۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۵
بازدید:۳۳۵
صد آنلاین | تقاضای اوکراین برای رزرو صندلی عضویت در ناتو، درخواست صدراعظم سابق آلمان برای تهیه یک طرح صلح اروپایی، تاکید دبیرکل ناتو بر لزوم مقابله با روسیه، چین، ایران و کره شمالی و حمله تحریک آمیز به منطقه مرزی مولداوی و اوکراین، از رویدادهای مهم جنگ هستند.
کد خبر : ۷۹۶۷۸

به گزارش صد آنلاین ، به نظر می‌رسد که در اوکراین سعی دارند بدون سر و صدا، زنان واجد شرایط را نیز مشمول خدمت سربازی اجباری اعلام کنند. نشریه اوکراینی "استرانا.یو" گزارش داد که مقامات این کشور قصد دارند نه تنها مردان، بلکه زنان ۱۸ تا ۶۰ ساله را نیز در فهرست الکترونیکی افراد موظف به انجام خدمت سربازی وارد کنند.

 

 

 

 

 


طبق این اطلاعات، این مسئله از متن قانون امضا شده توسط رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی نتیجه گیری شده که ماده ۱۳ آن به الزام مقامات برای ثبت الکترونیکی اطلاعات تمامی شهروندان اوکراینی در رده سنی ۱۸ تا ۶۰ ساله اشاره دارد. این نشریه می‌نویسد: «این بدان معناست که نه تنها مردان، بلکه همه زنان در این رده سنی هم در فهرست مشمولان خدمت سربازی اجباری قرار خواهند گرفت».

در عین حال، اپراتورهای رجیستری (وزارت دفاع، ستاد کل ارتش اوکراین، سرویس امنیتی و سرویس اطلاعات خارجی) داده های شهروندانی را که مشمول خدمت سربازی نمی شوند را حذف خواهند کرد.

پیش از این، در اوایل ماه آوریل، مشخص شد که دولت اوکراین اصلاحاتی را در قانون کیفری کشور آماده کرده که بر اساس آن امتناع از انجام معاینه پزشکی در اداره ثبت نام نظامی معادل فرار از سربازی است. پارلمان اعلای اوکراین قرار است این لایحه را در روزهای ۱۰ تا ۱۱ آوریل به همراه قانون اصلی تشدید بسیج و لایحه بسیج محکومان زندانی مورد بررسی قرار دهد.

در دوم ماه آوریل زلنسکی چند قانون جدید مربوط به بسیج را امضا کرد. بدین ترتیب، او وضعیت نیمه آزاد برای خدمت سربازی را لغو کرد و اکنون مردانی که بعد از مجروحیت درمان می‌شوند، باید در عرض ۹ ماه مجدداً معاینه پزشکی انجام دهند. همچنین، رئیس جمهور اوکراین سن بسیج را از ۲۷ سال به ۲۵ سال کاهش داد و قانونی را برای ایجاد یک پایگاه ثبت نام الکترونیکی از افراد مشمول خدمت سربازی امضا کرد که اطلاعات شخصی تمامی شهروندان اوکراینی، از جمله جزئیات مدارک داخلی و گذرنامه‌های خارجی آنها در آنجا ثبت شود.

به عقیده برخی نمایندگان پارلمان، قانون جدید قانون اساسی اوکراین را نقض می‌کند.

قانون حکومت نظامی در اوکراین از فوریه سال ۲۰۲۲ و بعد از حمله نظامی روسیه به این کشور به اجرا گذاشته شد. در همان زمان، زلنسکی فرمان بسیج عمومی را امضا کرد و تاکنون پارلمان بارها اعتبار آن را تمدید کرده است. خروج اکثر مردان بین ۱۸ تا ۶۰ سال از اوکراین ممنوع است.

 

شرودر از حزب شولتز خواست تا یک طرح صلح برای اوکراین تهیه کند

گرهارد شرودر، صدر اعظم سابق آلمان (از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵) و سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان، که بارها به دلیل روابطش با مسکو مورد انتقاد قرار گرفته، در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد که فرانسه و آلمان باید مذاکرات صلح در مورد مناقشه اوکراین را آغاز کنند. صدراعظم سابق آلمان اطمینان دارد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به یک راه حل دیپلماتیک برای این موضوع علاقه مند است.

شرودر در این مصاحبه که به مناسبت سالگرد تولد ۸۰ سالگی او منتشر شده، گفت: «من کاملاً اطمینان دارم که پوتین نیز به این موضوع علاقه دارد. <...> زمان بررسی گزینه‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به این مناقشه فرا رسیده است.»

این سیاستمدار آلمانی تاکید کرد، برای کشورهای اروپایی منطقی نیست که از چین برای حل مناقشه در اوکراین انتظار ابتکار عملی داشته باشند و خود در این زمینه تلاشی نکنند. به عقیده او، مقامات پکن بطور مرسوم فقط از چنین طرحی در جهت منافع سیاسی بهره برده و نفوذ خود را تقویت می ‌کنند.

علاوه بر این، صدراعظم سابق معتقد است که ابتکارعمل برای آغاز مذاکرات صلح به حزب اولاف شولتز (SPD) کمک خواهد کرد تا آرمان‌های حفظ صلح خود را به مردم آلمان یادآوری کند. شرودر نتیجه گرفت: «بنابراین ما باید مطمئن شویم که این مناقشه به نحوی مسالمت آمیز و هرچه زودتر به پایان برسد.»

پیش از این، در اواخر ماه مارس نیز گرهارد شرودر کمک خود برای آغاز مذاکرات صلح پیرامون جنگ اوکراین را ارائه کرد. وی در مصاحبه با DPA گفت که دوستی دیرین او با پوتین می‌تواند در روند مذاکرات در مورد مناقشه در اوکراین نقش مثبتی داشته باشد.

اوکراین از ناتو خواسته تا پایان جنگ جایی برای این کشور در ائتلاف رزرو کند

ایگور چرنوف، نماینده پارلمان و رئیس هیئت نمایندگی دائمی اوکراین در مجمع پارلمانی ناتو، اعلام کرد که کشورهای غربی باید تا پایان درگیری نظامی در این کشور، جایی را برای کی‌یف در ائتلاف آتلانتیک شمالی رزرو کنند.

او شب گذشته در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی داخلی گفت: «ما عضویت کشورمان در ناتو را با تضمین امنیتی معاوضه نمی‌کنیم - اینها فرآیندهای موازی هستند. ما می‌گوییم تا زمانی که وارد ناتو نشده‌ایم به تضمین نیاز داریم.»

چرنوف تاکید کرد که اگر ناتو در نشست سران آتی در واشنگتن هیچ اقدام قاطعی در خصوص عضویت اوکراین انجام ندهد، ضعف خود را نشان خواهد داد. این سیاستمدار ادامه داد: «ما به نوبه خود هر کاری که ممکن است انجام می دهیم تا دیگر اعضای ناتو، شرکای کلیدی خود در ایالات متحده و آلمان را متقاعد کرده و این دو کشور را برای تایید آغاز روند مذاکرات تحت فشار قرار دهند.»

به گفته او، اوکراین مطمئن است که در پایان درگیری نظامی جایگاهی را در ائتلاف دریافت خواهد کرد، اما کی‌یف قبل از این دوره به حمایت ناتو نیاز دارد و شرکای ما می توانند سی و سومین صندلی ائتلاف را برای کی‌یف رزرو کنند.

نشست بعدی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در جولای ۲۰۲۴ در واشنگتن برگزار خواهد شد.

تاکید استولتنبرگ بر لزوم مقابله ناتو با اتحاد کشورهای مستبد به رهبری روسیه

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، شب گذشته، شنبه، در مصاحبه با شبکه بی.بی.سی، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس ائتلاف آتلانتیک شمالی، تاکید کرد که کشورهای عضو ناتو باید با اتحاد کشورهای روسیه، ایران، چین و کره شمالی مقابله کنند.

او گفت: «ما شاهد همکاری در حال گسترش و نزدیک‌تر این کشورهای مستبد به رهبری روسیه هستیم و این همکاری واقعاً فزاینده‌ شده است. بنابراین، برای کشورهای همفکر، متحدان در ناتو و هم شرکای آنها در منطقه آسیا و اقیانوسیه، که این هفته در نشست وزرای خارجه ناتو با آنها صحبت کردیم، بسیار مهم است که همکاری خود برای مقابله با این کشورها را تقویت کنیم.».

دبیرکل ناتو توضیح داد که چین ظاهراً از اقتصاد نظامی روسیه حمایت می‌کند و در ازای آن از مسکو مزایایی دریافت می‌کند. علاوه بر این، ظاهراً روسیه برای دستیابی به مهمات و تجهیزات نظامی بیشتر با ایران و کره شمالی فناوری به اشتراک می‌گذارد و همه اینها کشورهای ائتلاف را ملزم به اتحاد محکمتر برای مقابله با آنها می‌کند.

پیش از این، در اوایل آوریل، ادوارد لوتواک، مشاور وزارت امور خارجه ایالات متحده اعتراف کرد که کشورهای عضو ائتلاف آتلانتیک شمالی در حال حاضر بدون سر و صدا برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین آماده می شوند. به گفته او، نیروهای ناتو مجبور نیستند بطور مستقیم در درگیری نظامی با روس‌ها شرکت کنند، فقط کافی است در اوکراین به نیروهای بسیج شده آموزش نظامی داده و تجهیزات نظامی غربی را تعمیر کنند و در استفاده صحیح از آنها به نظامیان اوکراینی کمک کنند.

حمله پهپادی تحریک آمیز به یک واحد نظامی در منطقه"ترنس نسترویا" مولداوی

دورین ریچان، نخست وزیر مولداوی، حمله یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) ناشناس به یک واحد نظامی در منطقه "ترنس نسترویا" را تحریک آمیز خواند. او گفت: «ما با یک اقدام تحریک آمیز رایج دیگری مواجه هستیم، اما باید به واکنش جامعه به این حادثه توجه کنیم.»

این حادثه صبح روز شنبه در ۶ کیلومتری مرز اوکراین و مولداوی در منطقه خودمختار "ترنس نسترویا" در منطقه مسکونی ریبنیتسکا رخ داد. یک یگان نظامی متحمل خسارت جزئی شد، احتمالاً هدف این پهپاد مهاجم ایستگاه رادار مستقر در این منطقه بوده است. کارشناسان محل حادثه را مورد بررسی قرار دادند. قطعات فلزی و پلاستیکی مختلف پهپاد انفجار شده در آنجا پیدا شد که احتمالاً بقایای یک پهپاد از نوع FPV بوده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز روز گذشته به نوبه خود یادآور شد که مسکو حمله پهپادی به یک واحد نظامی در منطقه "ترنس نسترویا" را اقدامی تحریک آمیز و با هدف تشدید اوضاع ارزیابی کرد. به گفته او، طرف روسی انتظار دارد که تحقیقات کامل در مورد همه شرایط آنچه رخ داده انجام شود، و همچنین انتظار دارد که کسانی که در پشت این "اقدام بی پروا" هستند، کاملا از پیامدهای خطرناک آن آگاه باشند.

سیاستمدار فرانسوی : درگیری بین پاریس و مسکو می‌تواند فرانسه را نابود کند

ژان لوک ملانشون، بنیانگذار حزب چپ "فرانسه تعظیم ناپذیر" هشدار داد که بروز یک رویارویی نظامی مستقیم بین پاریس و مسکو منجر به نابودی کامل کشور فرانسه خواهد شد.

این سیاستمدار فرانسوی روز شنبه در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «لشکرکشی نظامی علیه روسیه تنها می‌تواند به نابودی کامل کشور ما منجر شود. بی جهت نیست که همه متحدان دولت فرانسه اظهارات [امانوئل] ماکرون در مورد امکان اعزام نیروی نظامی به اوکراین را رد کرده و چنین نظری را خطرناک دانستند.»

ملانشون تاکید کرد که پاریس باید به جای چنین نظریات تحریک آمیزی، به دنبال یافتن راه‌هایی برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه اوکراین باشد.

مقام روس: پایه و اساس ثبات راهبردی توسط غرب شکسته شده است

والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که کشورهای غربی با ادامه سیاست ضدروسی خود در حال تخریب پایه‌های ثبات راهبردی و امنیت بین المللی هستند.

وی در نشست کمیته روسای ستادهای نیروهای مسلح کشورهای مستقل مشترک المنافع که در مسکو برگزار شد، گفت: وقایع اخیر حاکی از تخریب مداوم پایه های اساسی ثبات استراتژیک و نهادهای امنیتی بین المللی توسط کشورهای غربی است.

رئیس ستاد کل ارتش روسیه افزود: وضعیت نظامی-سیاسی کنونی می تواند به سرعت تغییر کرده و به سمت پیچیده‌تر شدن گرایش پیدا کند. کانون‌های تنش در مناطق مختلف جهان به دلیل نفوذ خارجی و تداوم تهدید جهانی تروریسم بین المللی که توسط حامیان مالی در سایه حمایت می شود، گسترش یابد.

گراسیموف تاکید کرد: در چنین شرایطی، چالش‌های پیش روی کشورهای جامعه مشترک المنافع بیشتر و گسترده‌تر شده که مستلزم داشتن نیروهای مسلح کاملاً آموزش دیده، دارای آمادگی رزمی بالا و مجهز به تجهیزات پیشرفته است.

منبع: تسنیم

4561/ب

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها