهاد می شود ۳۰ به مبلغ فوق الذکر اضافه که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۱۰،۳۰۷،۷۰۰ریال می شود.

 همچنین در لایحه آمده با توجه به اینکه زمان حمل ۴ متوفی توسط آمبولانس عمومی تقریباً ۳ ساعت است و همچنین حمل به همراه تشییع یک متوفی که به صورت آمبولانس خصوصی در نظر گرفته می شود حداقل ۳ ساعت زمان بر است  ، پیشنهاد می شود، هزینه هر آمبولانس خصوصی به مقدار ۲ برابر آمبولانس محاسبه که مبلغ دریافتی ۲۵۰،۰۰۰، ۲۶ ریال می شود ؛ در صورتی که زمان حمل متوفی بیش از ۳ ساعت به طول انجامد، در ازای هر یک  ساعت اضافی مبلغ ۸۰۷۵۰،۰۰۰ ریال دریافت می شود.

بهای خدمات «انتقال»متوفی از پزشک قانونی به آرامستانهای شهرداری توسط آمبولانس" در سال جاری مبلغ ۳،۱۸۰،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده که با در نظر گرفتن افزایش تورم ، پیشنهاد می شود۳۰٪ به مبلغ فوق الذکر اضافه که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۴،۱۳۴.۰۰۰ ریال می شود.

در این لایحه هزینه های تازه ای هم اضافه شده و آمده است :‌ با توجه به اینکه سازمان بهشت حضرت زهرا(س) مبلغی بابت خدمات حمل اجساد از مجتمع عروجیان تا قطعات سازمان دریافت نمی کند و با عنایت به قرارداد شرکت بیستون خدمات ایرانیان طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری با موضوع فوق الذکر و اجاره ۱۴ دستگاه خودروی حمل متوفی وانت آریسان به مبلغ ماهیانه ؛ ۸۶۸۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و با توجه به میانگین اجساد حمل شده به تعداد تقریباً ۳۳۲۵ متوفی در ماه و بدون لحاظ کردن هزینه های جاری و نیروی انسانی سازمان ، بهای تمام شده حمل هر جسد برای سازمان مبلغ ۲۶۱۰،۰۰۰ ریال است ؛ لذا با در نظر گرفتن افزایش تورم   بعد، پیشنهاد شده  ۳۰٪ به مبلغ فوق الذکر اضافه که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۳،۳۹۳،۰۰۰ ریال می شود .

  با توجه به اینکه بهای خدمات عضوهای قطع شده و جنین دارای جواز معادل یک سرویس آمبولانس عمومی در سال 1402 به مبلغ ۵۰۰۹۰،۰۰۰ ریال دریافت می شد؛ پیشنهاد شده هزینه دریافتی برای هر سرویس یک دوم مبلغ آمبولانس عمومی معادل ۶،۵۶۲۰۵۰۰ ریال لحاظ شود.

رقم مصوب هیئت مدیره سازمان بهشت حضرت زهرا(س) در ازای هر کیلومتر مبلغ ۶۰،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده   که با در نظر گرفتن افزایش تورم   پیشنهاد می شود ۳۰ به مبلغ فوق الذکر اضافه   که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۷۸.۰۰۰ ریال می شود.

1812046_721

در این لایحه آمده  بهای خدمات نصب سنگ "دائم" و "سنگ" مزار موقت به همراه سنگ، با توجه به افزایش نرخ تورم و همچنین افزایش دستمزد کارگر و بنا در سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده همچنین پیشنهاد شده  با توجه به قطر و حجم مصالح مصرفی و افزایش مدت زمان عملیات نصب کرسی نسبت به سنگ مزار معادل هزینه ۲ عدد نصب سنگ مزار دریافت شود.

  هزینه های مدیریت و بهای خدمات برای آرامگاهها ،خانوادگی هم پیشنهاد شده  ۴۵٪ افزایش داشته باشد .

در این لایحه آمده : بهای خدمات تدفین وتغسیل و تکفین با توجه به افزایش دستمزد سالیانه و نظر به اینکه در سالهای گذشته افزایش قیمت منطقی صورت نگرفته افزایش ۶۰ درصد پیشنهاد می شود.

 بهای خدمات واگذاری حق انتفاع هر طبقه قبر واقع در ناحیه یک بهشت زهرا(س) (قطعات ۱ الى  ۱۱۲) و   واگذاری حق انتفاع هر طبقه قبر واقع در ناحیه دو بهشت زهرا(س) (قطعات ۲۰۰ الی ۲۵۸) ، با توجه به شرایط و ظرفیت محدود در فاز دو سازمان و به جهت ترغیب استفاده از ظرفیت قبور در قطعات فاز یک سازمان پیشنهاد شده قیمت حق انتفاع قبور فاز یک با کمترین افزایش و قیمت حق انتفاع قبور فاز دو هماهنگ و برابر فاز یک سازمان افزایش یابد. 

 بهای خدمات واگذاری  حق انتفاع هر طبقه قبر واقع در ناحیه سه بهشت زهرا (س) (قطعات ۳۰۰ الى  ۳۳۰)  و "واگذاری حق انتفاع از قبر در قطعات روز دفن واقع در ناحیه سه بهشت زهرا(س) و آرامستانهای شهرداری تهران طبقه زیرین رایگان و طبقات فوقانی آن به ازای هر طبقه با توجه به افزایش هزینه های نگهداشت و ساخت قبور جدید و همچنین افزایش تورم و همچنین دستمزد در سال ۱۴۰۳، در نظر گرفته شده است .

1812047_911

 دراین لایحه آمده جهت تکریم و پاسداشت خانواده های اهدا کننده عضو متناسب با مصوبه ترویج فرهنگ اهدای عضو و تکریم خانواده های جان بخش اهداکننده اعضای پیوند   سازمان بهشت زهرا (س) مکلف است قطعه ای را به این منظور در نظر گرفته و در آن قطعه صرفاً افراد واجد شرایط دفن شوند. دفن خانواده های اهداء کننده عضو در این محدوده  ممنوع است.  

با توجه به واگذاری یک طبقه قبر رایگان در قطعات روز دفن برای هر متوفی سازمان بهشت زهرا (س) مکلف است در خصوص صاحبان متوفی که تمایلی به ذخیره (رزرو) کردن دو طبقه دیگر ندارند نسبت به تدوین و اجرای دستورالعمل لازم ظرف مدت دو ماه اقدام کند.

 سازمان بهشت زهرا (س) میتواند با رعایت ضوابط و مقررات قانونی برای خانواده هایی که درخواست تقسیط در پرداخت حق انتفاع از قبور را دارند اقدام کند.

 

1812048_594

با توجه به سیاستهای شهرداری تهران و به منظور جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو، هرگونه نقل و انتقال حق انتفاع قبور در خارج از سازمان بهشت زهرا (س) ممنوع و سازمان به این گونه نقل و انتقالات ترتیب اثر نمی دهد و فردی که از سازمان حق انتفاع از قبر خریداری کرده  از نظر سازمان بهشت زهرا (س) مالک حق انتفاع تلقی می شود. 

در صورت تقاضای خریدار حق انتفاع قبر از سازمان بهشت زهرا (س) و یا قائم مقام قانونی وی جهت اقاله قبر خریداری شده، سازمان بهشت زهرا (س) مجاز است با دریافت اسناد و مدارک مثبته و با حضور مالک حق انتفاع یا نماینده قانونی  را محاسبه و به متقاضی پرداخت کند.

 

قیمت حق انتفاع قبر مساوی قیمت روز قبر در قطعه مورد نظرضرب در( سال خرید - سال فعلی ) تقسیم بر100 است .

همچنین دراین لایحه درخواست شده به  سازمان بهشت زهرا   اجازه داده شود در صورت تقاضای کتبی مالک حق انتفاع قبر یا قائم مقام قانونی وی و در صورت وجود ظرفیت خالی نسبت به جابجایی قبر پیش خرید شده اقدام کند. ضوابط و مقررات مربوط به تهاتر و جابجایی قبور در نواحی سه گانه سازمان بهشت زهرا(س) توسط هیئت مدیره سازمان تعیین می شود .

 شهرداری تهران سازمان بهشت زهرا(س) مکلف است در راستای وظایف قانونی، نسبت به انجام خدمات متوفیان مجهول الهویه اعم از انتقال، تغسیل  تکفین، تدفین و غیره اقدام کند. شهرداری تهران  ملزم است مطالبات خویش در این مورد را از دولت پیگیری و وصول کند.

 

 
 
منبع: عصر ایران
 
 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها