آخرین اخبار
۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۵
حفاری هلیوم-۳ در ماه تا سال ۲۰۳۰ محقق می‌شود
بازدید:۲۵۸۷
صد آنلاین |یک استارت‌آپ به نام اینترلون(Interlune) می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ حفاری هلیوم-۳ در ماه را آغاز کند. بنیان‌گذاران این شرکت شامل کارمندان ارشد سابق شرکت بلو اوریجین(Blue Origin) و یک فضانورد از ماموریت «آپولو ۱۷» هستند
کد خبر : ۷۷۲۲۶

یک استارت‌آپ نوپا به نام «اینترلون»(Interlune) در تلاش است تا به اولین شرکت خصوصی تبدیل شود که منابع طبیعی ماه را استخراج می‌کند و آنها را به زمین می‌فرستد.

 

به نقل از انگجت،‌ اینترلون در ابتدا بر روی هلیوم-۳ که یک ایزوتوپ هلیوم ایجاد شده توسط خورشید از طریق فرآیند همجوشی است، تمرکز خواهد کرد، ماده‌ای که در ماه فراوان است.

 

راب مایرسون یکی از بنیان‌گذاران اینترلون و رئیس سابق بلواوریجین در مصاحبه اخیر خود گفت که این شرکت امیدوار است که با یکی از ماموریت‌های تجاری آینده ماه که توسط ناسا حمایت می‌شود، ربات حفار خود را به کره ماه بفرستد.

 

به گفته وی، برنامه این است که تا سال ۲۰۲۸ یک کارخانه آزمایشی در ماه داشته باشیم و تا سال ۲۰۳۰ عملیات خود را آغاز کنیم.

 

اینترلون این هفته اعلام کرد که ۱۸ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است، از جمله ۱۵ میلیون دلار در آخرین دور جمع‌آوری سرمایه خود به رهبری شرکتی به نام سون سون سیکس(Seven Seven Six) که یک شرکت سرمایه‌گذاری است که توسط الکسیس اوهانیان بنیانگذار ردیت(Reddit) تاسیس شده است.

 

منبعی که این شرکت آن را هدف قرار می‌دهد، یعنی هلیوم-۳، می‌تواند در زمین برای کاربردهایی مانند رایانش کوانتومی، تصویربرداری پزشکی و شاید روزی به عنوان سوخت برای رآکتورهای همجوشی مورد استفاده قرار گیرد.

 

حفاری هلیوم ۳,ایزوتوپ هلیوم

هلیوم-۳ توسط بادهای خورشیدی به ماه منتقل می‌شود و تصور می‌شود که روی سطح ماه به صورت محبوس در خاک باقی می‌ماند، در حالی که وقتی به زمین می‌رسد توسط مگنتوسفر زمین(مغناطیس‌سپهر) مسدود می‌شود.

 

مغناطیس‌سپهر منطقه مغناطیسی پیرامون یک جرم فضایی است. سیاره زمین و سیاره‌های عطارد، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون دارای مغناطیس‌سپهر هستند. مغناطیس‌سپهر هنگامی شکل می‌گیرد که جریانی از ذره‌های باردار مانند بادهای خورشیدی در برهم‌کنش با میدان مغناطیسی ذاتی یک سیاره یا یک جرم مشابه منحرف می‌شود. زمین و دیگر سیاره‌های دارای میدان مغناطیسی ذاتی توسط یک مغناطیس‌سپهر احاطه شده‌اند. به عبارت ساده‌تر، مغناطیس‌سپهر به انرژی‌هایی می‌گویند که از قطب شمال از هسته زمین بیرون شده و از قطب جنوب به هسته زمین بازمی‌گردند.

 

هدف استارت‌آپ اینترلون حفاری مقادیر زیادی از خاک ماه موسوم به رگولیت، پردازش آن و استخراج گاز هلیوم-۳ است که سپس به زمین ارسال خواهد شد.

 

اینترلون در کنار ماشین حفار ماه اختصاصی خود در حال برنامه‌ریزی یک ماموریت فرودگر رباتیک برای ارزیابی غلظت هلیوم-۳ در محل انتخاب شده روی سطح ماه است.

 

مایرسون در بیانیه‌ای گفت: برای اولین بار در تاریخ، برداشت منابع طبیعی از ماه از نظر فنی و اقتصادی امکان‌پذیر شده است.

 

گفتنی است که تیم موسس اینترلون شامل مایرسون و گری لای از مهندسان ارشد سابق شرکت بلو اوریجین هستند که با هریسون اچ. اشمیت فضانورد ماموریت «آپولو ۱۷»، ایندرا هورنسبی مدیر سابق شرکت راکت‌لب و جیمز آنتیفایف که روی پروژه بالن مرتفع شرکت الفبت کار کرده است، همکاری می‌کنند.

369852

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها