آخرین اخبار
۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۴
موزه عکسخانه شهر تهران در خطر تخریب و ریزش ساختمان قرار گرفت
بازدید:۲۸۷
صد آنلاین | موزه عکسخانه شهر تهران در خطر تخریب و ریزش ساختمان در میدان بهار شیراز تهران به دلیل همجواری با منبع آب و ساخت سرویس های بهداشتی و تجهیز کارگاه مترو در خطر تخریب و فرونشست قرار گرفته است و طبق پیگیری های صد آنلاین برنامه ای برای مقاوم سازی ساختمان از سوی سازمان فرهنگی شهرداری تهران به عنوان متولی وجود ندارد .
کد خبر : ۸۰۰۷۲

به گزارش صد آنلاین ، موزه عکسخانه شهر تهران در خطر تخریب و ریزش ساختمان در میدان بهار شیراز تهران به دلیل همجواری با منبع آب و ساخت سرویس های بهداشتی و تجهیز کارگاه مترو در خطر تخریب و فرونشست قرار گرفته است و طبق پیگیری های صد آنلاین برنامه ای برای مقاوم سازی ساختمان از سوی سازمان فرهنگی شهرداری تهران به عنوان متولی وجود ندارد .

 


موزه عکسخانه شهر تهران در خطر تخریب و ریزش ساختمان قرار گرفت

موزه عکسخانه شهر بخشی از نمایشگاه جهانی تاریخ عکاسی است و متعلق به تمام ایرانیانی است که میراث فرهنگی خود را پاس می دارند و به عکاسی و تاریخ پرسرگذشت عکاسی در ایران علاقمند هستند . این موزه با هدف گردآوری، حفاظت و نگهداری، آموزش و پژوهش تخصصصی عکاسی و تاریخ عکاسی فعالیت می کند، هرچند در طبقه بندی موزه ای تخصصی بودن موزه مطرح می باشد لیکن از ابعاد تاریخی، علمی، هنری، مردم شناسی، کاربردی و ارزشی قابل بررسی می باشد. جالب است بدانیم که اولین موزه در ایران در کاخ گلستان شکل گرفت، ناصرالدین شاه که از اخبار کشورهای بیگانه با اطلاع می شد با مشاهده تصاویری از موزه های دنیا، تالار سلام کاخ گلستان را محلی برای جمع آوری اموال و اشیا دربار کرد و به زودی در سال 1290 ه.ق تصمیم گرفت موزه ای همانند موزه های دنیا ایجاد كند، برای این منظور بناهای قدیمی شمال کاخ گلستان را تخریب کرده، اطاق موزه و ملحقات آن را به جای آن ساختند. این موزه شامل اموال و اشیایی بود که طی دوران حکومت قاجار در ایران جمع آوری شده بود و پس از این بود که موزه های رسمی در ایران شکل گرفت که پرداختن به آنها خارج از این مطلب است، در واقع این مقدمه کوتاه به ما خاطرنشان می کند که قدمت تشکیل موزه در ایران و قدمت عکاسی در ایران هر دو به زمان قاجار بازمی گردد ( مراجعه شود به بخش تاریخ عکاسی) و همانطور که اولین موزه در کاخ گلستان شکل گرفته، اولین عکاسخانه هم در کاخ گلستان بوده با نام عکاسخانه مبارکه همایونی و حال پس از گذشت این همه زمان درمی یابیم که عکاسی نیز آنقدر تاریخ پرسرگذشتی داشته که خود به تنهایی اساس شکل گیری یک موزه را بوجود آورده است یعنی موزه تخصصی – تاریخی عکاسی با عنوان " موزه عکسخانه شهر" .

 

عکسخانه عنوانی است قدیمی برای عکاسی های قدیم، به همین دلیل نام موزه عکاسی ایران با توجه به پیشینه آن انتخاب شده است یعنی " موزه عکسخانه شهر " که وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است و یکی از موزه های تخصصی کاربردی در ایران می باشد.

 

 

عملیات ساخت این موزه از سال 1373 آغاز و در 28 اردیبهشت 1374 همزمان با روز جهانی موزه در فضایی با مساحت 250مترمربع افتتاح گردید. از آنجا که موزه عکسخانه شهر در برابر گردآوری، حفاظت و پژوهش و ارائه و نمایش میراث عکس و عکاسی در ایران مسئول است، رسالتش این توانمندی را میدهد که مکانی ممتاز برای موضوع تخصصی عکاسی باشد.

 

موزه با موضوع میراث عکاسی ایران اعم از عکس، شیشه، نگاتیو و دوربین ها و سایر ابزار و ادوات عکاسی و چاپ آن می باشد که دارای رویکردی پژوهشی، فرهنگی، آموزشی و اطلاع رسانی است. هرچند لازم به ذکر است که به دلایل آشکار حفاظت و نگهداری، موزه نمی تواند مجموعه عکس ها و سایر اشیا را جهت بررسی و تحقیق به امانت دهد، با وجود این راه برای محققان هرگز بسته نیست، به طور مثال در بخش انتشارات خود سعی بر این داریم که با چاپ عکس ها و معرفی دوربین ها و ... راه را برای پژوهشگران بازکرده و همکاران موزه نیز همواره پاسخگوی نیاز پژوهشی عزیزان خواهند بود. موزه عکسخانه شهر در صدد ایجاد زمینه برای گسترش مخاطبان و امکان برنامه ریزی موثر برای تبلیغات، گردشگری و برطرف کردن نقاط ضعف، توسعه و بهبود امور موزه ای خود می باشد.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها