آخرین اخبار
۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۴
بازدید:۱۷۴
استقلال برخلاف انتظار هواداران خوشبین و مطابق با نظر کارشناسان برابر مس متوقف شد.
کد خبر : ۸۰۱۱۳

قرعه استقلال خوب که نیست هیچ، بد هم هست!

در خیلی از رشته‌های ورزشی قرعه می‌تواند کمک زیادی به ورزشکار یا تیم برای موفقیت بکند. حتی در رشته‌های سخت انفرادی مثل کشتی به کرات دیده شده که یک قهرمان به لطف قرعه خوب حتی به مدال جهانی رسیده است. در فوتبال هم قرعه تا حدود زیادی می‌تواند در تورنمنت‌های بزرگ و کوچک به تیم‌ها کمک کند. اصلاً به همین دلیل است که حتی در سطح جام جهانی میزبان را وارد سید یک می‌کنند تا لااقل در دور گروهی مقدماتی به مدعیان اصلی جهان برخورد نکند.


در سطح لیگ و در همه جای دنیا نیز قرعه مهم است، اما در کنار همه این حقایق یک واقعیت دیگر هم هست و آن اینکه تیمی که می‌خواهد قهرمان شود، نباید خود را درگیر قرعه کند و یا به اسم حریف و زمین بازی کار داشته باشد. وقتی می‌گوییم اسم حریف به این معنا که در فوتبال امروزی دیگر تیم ضعیف و رقیب از پیش بازنده وجود ندارد. اگر تیمی بخواهد فقط مقابل تیم‌های بزرگ و مدعی بدرخشد، حتی به صرف پیروزی مقابل همه آن‌ها باز قهرمان نمی‌شود و چه بسیار تیم‌هایی که جدال مقابل مدعیان اصلی را واگذار یا مساوی کردند، اما به لطف پیروزی مقابل تیم‌های ضعیف‌تر قهرمان شده‌اند. در حقیقت هر مسابقه ۳ امتیاز دارد و تفاوتی بین برد یک گله یا ۱۰ گله نیست، تفاوتی بین بازی خانگی و بیرون خانه نیست و تفاوتی بین پیروزی در مقابل تیم صدرنشین یا قعرنشین نیز وجود ندارد.

خیلی‌ها بعد از پایان سال ۱۴۰۲ و امتداد صدرنشینی استقلال بعد از دربی، با توجه به فاصله ۳ امتیازی این تیم از تیم دوم و با نگاه به مسابقات باقیمانده استقلال خوشبینانه اعلام قهرمانی کردند! اما از همان زمان کارشناسان هشدار می‌دادند که اتفاقاً این قرعه می‌تواند برای استقلال سنگین تمام شود. بازی با مس نشان داد که این پیش بینی چقدر درست بوده است. این درست که استقلال در مسابقات باقیمانده خود از جمع مدعیان اصلی قهرمانی تنها تراکتور را پیش رو دارد، اما به آن معنی نیست که آبی‌ها به راحتی می‌توانند تمام امتیازات باقیمانده را بگیرند!

استقلال در ورزشگاه آزادی رکورد صددرصد پیروزی داشت و فقط در دربی مساوی کرد که می‌دانیم میزبانی و میهمانی در آن اصلاً مهم نیست و سهم هر دو تیم از هر نظر مساوی است. اما همین رکورد هم مقابل مس شکست و این تیم متوقف شد تا فاصله‌اش در صدر جدول با پرسپولیس به یک امتیاز برسد.

این فهرست هشت بازی باقیمانده استقلال در لیگ برتر است و حالا با اولین لغزش بعدی - حتی در صورت مساوی - اگر پرسپولیس مثل این هفته برنده شود شاگردان نکونام باید با صدر جدول خداحافظی کنند. کاری که پرسپولیس در بهار سال قبل و فصل گذشته با سپاهان کرد و با هفت پیروزی متوالی به لطف لغزش سپاهان مقابل ملوان، به قهرمانی رسید:

هفته ۲۳/ آلومینیوم - استقلال

هفته ۲۴/ استقلال - شمس آذر

هفته ۲۵/ تراکتور - استقلال

هفته ۲۶/ استقلال - ذوب آهن

هفته ۲۷/ استقلال - فولاد

هفته ۲۸/ نساجی - استقلال

هفته ۲۹/ استقلال - گل گهر

هفته ۳۰/ پیکان - استقلال

استقلال دور رفت از این ۸ مسابقه ۴ برد و ۴ مساوی کسب کرد، یعنی ۱۶ امتیاز از ۲۴ امتیاز ممکن و ۸ امتیاز را از دست داد که اگر در دور برگشت فقط یک بار دیگر این اتفاق تکرار شود، با همان یک مساوی قهرمانی استقلال به خطر می‌افتد. اگر از این منظر به این قرعه نگاه کنید کار استقلال به مراتب سخت‌تر از آن است که اگر قرار بود با پرسپولیس و سپاهان در ادامه راه بازی کند!

21458/غ
 
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها