آخرین اخبار
۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۰
بازدید:۲۳۵
وزیر خزانه‌داری آمریکا برای رایزنی درباره آنچه نگرانی‌های آمریکا به دلیل الگوی اقتصادی چین خوانده، به پکن سفر کرده است.
کد خبر : ۷۹۷۳۰

خبرگزاری میزان - آمریکا و چین طی سال‌های گذشته علاوه بر رقابت در زمینه‌های نظامی، رقابتی تنگاتنگ در حوزه اقتصادی را نیز تجربه کرده‌اند. 

نگرانی آمریکا از الگوی اقتصادی چین 

حال، آمریکا و چین توافق کرده‌اند که مذاکراتی را انجام دهند و دو گروه اقتصادی با تمرکز بر طیف گسترده‌ای از موضوعات، از جمله رسیدگی به شکایات آمریکا در مورد الگوی اقتصادی چین، رشد اقتصاد داخلی و جهانی و تلاش برای مقابله با پولشویی تشکیل دهند.

این توافق در دومین روز از سفر رسمی جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا به چین انجام شد که در طی آن او از سران چین خواست تا سیاست‌های تولید داخلی خود را تغییر دهند. 

دو طرف قرار است آنچه مبادلات فشرده خوانده‌اند، را برای ایجاد رشد اقتصادی متعادل‌تر و مبارزه با پولشویی انجام دهند.

یلن گفت که این تلاش‌ها ساختاری را برای پکن و واشنگتن ایجاد می‌کند تا به تبادل نظر و رسیدگی به ظرفیت مازاد صنعتی چین بپردازند.

استراتژی صنعتی چین

وی همچنین گفت: من فکر می‌کنم چینی‌ها متوجه شده‌اند که ما چقدر نگران پیامد‌های استراتژی صنعتی آن‌ها برای آمریکا، یعنی برای پتانسیل مملو شدن بازار ما با محصولات صادراتی که رقابت شرکت‌های آمریکایی را دشوار می‌کند، هستیم.

یلن تهدید تولید بیش از حد خودرو‌های الکتریکی (EVs)، پنل‌های خورشیدی و سایر محصولات انرژی پاک را برای تولیدکنندگان در آمریکا و سایر کشور‌ها در کانون دومین سفر خود به چین در ۹ ماه گذشته قرار داده است. 

یلن پس از آغاز سفر پنج روزه خود در شهر جنوبی گوانگژو، که مرکز تولید و صادرات کلیدی چین است، راهی پکن شد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت در حالی که موضوع مازاد ظرفیت صنعتی چین فورا حل نمی‌شود، اما مقامات چینی می‌دانند که این یک «مسئله مهم» برای آمریکایی‌ها است.

یلن اضافه کرد که رایزنی او با معاون نخست‌وزیر چین، بحث درباره تعادل نداشتن اقتصاد کلان و ارتباط آن با مازاد ظرفیت را تسهیل می‌کند. 

موضوع مازاد ظرفیت صنعتی چین

خبرگزاری دولتی شینهوا چین گزارش داد که مقامات چینی به موضوع مازاد ظرفیت صنعتی مطرح شده از سوی آمریکایی‌ها به‌طور جامع پاسخ دادند. یک گزارش رسمی گفت: هر دو طرف توافق کردند که به برقراری ارتباط ادامه دهند.

برخی تحلیلگران می‌گویند که این اعلامیه منعکس کننده تلاش یلن برای پیشبرد همکاری در زمینه‌هایی است که واشنگتن و پکن در جریان نشست نوامبر (آبان/آذر) گذشته جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین در سانفرانسیسکو، درباره آن توافق کردند. 

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا امروز نیز به لی کیانگ، نخست‌وزیر چین گفت که توانایی انجام گفتگو‌های دشوار، دو قدرت اقتصادی را در یک سال گذشته در پایه‌های باثبات‌تری قرار داده است.

لی در این دیدار تاکید کرد که دو کشور باید به یکدیگر احترام بگذارند و باید شریک باشند، نه دشمن. او اضافه کرد: پیشرفتی سازنده در طول سفر یلن حاصل شده است. 

لاوروف به چین می‌رود

در حالی که وزیر خزانه‌داری آمریکا در چین حضور دارد، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه به چین سفر می‌کند.

در این بیانیه آمده است: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در روز‌های ۸ و ۹ آوریل (۲۰ و ۲۱ آوریل) سفری رسمی به چین انجام خواهد داد. 

لاوروف در این سفر با وانگ یی، وزیر خارجه چین دیدار خواهد کرد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها