آخرین اخبار
۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۶
بازدید:۵۳۱
صد انلاین | سفیر ایران در مسکو گفت: زمان و مکان پاسخگویی به حمله اسرائیل را ایران تعیین خواهد کرد.
کد خبر : ۸۰۰۱۲

به گزارش صد آنلاین ، کاظم جلالی این سخنان را روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع روز جهانی قدس و تحولات غزه که با حضور سفیران سوریه و فلسطین و صاحب نظران مسلمان و مسیحی روس در مرکز رسانه‌ای روسیه امروز در مسکو برگزار شد، بیان کرد.

 

 

 

 


وی با انتقاد از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی به خاطر گام برنداشتن در مسیر توقف جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین گفت: با گذشت ۶ ماه از آغاز دور تازه جنایات اسرائیل در غزه، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای سست صادر کرد که بلافاصله آمریکایی‌ها گفتند که اجرای آن الزامی نیست.

سفیر ایران در روسیه گفت: اینجا سوال اساسی این است که آیا رژیم اسرائیل، شریک آمریکا است و یا آمریکا به نوعی گروگان رژیم اسرائیل است؟ آنچه که امروز ما می‌فهیم این است که آمریکایی‌ها گروگان رژیم اسرائیل هستند و کاملا ذیل تصمیمات رژیم صهیونیستی قرار دارند.

وی از نوع رویکرد واشنگتن به حمله تل‌آویو به کنسولگری ایران در دمشق پایتخت سوریه نیز به عنوان مصداق دیگر رفتار آمریکا بر اساس استاندارد دوگانه یاد کرد و گفت: یک محیط دیپلماتیک مورد تجاوز رژیم صهیونیستی قرار گرفت، اما آمریکایی‌ها حاضر نیستند که نه قطعنامه‌ای در شورای امنیت صادر شود و حتی یک بیانیه.

جلالی گفت: آمریکا، انگلیس و فرانسه اجازه ندادند که در شورای امنیت سازمان ملل، حتی یک بیانیه برای محکومیت اقدام اسرائیل در نقض حاکمیت ملی سوریه و حاکمیت ایران به واسطه حمله به محیط دیپلماتیک کشورمان، صادر شود.

وی ادامه داد: در اینجا از مواضع روسیه در کلیت موضوع فلسطین و نوار غزه تشکر می‌کنیم که مسکو همیشه با زبان رسا، تجاوزگری اسرائیل را محکوم کرد و هم در ارتباط با موضوع مربوط به حمله به مکان دیپلماتیک ایران در سوریه، مواضع دقیقی را اتخاذ کرد و هم در شورای امنیت سازمان ملل، مواضع درستی داشت.

سفیر ایران در روسیه در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری ار ب کا درباره اینکه پاسخ ایران به حمله اسرائیل چگونه خواهد بود و چه زمانی انجام خواهد شد، ابتدا تأکید کرد: حمله اسرائیل به سفارت ایران، یک اقدام کاملا جنایتکارانه بود.

جلالی سپس گفت: همانگونه که رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کشور ما اعلام کرده است، ابتکار عمل در دست جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و زمان، مکان و چگونگی پاسخگویی را ایران است که تعیین خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه ایران در چند ماه گذشته نشان داده است که به دنبال گسترش دامنه جنگ در منطقه نیست، گفت: همه تلاش جمهوری اسلامی ایران با این رویکرد انجام شده است که بحران غزه بتواند با روش عادلانه‌ای به پایان برسد.

سفیر ایران در مسکو گفت: سفر‌ها و گفتگو‌های تلفنی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با مقامات کشور‌های مختلف و همچنین سفر‌های بسیاری که وزیر امور خارجه کشور ما داشته‌اند گویای آن است که ایران به دنبال آن است که بحران در منطقه گسترش نیابد.

وی ادامه داد: نتیجه بخش بودن تلاش‌ها برای حل عادلانه بحران به رویکرد قدرت‌های بزرگ نیز وابسته است و اینکه آیا حاضر هستند که رفتار یکجانبه خود را در حمایت از رژیم صهیونیستی متوقف و اقدام عملی برای پایان بحران انجام دهند یا خیر.

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها